Ještě v loňském ročníku chytal v Hradci Králové, nyní již působí v zámoří. Osmnáctiletý brankář JAROSLAV PAVELKA se v těchto dnech na skok vrátil do míst, kde strávil spoustu sezon. „Je to takové zvláštní. Přiletěl jsem v pondělí a ještě jsem se nestihl srovnat z časového posunu. Každopádně jsem zašel za bývalými spoluhráči do kabiny,“ líčil po návratu.

Angažmá v Kanadě jste zahájil v týmu Niagara IceDogs. Co vás hned zkraje čekalo?
Na letišti mě vyzvedli zástupci klubu a odvezli na společnou večeři, kde byli i ostatní kluci. Poté nám trenér řekl několik věcí. Abych pravdu řekl, vůbec jsem mu nerozuměl. Začátek byl prostě nejtěžší. Noví lidé, nové prostředí a nový jazyk.

Nyní už jste na tom jazykově dobře?
Pomohla mi hodně rodina, u které jsem bydlel. Ze začátku jsem dost používal Google Translate a byl tam také Milan Doudera, který mi pomáhal. Co jsem se dostal do Windsoru, tak jsem se dost naučil a teď už dokážu důležité věci říct sám.

V Niagaře jste začínal jako dvojka za Markem Visetinem. Ten se potom zranil a přišla vaše šance, že?
Ano, Mark měl problémy s tříslem. Dostal jsem šanci, ale hodně hráčů bylo v NHL na kempu, a tak se nám začátek nevydařil. Dost jsme prohrávali, dělali jsme spoustu chyb. Na mě byl velký tlak. Samozřejmě jsem byl i nervózní. Je něco jiného chytat před tolika lidmi než před prázdným stadionem. Postupně jsem nervozitu odboural a teď je to lepší.

Poté jste byl vyměněn do Windsor Spitfires. Jak jste se o tom dozvěděl?
Bylo to narychlo. Takhle to tam chodí. Přišel jsem do kabiny, trenér si měl zavolal a oznámil mi, že jsem vyměněný do jiného týmu. Na sbalení věcí jsem měl asi čtyři hodiny. Vůbec jsem nevěděl, co mě čeká, ale nakonec jsem rád. Myslím, že mi změna prospěla.

Takže ve Windsoru jste jednička?
Je tam gólman ročníku 1991. Odchytal jsem devět zápasů. Zatím se průběžně střídáme, jsem spokojený. Dostanu se více do brány, jsem klidnější. Svými výkony jsem si udělal dobré jméno. Zkrátka začátek se mi podařil. Navíc výborná parta kluků mě vzala, i trenéři jsou skvělí. Tři ze čtyř hráli v NHL. Jejich přístup je odlišný. Chovají se úplně jinak, mají výborné tréninky. Před každým zápasem máme video, rozebíráme sestavu soupeře. Prostě příprava na utkání je důkladná.

Máte trenéra brankářů?
Ano. Je to výborný chlap, jsem s ním spokojený. Snaží se mi vysvětlit věci, na kterých bych měl zapracovat. Po každém zápase spolu procházíme video. Řekne mi, co jsem udělal dobře a co špatně. Před tréninkem pak děláme to, z čeho jsem dostal gól.

Kolik času máte na svoje soukromí? Jak se vám Windsor jako město líbí?
Musím říct, že město se mi líbí. Je tam spousta nových věcí. V Niagaře zase byly nádherné vodopády. To je úžasné, co dokáže příroda vytvořit. Také jsem se byl v Torontu podívat na americký fotbal, což byl pro mě obrovský zážitek. Windsor je kousek od Detroitu, takže jsem byl i na NHL.

Máte v týmu ještě nějakého českého spoluhráče?
Ve Windsoru už nikdo není. Chytával tam Neuvirth nebo Kovář, takže s českými gólmany mají zkušenosti. Je tam ale Rus Kokočev. Jde o výborného hráče draftovaného Bostonem. Je to tahoun týmu. Když jsem tam přišel, hodně se mnou komunikoval.(ls)