Lavina z východu Čech se valí s ohlušujícím rámusem do cíle. Už zbývá prorazit jen poslední zátaras a Pardubice se po pěti letech budou opět opájet pocitem extraligových vítězů.

Ani na Moravě nepolevili Sýkorovi chlapci ve vítězném tempu. Třetí výhra ve finále byla pro Eaton už jedenáctou v kuse. Vítkovice prohrávají 0:3 na zápasy a ve čtvrtek se v ČEZ Aréně (18.10, ČT4) může rozpoutat červenobílý karneval. Jen pro informaci: ještě nikdo v historii českého play off nedovedl otočit sérii ze stavu 0:3…

Vyprodaná ČEZ Aréna si pořádně zabouřila jen v 5. minutě, když Treille z otočky trefil jediné možné místo nad Haškovým ramenem. Jenže euforie domácím dlouho nevydržela. Už v 8. minutě přišla velká chvíle pardubického benjamínka Buchteleho. Po střele Kousala se nejlépe zorientoval před Štěpánkem a bekhendem dorazil svůj první gól v play off v životě.

A to nebylo ze strany Eatonu zdaleka vše. V polovině třetiny spálil velkou šanci Koukal, ale za chvíli už Východočeši vedli. Pivko využil nepřehledné situace před vítkovickým brankovištěm a pohotovou střelou zvýšil.

V druhé části úřadoval Dominik Hašek. Pokolikáté už v letošním play off…

V období mezi 24. až 31. minutou předvedl čtyři luxusní zákroky. Dvakrát proti Ujčíkovi, jednou si smlsnul na Burgerovi a Kvapilovi. Vítkovicím se v celé sérii katastrofálně nedaří přesilové hry. Když měli dokonce dvojnásobnou výhodu, a pak téměř čtyřminutovou klasickou, nevypracovali si jedinou šanci. A ještě před odchodem do kabin je stihl krutý trest. Píša si nenápadně najel za modrou čáru a příklepem procedil kotouč skrz Štěpánkovy betony.

„Ani nevím kudy mu to prošlo. Jen jsem to zkusil,“ uvedl pardubický obránce.
Vítkovická frustrace vystoupala na vrchol při další početní převaze, kdy Pivko vyslal do brejku dělostřelce Sýkoru, jenž předvedl podobné zakončení jako Píša a zasadil definitivní ránu do vazu vítkovickému odhodlání. Pro pardubického kanonýra to byl dvanáctý gól ve vyřazovacích bojích ve dvanácti zápasech!

Vítkovice – Pardubice 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)

Fakta – branky a nahrávky: 5. Treille (Vrána), 54. Vrána (Ujčík, Barinka) – 9. Buchtele (Kousal, Cetkovský), 14. Pivko (P. Sýkora, Píša), 40. Píša (Pivko), 43. P. Sýkora (Pivko), 58. Píša
Rozhodčí: Hribik, Šindler – Lederer, Tošenovjan
Vyloučení: 5:10
Využití: 1:0
Oslabení: 0:1
Diváci: 9496 (vyprodáno)
Stav série: 0:3

HC Vítkovice Steel: Štěpánek – Jurečka, Barinka, Rehák, Kuboš, Trnka, Sičák, Voráček – Burger, Štefanka, Krenželok – Kvapil, Vrána, Treille – Ujčík, Hruška, Svačina – Klimek, Szturc, Selingr – Strapáč. Trenér: Hadamczik.

HC Eaton Pardubice: Hašek – Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí, Mitchell – Kolář I, Koukal, Rákos – Pineault, Špirko, Somík – P. Sýkora, Zohorna, Pivko – Cetkovský, Kousal, Buchtele – Nahodil. Trenér: V. Sýkora.
Moment zápasu

PÍŠŮV GÓL DO ŠATNY. Vítkovice nevyužijí dlouhé minuty v početní výhodě. Pak se vydá vpřed Píša a v čase 39.15 prostřelí Štěpánka.
Hvězda zápasu

Hráč s číslem 19 – pardubický útočník LIBOR PIVKO. Ryšavý borec byl u všeho podstatného. Jeden gól vstřelil sám, na dva nahrál.

