Při televizním přenosu komentátoři Robert Záruba s Davidem Pospíšilem mírně zapochybovali o jeho formě. „V semifinále se hraje více fyzický hokej, to mu tolik nevyhovuje," říkali během třetí třetiny.

Hradecký hokejista Tomáš Knotek se jejich slov snad domákl. V prodloužení a nájezdech byl společně s gólmanem Patrikem Rybárem hradeckým tahounem. Byl to on, kdo rozhodl o výhře Mountfieldu ve čtvrtém utkání semifinále play off na ledě Komety Brno. V nastaveném čase trefil tyč, v nájezdech proměnil dva pokusy. Ze dvou.

„Od Vánoc je v obrovském laufu, má fazonu a teď nám vrací svůj potenciál," pochválil sedmadvacetiletého spoluhráče kapitán Jaroslav Bednář.

„Mohli jsme rozhodnout dřív, ale oni taky. Nájezdy jsou už loterie," glosoval konec zápasu Knotek.

Vy jste ale zvládl proměnit hned dva. A především druhý velmi nápaditě.
První nájezd byla trošku haluz. Čiliak mi do toho sáhnul, ale myslím si, že bych to stejně zametal do prázdné. Na druhý jsem si docela věřil, i když to bylo tak tak. Jsem rád, že jsme dali nějaké góly a Patrik Rybár to zavřel.

Před nájezdy se rozcvičoval druhý brněnský brankář Karel Vejmelka. Vystrašilo vás to?
Vůbec. Mně osobně je jedno, kdo bude v bráně.

Zvolil jste dvě odlišná zakončení. Kolik jich máte nachystaných?
To nebudu říkat, i když k těm nájezdům nedojde. Ale něco tam ještě je a bude čas to vytáhnout. Já dal zatím v nájezdech snad jen jeden gól. Jsem rád, že jsem si to načasoval správně a dobře na chvíli, kdy to bylo hodně důležité.

Nájezdy se jely ve větším počtu, základní série pět pokusů na každé straně oproti dřívějším třem. Je to posun k lepšímu?
Myslím, že je to spravedlivější. Furt je větší šance, že když dají dva góly, tak to není hned hotové, a je to i zajímavější pro diváky.

Vy jste měl možnost rozhodnout ještě před nájezdy,v prodloužení nakonec skončila vaše střela na tyči. Jak jste reagoval?
Myslel jsem, že mě omejou. Takový je ale hokej. Kdyby to skočilo pět centimetrů vedle, mohl puk skončit v brance. Takhle to skočilo do tyčky, ale museli jsme dále pokračovat. Jsem ale rád, že jsme to dotáhli alespoň v nájezdech.

V neděli jste přitom prohráli 0:8. Bylo těžké se sebrat?
Jakmile jsem slezl z ledu, tak jsem nevěděl, že jsme hráli. Těžké to ale bylo, 8:0 nedostáváte každý den, zvlášť v play off. Pořád to byl ale jen jeden bod a osobně si myslím, že je pro nás lepší výhra 1:0 než 8:0 pro Kometu v neděli.

Rozebírali jste debakl?
Vůbec jsme se v tom nebabrali, jenom jsme si řekli, z čeho jsme dostali góly, ale trenéři to udělali dobře. Co vám zbude, než si z toho dělat srandu. Prostě na to nemyslet. Stalo se. Nedařilo se nic, ale byl tady nový zápas, a tak jsme se tím řídili.

Bylo potřeba hrát úporněji, lépe v defenzivě?
Věděli jsme, že to bude o jednom gólu. Když jsme přežili dvě přesilovky pět na tři, tak máme velkou šanci. Myslím, že Kometa trošku znervózněla a v prodloužení jsme byli o trošku lepší. Mohli jsme rozhodnout dříve, ale oni taky mohli dát góly.

Změnili jste především chování v soubojích. Je to tak?
Druhý zápas doma jsme hráli důtrazně a vyhráli ho. Chtěli jsme i v neděli, jenomže jsme dostali brzy góly a Kometě to tam napadalo. V pondělí jsme obstáli na výbornou.

I na Kometu platí důraz, že?
To nesedí žádnému týmu, my tak musíme hrát, protože oni mají čtyři výborné lajny, všechny mohou dát gól. Takže my je musíme dohrávat všechny.

Co říkáte na výkon brankáře Patrika Rybára?
To je furt dokola, i když jsme v neděli dostali blbé góly, tak to zavřel a osmdesát minut nedostal góly.