Hokejový král Wayne Gretzky (ne, ani český bůh s číslem 68 Jaromír Jágr nedosáhl jeho věhlasu) kdysi popsal neurvalé boje 
v play off.

„Je to válka," řekl. „Když jsme hráli poprvé finále Stanley Cupu, prohráli jsme, ale byli jsme usměvaví a v pohodě. Kdežto kluci z New York Islanders ani neslavili. Jeden si ledoval loket, druhý měl zlomená žebra. Když jsem je viděl, pochopil jsem, jak se vyhrává."

V úterý začíná tahle válka, vrchol dlouhé sezony, hradeckým hokejistům. Od úterka je to kdo s koho. Buď jsi vítěz, nebo loser, zkrátka zkrachovalec se slzami v očích.

„De facto začíná nová sezona v téhle sezoně. Všichni jedou od nuly, je to otevřené," vykládá hradecký obránce František Ptáček. Tomuhle pánovi věřte, vždyť je to rekordman v počtu odehraných extraligových zápasů. A k tomu čtyřnásobný mistr nejvyšší soutěže.

Program čtvrtfinále
18.3. Zlín – Hradec Králové
19.3. Zlín – Hradec Králové
22.3. Hradec Králové – Zlín
23.3. Hradec Králové – Zlín

Případné další zápasy:
26.3. Zlín – Hradec Králové
28.3. Hradec Králové – Zlín
30.3. Zlín – Hradec Králové

Honbu za dalším pohárem začnou Ptáček a jeho spoluhráči v úterý. Mountfield se ve čtvrtfinále poměří se Zlínem. „Jsou nepříjemní, hrají vyčůraný hokej," glosuje Ptáček. V překladu: Zlín nemá v extralize nikdo rád…

Východočeši jdou do války, jak řekl legendární Kanaďan Gretzky, s mottem: „Žijeme hokejem, píšeme historii."

Je to příhodné. Před dvaceti lety, kdy se poprvé (a naposledy) hrála v Salonu republiky extraliga, měl totiž tým k postupu do play off hodně daleko. Nakonec dokonce z elitní soutěže sestoupil. Letos má však úplně jiné ambice. Značnou část sezony se držel na luxusním druhém místě tabulky, až na konci se mírně sesunul.

A do play off vstupuje z konečné páté pozice – se stejným počtem bodů jako jeho soupeř ze Zlína. Tomu však lepší bilance vzájemných utkání pomohla k tomu, že v sérii, již opanuje to mužstvo, které první vyhraje čtyři duely, začíná v domácím prostředí.

To je velká výhoda, případný sedmý duel série by se totiž hrál ve Zlíně – a vlastní stadion by mohl být zásadním faktem úspěchu. Oba soupeři jsou totiž velmi vyrovnaní, rozdíl ve skóre mají odlišný pouze o dvě branky.

„Cítím, že v Hradci můžeme dokázat něco velkého," říká útočník Tomáš Pospíšil, jenž do Hradce přišel během sezony z Liberce. Vyměnil tak jednu šelmu za druhou. Bílého Tygra za Lva. A ten na plakátech lákajících na play off drsně vystrkuje ostré drápy. Bude to tak i na ledě?   (fej)

„Páté místo je úspěch," chválí hokejisty prezident Schön

V horkých letních měsících loňského roku se pustil Miroslav Schön do svérázné akce, která v českém hokeji nemá obdoby. Z Českých Budějovic přestěhoval extraligový tým do Hradce Králové.

„Rozhodl jsem se najít prostředí, které pro nás bude přátelštější, kde nás někdo přivítá a kde budeme extraligu moci hrát. Okamžitě mě napadl Hradec Králové," vzpomíná Schön na hektické prázdninové dny v exkluzivním rozhovoru pro Deník.

Spolumajiteli význačné firmy na českém trhu se povedl majstrštyk. Nejenže mu bláznivý nápad vyšel, on se zhmotnil do úžasného příběhu. Nový klub pod názvem Mountfield HK svými výkony okouzlil extraligu, v městě pod Bílou věží po dvaceti letech vyvolal nefalšovanou euforii. Kdo si užíval hokejové lahůdky na stadionu u Orlice, předchozí větu několikrát podtrhne.

„Nedávno to říkal správně René Vydarený: V Budějovicích jsme takové fanoušky měli tři, tady jich máme celý kotel," mne si ruce Schön, po přesunu jmenovaný prezidentem Mountfieldu HK.

Prezident hokejového klubu Mountfield HK Miroslav Schön.„Srovnání fanoušků je jednoznačně ve prospěch hradeckých. Já se před nimi klaním. Oni byli jedním z klíčových atributů, že se kluci začali v Hradci cítit jako doma."

Náročný šéf klubu s povděkem kvitoval páté místo po základní části. Bral ho, i když… „Radši bych play off začínal doma," projevil částečnou nespokojenost.

Mužstvu už vytyčil nový cíl – postup do semifinále. Jinými slovy, spráskat ve čtvrtfinále Zlín. Přes to nejede vlak.

Svůj záměr sdělil mužstvu v emotivní řeči krátce po skončení půlhodinového rozhovoru. „Máme na to postoupit do semifinále. Proto tady jsme. Dokážete to, jste výborní hokejisté," zaznělo z Schönových úst.

V úterý a ve středu velká bitva na čtyři vítězná utkání začne na stadionu Luďka Čajky ve Zlíně, pokračovat se bude víkendovým dvojzápasem v Hradci Králové, na který jsou vstupenky stále k dispozici.

„Ceny nejsou nízké, ale klub musí pracovat s vyrovnaným rozpočtem," dotkl se Schön i ožehavého tématu.   (šp)

Celý rozhovor s Miroslavem Schönem čtěte v tomto odkazu.