Jde do tuhého. Skončil čas srandiček a lehkovážného přístupu. Hokejisté Hradce Králové startují brutální sérii, z které nutně potřebují vyjít se vztyčenou hlavou.

V prvoligové tabulce je husto jak v čínské čtvrti a Mičkova armáda nemá play off, do kterého postupuje jen osm nejlepších, zdaleka jisté. Desetibodový náskok se zdá komfortní, ale zdání klame.

Ve středu doma Benátky, v sobotu do Havlíčkova Brodu a pak tuhé bitvy s Ústím nad Labem a Chomutovem (s dvojící favoritů nezískal Hradec v sezoně ještě ani bod). To je nejbližší program prozatím pátého týmu soutěže.

„Nyní se bude rozhodovat o úspěchu a neúspěchu v sezoně. Všichni hrají na doraz, na maximum možností. Sami jsme se o tom přesvědčili v Písku,“ vzpomíná hradecký trenér Jiří Mička na pondělní duel na jihu Čech, který jeho tým prohrál 0:4.

„Musím říct, že s lepším týmem jsme v novém roce nehráli. Přehráli nás důrazem, zaujetím pro hru. Někteří hráči se asi spletli, čekali, že to bude snadné. A to nejde,“ zlobí se nejmladší kouč na prvoligové lavičce.

Proto proti Benátkám nad Jizerou, které mají na šestém místě stejně bodů (66) jako Hradec, očekává diametrálně odlišný přístup. Totální nasazení, tlak do brankoviště a maximální důraz v osobních soubojích. „Jedině tak můžeme uspět,“ soudí Mička.

Benátky s největší pravděpodobností postaví do klece Tomáše Vošvrdu, obra z Liberce, jenž Středočechům vypomáhá. Vysoký gólman v minulém kole vychytal proti Mostu (2:0) čisté konto. Po vyléčení zdravotních neduhů se znovu dostává do ráže.

O jeho neobyčejných kvalitách vědí své i na východě Čech. V říjnu braly Benátky body jen díky Vošvrdovi.

„To ano, ale i my už víme, jak na něj. Ve třetí čtvrtině jsme u nich vyhráli (4:3) a Tomáš byl také v brance,“ vysvětluje sedmatřicetiletý kouč.

Slabina brankáře, který před dvěma lety úspěšně vypomáhal Hradci v play off?

Až příliš často se nechá ovlivňovat okolními jevy, nesoustředí se na hru, často diskutuje s rozhodčími i s protihráči.

Když chytal za Liberec v Plzni, žádal o svolení kouče Jiřího Kalouse, aby se mohl poprat s Radkem Dudou. K bitce nedošlo. Nyní údajně spolupracuje se známou psycholožkou Evou Šauerovou.

„Občas ztrácí koncentraci. Proto i my se budeme snažit jeho pozornost odvést jinam,“ nastiňuje plán Jiří Mička. „Samozřejmě že v rámci pravidel,“ dodává.

Pokud se to Hradci povede, bude mít z poloviny vyhráno. Tři body potřebuje vskutku jako sůl.