Stál jednou rukou opřený o těžké kovové dveře, hlavu sklopenou a v hlase smutek. Jaroslav Kudrna těžce kousal drtivou čtvrtfinálovou porážku se Spartou 4:0 na zápasy.

„Nevybavuju si, že bych v kariéře takhle rychle vyletěl z play off. Pro mě dost krutá záležitost, možná nejkrutější za celou kariéru," volil velmi upřímná slova devětatřicetiletý veterán.

V Hradci Králové mu po sezoně končí smlouva. Co bude dál?

„Chuť do hokeje mám… To další nechám na tom, až si sedneme s trenérem a manažerem. Záleží, na co přijdou. Teď nevím," pokrčil rameny.

Je konec, sezona je v tahu. Co se vám honí hlavou?
Čtyři nula v sérii vypadá hrozivě, ale v těch přesilovkách nás prostě vyškolili.Umí to sehrát, nám tohle chybělo.  Právě přesilovky celou sérii rozhodly. Sparta jde zaslouženě dál. Probrali jsme se až ve druhém zápase. Navíc jsme každý zápas pořád dotahovali. V celé sérii jsme vedli snad třicet vteřin v jednom momentu na Spartě.

Spoluhráč Jiří Vašíček říkal, že je třeba, abyste se po sérii mohli podívat do zrcadla. Myslíte, že můžete?
Hodnotí se celá série a 4:0  není na to, abychom se koukali do zrcadla a plácali se. Za mě určitě neúspěch. Nevybavuju si, že bych v kariéře takhle rychle vyletěl z play off. Pro mě dost krutá záležitost, možná nejkrutější za celou kariéru.

Sžírala vás série také psychicky? Sparta ve většině  zápasů vedla, jen jedinkrát jste se do vedení dostali také vy – v průběhu druhého duelu.
Stálo to samozřejmě dost psychických i fyzických sil. Pořád něco dotahujete, a když se vám to povede, hned vám zase odskočí. Sparta měla zkrátka kvalitu jednoznačně na své straně. My do toho od druhého zápasu dali atributy play off, ovšem, bylo to málo.

Sezonní statistiky veterána
Sezona 2014/15
Zápasy: 41
Branky: 16
Asistence: 22
Plus/minus: +13

Sezona 2013/14
Zápasy: 37
Branky: 18
Asistence: 20
Plus/minus: +8

Pozn.: V obou sezonách byl třetím nejproduktivnějším hráčem Mountfieldu HK.

V závěru základní části jste Spartu vyřídili na jejím ledě 5:0. Nepodlehli jste dojmu, že to s ní půjde mnohem snadněji?
Trochu k tomu ten výsledek sváděl. Upřímně si myslím, že jsme nic nezanedbali, nepodcenili, ale pravdou je, že náš nástup do prvního zápasu byl šílenej. Z naší strany v podstatě přátelák. Kluci aspoň posbírali další zkušenosti v kariéře, vědí už, jak se play off hraje, co vyžaduje. Doufejme, že si z toho něco vezmou a další roky se k tomu postavíme jinak.

Myslíte, že ještě dostanete šanci vrátit Spartě vyřazení?
Ptáte se na mě?

Ano.
V play off už to asi nebude. Vždyť sám nevím, jak to se mnou nyní  bude. Pokud mi bude sloužit zdraví, rád bych ještě hrál. O mně to není. Je to o těch mladších, aby si uvědomili, co play off vyžaduje a vzali si k srdci, že přístup musí být úplně jiný a především od začátku série. V mých očích je to opravdu ostuda. Šílená. Nebyl to důstojný konec.

Po základní části jste skončili na pátém místě. Vidíte tohle umístění nyní v jiném světle?
Po základní části jsem říkal, že je super. Teď  to musím přehodnotit. Zase tak dobrá sezona to nebyla.

Máte pořád chuť pokračovat v kariéře a v Hradci Králové?
Chuť do hokeje mám. To další nechám až na později, až si sedneme s trenérem a manažerem. Záleží, na co přijdou. Teď nevím.

Občas z kabiny prosáklo, že vztah mezi vámi a koučem Draisaitlem nebyl úplně ideální. Šlo o výmysly?
Do toho bych teď nešťoural.

Jen otázka…
Trenéra jsem respektoval, mezi námi byl vztah trenéra s hráčem, víc bych to neřešil. Teď  krátce po sérii to ani není vhodný. Nic tam nebylo, v pohodě.

Komentář Radka Špryňara: Kudrna je potřeba

Kontrakt pro Jaroslava Kudrnu. To je jedno z ústředních témat jarních měsíců v Hradci Králové. Ani letošek nebude výjimkou. Jestliže v předchozích dvou letech se vedly debaty „pouze" nad výší měsíční gáže, letos, byť se to na první pohled zdá stejné, vstupuje do hry ještě jiný faktor – Peter Draisaitl. Přesněji řečeno: jeho zájem o služby devětatřicetiletého mazáka.

Že se bez Kudrny klidně obejde, dal najevo během sezony. V době těžké krize – po domácím debaklu 0:7 s Brnem – útočníka nenominoval na následující zápas na Slavii. Bylo kolem toho dusno. Na zimáku. I mezi fanoušky.

Proslýchá se, že od té doby to mezi dvěma personami  úplně neladí. Kudrna si totiž umí říct svoje. Věci popisuje na rovinu, čehož důkazem je i posezonní rozhovor, ve kterém „šestidenní" čtvrtfinále se Spartou označil za ostudu a nejkrutější vyřazení v kariéře. Diplomat z něj už nikdy nebude… Je ovšem potřeba si vše dát do souvislostí. Kudrna má za sebou skvělou kariéru a v hlavě nosí kupu zkušeností . Díky tomu vidí věci jinak. Nečesky. Tohle mu nikdo nesebere, stejně tak nevšední pohled na hokejové záležitosti.

Ten má však i Draisaitl. Proto ten (domnělý) střet. Ať je to mezi nimi tak, či onak, rozjitřené emoce musí stranou, zvítězit by měl pragmatismus.

Kudrna má za sebou dvě parádní sezony (76 kanadských bodů, +21 (!) ve statistice plus/minus). Nebýt jeho, Šimánka a Mertla, klub by těžko hrál dvě čtvrtfinále za sebou. Pokud chce být mezi širší špičkou i potřetí, smlouva pro Kudrnu by měla být jednou z jarních priorit.