Vynuloval Spartu. Lapil penaltu mladíka Dvořáčka i sólový nájezd matadora Rolinka. Ondřej Kacetl (24) si nahlas říká o oficiální prohlášení Mountfieldu, že momentálně je hradeckou jedničkou.

„Poprvé, co jsem v Hradci, cítím od trenérů důvěru," s potěšením prohlásil po 33 zákrocích, kterými k zoufalství přivedl sparťanské střelce. Hradec před desetitisícovou návštěvou vyhrál v Praze vysoko 5:0. Takovou nakládačku dostali domácí poprvé od 4. listopadu 2012.

Ve Fortuna Aréně
v úterý lov Tygrů

Rozjetý Mountfield v úterý od 18 hodin hostí Bílé Tygry z Liberce, kteří mají po neděli co napravovat. V boji o předkolo play off se jim po domácí porážce s poslední Slavií dost přitížilo. To Hradec vnikl do pohody. Vysokým vítězstvím 5:0 na Spartě si upevnil pozici v elitní šestce extraligové tabulky.

V lednu dostáváte mnohem více prostoru než váš konkurent Pavel Kantor. Cítíte se v této roli dobře?
Abych řekl pravdu – konečně chytám! Jsem strašně rád, že jsem se dočkal. Snad to vydrží a zůstanu v bráně dál.

Berete to jako odměnu za trpělivost? Sezonu a půl jste v Hradci čekal na pořádnou šanci.
Dřel jsem pořád. Ať v Hradci s Robertem Horynou (trenér brankářů), nebo v Jihlavě. Dobře trénujeme, pilujeme různé herní situace a nese to ovoce.

Je vychytaná nula na Spartě velkou pomocí v boji o pozici prvního brankáře?
Asi jo. Cením si toho, že jsem za dva roky v Hradci poprvé odchytal pět zápasů v řadě. S Kometou jsem byl sice střídaný, ale hned další zápas jsem šel zase od začátku, čehož si vážím. Zvedlo mi to sebevědomí, udrželo mi to psychiku na správném bodě. Ale víte co: jednička, dvojka… Četl jsem Filipa Novotného, který řekl, že jedničkou je ten, kdo začíná zápas. Vidím to stejně.

Cítíte poprvé během hradeckého angažmá velkou důvěru od trenérů?
Ano, tak to přesně cítím.

Jednička v brance? Žádná není!
Robert Horyna, trenér brankářů: „Káca byl na Spartě fantastický. Chytil brejky, trestné střílení, celé si to užíval. To jsem mu i ráno před utkáním říkal: Budeš tam poprvé, tak si to užij! Zvládl to parádně. Teď chytal popáté za sebou, ale nikde není psáno, že dnes proti Liberci nemůže nastoupit Pavel Kantor. Ovšem Kacetl má formu, tým vyhrává. Jedničkou ale není. V tuhle chvíli takového gólmana v Hradci nemáme. Do play off zbývá ještě jedenáct zápasů, budeme to muset nějak rozhodnout. Každý zápas něco napoví, každý bude pro ně důležitý. Oba  pracují fantasticky a prokazují, že mají na to, aby se v play off role jedničky s úspěchem zhostili."

Předpokládám, že se v brance přetrhnete, abyste v ní vydržel až do play off?
Budu makat pořád dál, aby to všechno vydrželo.

Zápas na Spartě vám vyšel parádně. Chytil jste 33 střel, navíc jste domácí přivítali rychlým gólem ve 30 vteřině. Pomohlo vám to?
Pro mě to byla strašná úleva. Spadl mi kámen ze srdce. Vždycky se hraje lépe, když vedete. Obzvlášť na Spartě. Do zápasu jsem se dostal rychle. Šlo na mě několik střel, pak nájezd… Zaplaťpánbůh jsem všechno chytil.

Na penaltu se rozjel sparťanský mladík David Dvořáček. Přečetl jste jeho úmysl?
Čekal jsem co udělá. Chtěl vystřelit mezi nohy, naštěstí mi trefil špičku betonu.

Co druhé sólo Tomáše Rolinka při vaší přesilovce za stavu 2:0? Byl to klíčový zákrok utkání?
Vůbec netuším, jak jsem to chytil. Rolas mě trefil někam do betonu. Každopádně bylo strašně důležité, že i po jeho střele to zůstalo 2:0. Pak tam ještě byly dvě tyčky. Měl jsem kupu štěstí.

Vychytal jste první nulu v sezoně a hned na Spartě. Jaký je to pocit?
Nula mě těší, ale mnohem větší radost mám ze tří bodů. V boji o play off jsme je moc potřebovali.

Jak bylo těžké v závěru udržet nervy na uzdě? Sparťané po vás dost šli.
Ano, zkoušeli to na mě. Jsem sice výbušnější typ, ale ustál jsem to. Nezabýval jsem se tím. Nevím, zda to sparťané měli od trenéra… Dvakrát do mě najeli po odehrání puku, v první třetině mě sestřelil Ďaloga.

Na Spartu můžete narazit ve čtvrtfinále play off. Bral byste ji?
Ještě je čas. Soustředíme se na šestku, abychom šli přímo do play off.

Po neděli to vypadá hodně nadějně. Na sedmou Plzeň máte náskok šesti bodů.
To ano, ale pořád musíme vyhrávat. V kabině si neustále opakujeme, že do konce základní části zbývá hodně zápasů. Ještě se to může zamotat.

Fanoušci vás zase hlasitě hnali. Máte pro ně speciální komentář?
Jsou neskuteční! Skoro všude jsme doma. Je to paráda. Sparta prohrávala 5:0 a deset tisíc lidí tady začalo pískat. U nás se fandilo i za stavu 0:7 s Brnem. To se nikde jinde neděje.

Fotoohlédnutí: Fanynka na hradecké střídačce
Kateřina Klebanová z Postupic (okres Benešov) - fanynka na střídačce hokejistů Mountfieldu HK během extraligového utkání.Kateřina Klebanová z Postupic (okres Benešov) v pátečním extraligovém utkání Mountfield HK – Vítkovice seděla na střídačce domácího týmu. Tuto možnost vyhrála v soutěži s Radegastem, která se jmenuje Největší souboj fanoušků v české historii. Fanoušci a fanynky se registrovali na speciálním webu radegastkmen.cz, kde se přihlásili ke svému týmu. Na úvod museli zodpovědět hokejový kvíz a následně se v hokejových znalostech utkávali navzájem. Soutěže se zúčastnily tisíce hokejových fanoušků. Jeden fanda každého extraligového týmu vyhrál možnost strávit zápas na střídačce svého klubu. K tomu navíc obdržel dres podepsaný hráči a pivo na rok zdarma.