V neděli Pardubice, jedenáctý celek extraligové tabulky, odvolaly trenéra Miloše Říhu, poté tým dočasně převzali Vladimír Martinec a generální manažer Zbyněk Kusý. Pod jejich vedením prohrál finalista minulé sezony v úterý v Plzni 2:3 v prodloužení.

"V pátek v osm hodin ráno byl do funkce hlavního trenéra jmenován Jiří Šejba, asistentem bude další bývalý vynikající hráč pardubického klubu Ladislav Lubina," uvedl Kusý. Nová trenérská dvojice bývalých spoluhráčů převzala tým již od dopoledního rozbruslení, v půl deváté byla představena hokejistům.

Společnou premiéru na střídačce si pak Šejba s Lubinou odbudou při večerním souboji od 18:00 s Kladnem. "Oba byli pověřeni vedením týmu do konce této sezony," potvrdil generální manažer klubu prozatímní dohodu o délce spolupráce.

Podle zákulisních informací existovala i varianta, že by Martinec u týmu zůstal, nakonec však po čtvrtečním jednání představenstva klubu mužstvo převzal mistr světa z Prahy 1985 a dosavadní kouč pardubických juniorů Šejba. Jeho asistent Lubina byl dosud smluvně vázaný v druholigové Chrudimi. "Vedení klubu děkuje oddílu HC Chrudim za mimořádnou ochotu a přístup k uvolnění Ladislava Lubiny z jeho povinnosti v Chrudimi," prohlásil Kusý.

Šejba se tak vrací na pardubickou střídačku po necelých dvou letech. V ročníku 2004/05 dovedl společně s Martincem tým k triumfu v extralize, v průběhu další sezony však oba na svou pozici rezignovali.

Šejba: Chceme pomoci týmu, aby byl jinde v tabulce

Bývalý vynikající útočník Jiří Šejba se po necelých dvou letech vrací na střídačku extraligových hokejistů Pardubic. Zatímco v prosinci 2005 ji v průběhu sezony opustil jako asistent, tentokrát se stal hlavním koučem. Společně s asistentem Ladislavem Lubinou dnes Šejba převzal tým Moelleru po dvojici Miloš Říha - Pavel Rohlík, odvolané v neděli, a jejich úkolem bude pomoci Východočechům do vyšších pater v tabulce.

V současnosti je podle předsezonních odhadů jeden z hlavních favoritů extraligy jedenáctý. Šejba se o tom, že by mohl ze střídačky pardubických juniorů, které doposud vedl, povýšit do extraligy, dozvěděl hned na začátku týdne. "Byl jsem mezi kandidáty. Takové oslovení se neodmítá a je to i výzva. Jsem rád, že jsem dostal důvěru, a chtěli bychom s Láďou udělat maximum pro to, aby se tým objevil v jiné části tabulky," řekl Šejba v rozhovoru.

Jako asistenta si vybral Lubinu, s kterým odehrál několik sezon v pardubickém dresu a například v roce 1989 se radovali ze zisku mistrovského titulu. "Měl jsem možnost volby. Původně jsem řekl dvě jména a poté jsem spíše preferoval Láďu, protože on je pravý opak mě. Já jsem spíše klidnější a potřebuji někoho impulzivnějšího, aby dokázal tým zbláznit," vysvětlil pětačtyřicetiletý Šejba svou volbu.

V Lubinově případě má navíc jistotu, že mu vždy hned sdělí svůj názor. "Když se mu něco nelíbí, tak to hned řekne. Nepotřebuji žádného kejvače, který se mnou bude vždy souhlasit," podotkl Šejba. Hráčům Moelleru byla nová trenérská dvojice oficiálně představena dnes ráno a poté vedla předzápasové rozbruslení.

Od 18:00 Pardubice nastoupí proti Kladnu a žádná velká revoluce ve hře týmu se nedá čekat. "Nechceme toho moc měnit. Prakticky vše jsme nechali, jak to bylo. Založení útoků, přesilové hry. Jen jsme si trochu projeli hru po ztrátě kotouče ve všech pásmech. Takovou organizaci hry v obraně," uvedl mistr světa z Prahy 1985.

Menším Šejbovým handicapem je skutečnost, že osobně neviděl moc zápasů extraligového týmu. Juniorská nejvyšší soutěž má totiž stejné hrací dny. "Viděl jsem jen pár sestříhaných zápasů," přiznal. Názor na nevydařenou polovinu sezony si však už vytvořil. "Myslím si, že kluci nerespektovali taktiku a chyběla jim taková zodpovědnost k plnění pokynů. Nebylo to takové, jak by to měl trenér chtít," soudil Šejba.

Vedení klubu po odvolání trenéra Říhy uvedlo, že mohou přijít i hráčské změny v kádru. V nejbližší době se ale neplánují. "Teď momentálně nic dělat nebudeme. Uvidíme po čtyřech pěti zápasech, kdy poznáme, co v kom je. Kdo sem patří a nepatří," uvedl Šejba.

Případné změny se tak dají čekat až v reprezentační přestávce, která začne v sobotu 8. prosince.