V pondělí otevřel David Pospíšil dveře hokejové kabiny a vstoupil do ní v nové roli. Ne jako hráč, nýbrž jako trenér. V prvoligovém klubu Královští Lvi Hradec Králové bude pravou rukou Martina Hostáka.

„Můžeme si oponovat bez toho, aby se jeden z nás urazil," poukazuje na blízké spojenectví dvou person na střídačce Východočechů.

Byl jste před prvním tréninkem nervózní?
Ne, těšil jsem se. Vstupuji do jiné části hokejového života. Je to svým způsobem výzva ověřit si, jestli poznatky, které jsem v minulosti nasbíral, půjdou převést do praxe, a jestli můj pohled na hokej je správný. Je spousta věci, které mě na trenéřině lákají.

Jste tedy v očekávání?
Podívejte, nestavím si žádné vzdušné zámky. Nehodlám objevit hokejovou Noemovu archu. Hokej je v podstatě jednoduchá věc. Sám jsem zvědavý, co budu moci nabídnout.

Zvědaví jsou asi i hráči. Takhle dvě známé osobnosti Hradec ještě nikdy v historii netrénovaly?
Aspoň se budou moci soustředit jen na hokej a případné špatné výsledky půjdou na naše triko. Hráčů si nikdo nebude všímat a my to dostaneme naplno. (směje se) Nikdy jsem neměl v žádném mužstvu vztahové problémy. Věřím, že i v Hradci to bude v pohodě.

Je to vaše první trenérské angažmá a jistě bude hodně sledované. Strkáte hlavu do oprátky?
Nemyslím si. Práce v Hradci mě láká, chci to zkusit. Riziko si nepřipouštím. Nikde není psáno, že se to povede nebo nepovede. A bez toho, aniž byste si to zkusili, se výsledek nedozvíte.

Sehrál ve vašem rozhodování klíčovou roli Martin Hosták?
Jistě. To se ani nemusíte ptát.

Bude vám to společně fungovat?
Samozřejmě že se ve všech věcech neshodneme, máme na hokej malinko jiný pohled, umíme se i pohádat. Ale vždycky jsme se dobrali konečného řešení. Můžeme si oponovat bez toho, aby se jeden z nás urazil.

První týden ještě trénujete na suchu, pak byste měli vyjet na led. To už bude jiné kafe, že?
Je to jedno. Bez letní přípravy, která proběhla v režii Martina a Pavla Táborského, to nejde. Nyní nás čeká záběhový týden, který by měl kluky připravit na to, že až vlezeme na led, hned začneme tvrdě pracovat. A ještě k tomu ledu, vždyť já ani nevím, zda se na bruslích udržím. (směje se)

To mi neříkejte, vždyť v Pardubicích hrajete za starou gardu.
Trochu přeháním. Ale na bruslích jsem nestál tři měsíce.

Neměl jste obavy, zda vás v Hradci vzhledem ke sporům s firmou ABD pustí na stadion?
Neumím si moc představit nějaké spartánské podmínky, i když hokejisté nejsou žádné panenky a každý určitě v kariéře překonal větší překážky než to, že budou chvíli trénovat jinde.

Hendrich netrénuje, má vymknutý kotník

Bez tradičních opor Martina Koudelky a Jiřího Kadlece zahájili hokejisté Královští Lvi Hradec Králové druhou část letní přípravy. Prvně jmenovaný se přesunul ke konkurenci do Mladé Boleslavi, druhý do druholigového Kolína. Do tréninku se nezapojil také hradecký patriot Jiří Hendrich, jenž si v sobotu pochroumal kotník a úvodní týden na suchu zřejmě vynechá. Drobné úlevy mají také Patrik Moskal,  kapitán Martin Vágner a brankář Jakub Čech.

Dvě posily do útoku, jedna staronová

Dvě nové tváře se objevily na prvním tréninku Královských Lvů. Jsou jimi útočníci Vladimír Říha (32) ze Znojma a David Švagrovský (27) z pražské Slavie. Staronovým přírůstkem je zkušený forvard Luděk Brož (37), jenž loni v lednu nečekaně ukončil kariéru, ale své rozhodnutí přehodnotil a s Hradcem Králové podepsal před letošní sezonou nový kontrakt. První přípravné utkání by měli Východočeši sehrát v úterý od 17 hodin v Jihlavě. Ale jelikož v Hradci není led, je duel s Duklou v ohrožení.