Alois Hadamczik (HC Vítkovice Steel): „Začali jsme velmi dobrým pohybem, tlakem do branky a vstřelili první branku.Jenže pak jsme udělali spoustu chyb v obranném pásmu a nechali si dát dva góly. Rozdíl mezi námi a Pardubicemi je především ve hře obránců, v jejich agresivitě. Naše osobnosti to nevezmou na sebe a nedají gól. V tom má soupeř výhodu. V závěru už to bylo z naší strany hop nebo trop. Nevyšlo to. Jsme zklamaní. Zápas jsme nezvládli. Pardubice jsou ve velké výhodě, ale zítra je další den. Další možnost.“


Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „Soupeř začal náporem, povedlo se mu vstřelit branku. Nám se však poměrně brzo povedlo skóre otočit. Rozhodující byla druhá třetina, kterou jsme z poloviny odehráli v oslabení, ale dokázali jsme to ubránit. Na konci přišla Píšova branka 4 na 4 do šatny, na kterou jsme pak jsme na ní navázali gólem na 4:1. Už v kabině jsme po druhé třetině jsme si říkali, že máme moc vyloučeních. I když jsme se jich nevyvarovali ani ve třetí části, zvládli jsme to. Hráčům musím poděkovat a smeknout před nimi. Vítězství bylo zasloužené. I dnes si dokázali udržet hlad po vítězství.“

Uvidí Vítkovice znovu mistrovskou korunovaci?


Je až neuvěřitelné kolikrát vidělo ostravské publikum na vlastní oči korunovaci nového hokejového mistra, aniž by se z ní mohlo radovat.
Vítkovice mají na svém kontě dva ligové tituly a oba vybojovaly na ledě soupeřů. V roce 1952 v Praze na Štvanici, v sezoně 1980/1981 slavili republikový triumf v tehdejším Gottwaldově, dnešním Zlíně.

O to bolestnější je fakt, že celkem čtyřikrát se v Ostravě radoval z vítězství nový mistr ligy. Poprvé zažilo vítkovické publikum předávání zlatých medailí v roce 1967. Tehdy se samozřejmě ještě nehrálo finále. V posledním kole soutěže zajížděl na led Vítkovic novopečený mistr – Dukla Jihlava – jehož hráčům po zápase předal někdejší předseda hokejového svazu Zdeněk Andršt pohár a zlaté medaile.
I tak už měla tehdejší mistrovská korunovace pro ostravské hráče i diváky velice hořkou příchuť. Vítkovice prohrály 8:2 a definitivně tak spadly do druhé ligy, odkud se nemohly dostat dlouhých šest let.

Další mistrovské korunovace v Ostravě pak už mají alespoň punc stříbra, i když po nich zůstává pachuť prohraného boje o titul. Své o tom ví bývalý obránce Víktovic Daniel Kysela, který zažil finálovou porážku v roce 1993 a 1997. „Je to hodně špatný pocit. Ale jinak to člověk vnímá okamžitě po prohře a jinak s odstupem času. Když tam stojíte na ledě a vidíte, jak soupeř dostává pohár, mrzí vás to. Ale abyste se utěšili, nalháváte si, že druhé místo je taky velkým úspěchem. Nechci říct, že není, ale vždy se vzpomíná jen na vítěze. A když si pak za nějaký čas uvědomíte, jak blízko jste byli a stejně to nevyšlo, je to o to horší. Pro mě obzvlášť, když jsem takhle bral dvakrát v uvozovkách jen stříbro.“

Kromě Dukly Jihlava v roce 1967 Ostrava symbolicky předala mistrovský pohár ještě Spartě v letech 1993 a 2002 a pak Vsetínu v roce 1997.

Nyní jsou Vítkovice znovu v kritické situaci. Jedna prohra znamená konec zlatého snu, který se táhne už od roku 1981. Pardubice mají první mečbol. Pokud jej dnes promění, získají mistrovský titul a Ostrava bude znovu jen smutně sledovat, jak se z ligového vítězství raduje soupeř.
Zdeněk Janiurek ml.