Chtete příklad? Hokejisté mají na kolech v nohou zhruba sedmdesát kilometrů a blíží se k vytouženému cíli, řada z nich mele z posledního. Ne tak Ondřej. V závěrečném úseku tvrdě šlápne do pedálů a třicetičlennou skupinu roztrhá. Tempo mu nestačilo. Po dojezdu si musí vyslechnout štiplavé poznámky opozdilců.

Zdeňku, je to opravdu tak, že letní příprava vám nevadí?
(usměje se) Podívejte, příprava je náročná pro každého a všichni si uvědomují, že k hokeji patří. Pokud chceme být dobře připraveni na zimu, tak ji musíme podstoupit. Tak to vidím já.


Neříkejte, že i když vám dřina na suchu nevadí, že toho občas nemáte dost?

Všichni víme, proč jsme v Luhačovicích zavřený jedenáct dní. Soustředění neabsolvujeme poprvé, víme, do čeho jdeme. V Pardubicích je dobrá parta, v tréninku dojde i na odlehčení. Není to tak, že bychom jenom makali a byli z toho otrávený. Vtípky a srandičky nechybí.


Fyzicky jste velice dobře disponovaný hráč. Pracoval jste na vaší postavě už od mládí?
Spíš to mám v sobě a jelikož jsem hrál dva roky v Americe, tak jsem svalstvo ještě zvýraznil, protože silová hra je za oceánem základ. Navíc silový hokej je mi vlastní a abych dobře hrál, musím mít sílu. I z toho důvodu si nemůžu dovolit vypustit letní přípravu.


Zkrátka tedy platí, že čím kvalitnější letní příprava, tím lepší potom bude sezona…
To sedí. Ale nesmíme zapomenout, že dobře trénují všechny týmy. V sezoně pak nezáleží jenom na tom, jak dobře běháte. Například Peter Pucher není vůbec dobrý běžec, ale na ledě je skvělý hráč. Každý hráč musí vědět, co potřebuje, na co se musí zaměřit. Prostě a jednoduše: Jde o to, udržet se v dobré fyzické kondici. To je smyslem letních příprav.”


Zaměřujete se na nějaká cvičení speciálně?
Ani ne. Základem je všechno dělat naplno. V sezoně se vám to pak vrátí.


Kolik kilogramů zvednete na bench–press?
V posledních letech „maximálku“ nezvedám. Je to nebezpečný. Ale když jsem byl mladší, tak jsem zvedal 170 kilogramů.


Pojďme k cyklistice. Mezi pardubickými hokejisty patříte k absolutní špici.

Můj otec na kole závodil, a tak bylo jasné, že se mě bude snažil nalákat. Svůj první závod jsem jel už v šesti letech. Ke kolu tedy vztah mám.


Takže luhačovické etapy musíte zvládat poměrně v klidu, ne?
Tak v klidu… Je to náročné. Ráno jezdíme až sedmdesát kilometrů na kole, odpoledne posilovna. Nohy už bolí, proto každá etapa je čím dál horší.


Dostaví se také krize ?
Když etapa měří kolem dvou hodin, tak krize moc nehrozí. A delší nejezdíme. Není to jako u cyklistů, kteří jsou v sedle třeba čtyři pět hodin. My se snažíme jezdit hodně silově, a to se právě čtyři hodiny absolutně nedá.


Troufl byste si na etapu s cyklisty?
To v žádném případě. Jak říkám, hokejisté jezdí okolo šedesáti kilometrů. Cyklisté jezdí mnohem víc švihově a dokáží držet vysoké tempo. To je rozdíl oproti nám hokejistům. Síly by při delších etapách velmi rychle ubývaly.


Vypadá to, že cyklistickou abecedu máte v malíčku. Neláká vás podívat se třeba na Tour de France či Giro d´Italia?
V době, kdy se závody jezdí, tak není prostor třeba do Francie se vydat. V červenci máme jenom čtrnáctidenní volno a pak jdeme hned na led. Člověk si těch pár dní chce užít hlavně s rodinou. Ale závody sleduju v televizi. Je to fantastická podívaná. Kdo někdy jel na kole, tak si dokáže představit, jaké to je po dvě stě odjetých kilometrech ještě zvládnout šestnáctiprocentní stoupání a pak třeba finišovat.


Kdo je vaším oblíbencem?
Držel jsem palce Miguelu Indurainovi nebo Lanci Armstrongovi. Od něho jsem četl i knížku. Fandím také mému kamarádovi Richardu Faltusovi, jenž pochází z jižních Čech a závodí za německou stáj. Byl jsem se na něho podívat na pár závodech, třeba na mistrovství republiky.


Dá se srovnat příprava hokejisty a cyklisty?
Ne. To nejde. Cyklisté „natočí“ denně třeba sto kilometrů. Proto jsem se možná na cyklistiku ani nedal. Je to takový nepříjemný sport a děsná dřina. Víc mě baví kolektivní sporty. Když hokejista vyrobí chybu na ledě, tak ji může napravit. Když ji udělá cyklista v závodě, který se jede pět hodin, už ji nenapraví. Věděl jsem, že to nebude jednoduché, protože v Pardubicích je řada dobrých hráčů. Doufám však, že na můj první rok v tomto týmu to nebylo špatné. Věřím tomu, že další sezona bude ještě lepší.


Co vám chybělo k větší spokojenosti? Víc kanadských bodů?
To ani ne. Asi každý hráč by chtěl trávit na ledě víc času, ale místo si musí vydobýt. Respektuji to, že v Pardubicích jsou čtyři vyrovnané pětky a forma u jednotlivých hráčů během sezony kolísá. Jsem moc rád, že jsme došli až do finále. I když lepší by bylo, kdybychom titul vyhráli my a ne Sparta. Aspoň máme o to větší motivaci před další sezonou.


Hodně jste se k finále ve svých vzpomínkách vracel?
Člověk si občas vzpomene na určité věci, ale je to jenom sport. Při pohledu zpátky jsme vyrovnanou ligou procházeli poměrně dobře. Výborně jsme například hráli v semifinále proti Budějovicím. Fakt škoda toho prohraného finále se Spartou.

Co tajil Petr Koukal se dozvíte kliknutím zde.