ANO

Kdo zná nejlépe svůj revír? Přeci myslivec. Tohle vášnivý nimrod Miroslav Schön moc dobře ví. Myslím, že hradecký boss se od úterý tak třikrát za noc budí. Pronásleduje ho noční můra – slavící Peter Draisaitl.

Nikdo totiž nemá načtený jeho Mountfield lépe než německý stratég. U každého hráče zná slabiny i silné stránky, ví, co nevoní Bednářovi, kde se nejradši motá Kudrna, jak si Courchaine dává brousit brusle, kolik zvedne Vašíček v posilovně, i co má brankář Kacetl za nápoj ve své lahvi na brance.

Zná každičký detail.

Nemyslím, že dnes v pardubické kabině uspořádá tématický seminář a zítra svoje svěřence prozkouší z toho, co obědvají u Pláňků…

Důležité před zápasem zmíní. Ale jeho přítomnost na pardubické lavičce bude spíš velká rána pro hradeckou psychiku. V hlavě každého hráče totiž už teď hlodá červíček, co našeptává: „Bacha, ten šedivej vlk o tobě ví úplně všechno."

Borci Mountfieldu o sobě a své hře najednou začnou víc přemýšlet, nevsadí na automatiku, ale budou se snažit vymyslet něco, co obyčejně nedělají, protože klasiku má 
Draisaitl přeci v malíku.

Právě tohle Pardubicím v derby může ohromně pomoci. Roky pilované návyky nebudou platit. Tím se setře i velký výkonnostní rozdíl. 
Draisaitl na pardubické lavičce dost procent z hradeckého výkonu ubere.

NE

Nevěřím, že Peter Draisaitl uplete na Hradec tak složitou defenzivní síť, do které se jeho bývalí chráněnci zašmodrchají natolik, že v ní zůstanou uvězněni. V Pardubicích totiž nejde nainstalovat software zvaný „mountfield hokej", který německý kouč vymyslel v Hradci Králové.

Proč ne? Jednoduše na něj nejsou lidi.

A taky to neodpovídá silné historické tradici klubu, který dal českému hokeji ofenzivní umělce typu Martince, Šťastného, Šejby či Sýkory.

Když se o něco podobného pokoušel před pár lety Zdeněk Venera, tak v Pardubicích narazil. U hráčů i u fanoušků. Prostě to nešlo. Draisaitl navíc neměl čas udělat s týmem velké věci. Převrátit myšlení hráčů a totálně změnit jejich návyky? Ne, to nejde hned.

Jeho předchůdce Richard Král chtěl po týmu úplně jiný styl hokeje než jaký káže přísný Němec s českou krví. Tohle může být ve finále velký kámen úrazu. 
V klubu se jde z extrému do extrému. To nikdy nepřináší stabilitu, o které Draisaitl tak rád hovoří. Navíc v hradecké kabině sedí několik hráčů, kteří bývalého kouče už nemohli vystát. Motivaci mají velikou. Mnohem větší než kdyby lavičce rivala šéfoval Král.

Draisaitl možná uchrání Pardubice od baráže, ale ne od páté prohry v derby v řadě.