Už je fit. Zranění mu dalo pokoj. V zápasech jeho tělo pravidelně vstřebává výživné dvacetiminutové porce. Martin Pláněk se opět našteloval do role klíčové zadáka Mountfieldu.

Důkaz dala neděle. Urputná partie s Chomutovem (3:2) se končila v hradecké třetině. Pláněk skoro neslezl z ledu, v defenzivě exceloval.

„Nakonec jsme se s tím nějakým způsobem poprali a bojovností urvali tři body," s úlevou vydechl. Mountfield získal tři body teprve potřetí v sezoně a poprvé od derby s Pardubicemi (5. kolo), které bylo na programu 18. září…

Vypadalo to, že ve druhé polovině zápasu jste vše podřídili tomu, abyste konečně získali tři body.
Slovo „konečně" je vážně na místě. Prodloužení už bylo dost. (Hradec nastavoval pětkrát v řadě - pozn. aut.). Tabulka je nabitá. Když nevyhráváte za tři body, moc vás to dopředu neposouvá.

Ve 23. minutě jste vedli 3:0. Předváděli jste v tu chvíli nejlepší výkon sezony?
Nevím, jestli úplně nejlepší, ale hráli jsme hodně dobře. Škoda, že pak už to bylo horší, ale zaplaťpánbůh, že jsme výsledek 3:2 udrželi. Strašně jsme to potřebovali.

Od půlky zápasu byl váš projev diametrálně odlišný. To s vámi tolik zacloumaly dvě branky ve 32. minutě v rozmezí 15 vteřin?
Vždycky je nepříjemné, když se branky takhle nakupí. Nakonec jsme se s tím nějakým způsobem poprali a bojovností urvali tři body.

Ve třetí třetině jste skoro nevylezli z obranné třetiny. Z druhé strany jste Piráty do velkých šancí nepouštěli.
Lépe se hraje, když máte kotouč na holi, ale oni hráli fakt výborně. Napadali nás, byli nepříjemní, ale my jsme všechny situace dobře odbránili. A taky skvěle zachytal Patrik Rybár.

Na marodce máte uvězněno pět hráčů, na začátku třetí části odstoupil ještě Džerinš. Byl toho důsledkem silný chomutovský tlak?
Neřekl bych. Hráčů i sil máme dost. Jejich tlak vycházel z našeho soustředění se na defenzivu. Musíme taky uznat kvality soupeře, který se hnal za vyrovnáním.

Na ledě jste strávil skoro dvacet minut, po Jakeovi Newtonovi jste byl druhým nejvytěžovanějším obráncem. Vracíte se po zranění zase do role klíčového zadáka?
Takový ice time mi vyhovuje, jsem častěji na ledě a vůbec mi to nevadí. Radši bych teda trávil čas v útočné třetině… (směje se) Ale někdy se hrají i taková utkání.

Jak jste si sedli ve dvojici s Američanem Newtonem?
Je to s ním zajímavé. Anglicky toho moc nenamluvím. (usmívá se)

To znamená?
Sice se snažím komunikovat v angličtině, ale moc mi to nejde. Naštěstí v kabině spousta kluků anglicky umí, občas mi pomohou něco přeložit.

Newton je založením ofenzivní bek. Musel jste vedle něj potlačit své ofenzivní choutky?
Je fakt, že si ho musím hlídat. Jake hodně bruslí ze strany na stranu, dopředu dozadu. Musím se hodně krotit, abych zbytečně nevystřelil do útoku. Taky bych si občas zaútočil, ale na prvním místě je tým a vítězství. Jestliže mám vedle sebe parťáka, který rád útočí, nemám problém se přizpůsobit. Radši budu bránit, problémy mi to nedělá.

Během utkání s Chomutovem vzali fanoušci do hlediště americké vlajky. Chtěli vyjádřit podporu trápícímu se Ryanovi Potulnymu. Vnímali jste to?
Vlajek jsem si všiml už na rozbruslení. Za tohle gesto jsem moc rád. Hráč potřebuje vidět, že jsou fanoušci při něm. Ryan má podporu od nás, teď ji měl i z hlediště. Věřím, že ho to zvedne herně, ale hlavně psychicky. Je to pracovitý kluk, dře v posilovně, hrozně se na sebe soustředí. Je jen otázkou času, kdy půjde nahoru.

Odjede Džerinš do Litvínova?
Kvůli účasti na vánočním Spenglerově poháru mají hokejisté Hradce Králové pořádně nabitý program. Do konce října odehrají šest zápasů včetně dvou vložených úterků. Právě úterní zápas v Litvínově (od 17.30 hod.) je předehrávkou 32. kola. Mountfieldu se nahuštěná porce zápasů ale vůbec nehodí. Na marodce má pět stabilních členů sestavy, navíc Lotyš Džerinš nedohrál nedělní střet s Chomutovem. „Sestavu lepíme, jak se dá. Uvidíme, jak na tom Andris bude. Věřím, že to s ním nebude tak zlé, ale pokud by nemohl nastoupit, museli bychom využít dalších hráčů," svraštil čelo Václav Sýkora. Litvínov je v laufu, z posledních devíti zápasů vyhrál osm a vecpal se už na třetí místo extraligové tabulky.

„Vlajková" podpora zabrala
Americké vlajky v hledišti, na některých z nich vyobrazené nápisy Go Ryan Go, Let´s go Ryan, Just believe in yourself (Věříme v tebe)… Fanoušci Mountfieldu dali při utkání s Chomutovem zřetelně najevo, že jim hokejové trápení letní posily Ryana Potulnyho není lhostejné. Chtěli ho podpořit, dodat mu kuráž. To se i povedlo. Dvaatřicetiletý Američan vstřelil gól na 2:0 a solidním výkonem pomohl k triumfu 3:2. Po zápase pak lidem děkoval. „Bylo to úžasný, nečekal jsem to… Fanoušci stáli za mnou a Jakem (Newtonem) a podpora, kterou nám vyjádřili, byla skvělá," prohlásil v rozhovoru pro klubovou televizi. Na tiskové konferenci Potulnyho pochválil i trenér Václav Sýkora. „Mám dojem, že jeho výkonnost jde postupně nahoru. Už v minulém zápase se Zlínem ukázal mírný vzestup. Věřím, že vstřelený gól a podpora od diváků mu pomůže, aby jeho výkonnost měla stoupající tendenci. Jsme ve složité situaci, tým ho potřebuje."