Útočník HC Eaton Pardubice Jan Buchtele byl po zranění během utkání HC Bílí Tygři Liberec – HC Eaton Pardubice a.s. transportován do liberecké nemocnice. „Série vyšetření následující bezprostředně po utkání a během celého dnešního dne potvrdila odlomení části hrany třetího krčního obratle bez poškození míchy a vazivového aparátu“ konstatoval po konzultaci s ošetřujícími lékaři v Liberci lékař týmu HC Eaton Pardubice a.s. MUDr. Jan Vanáč.

Doba léčení hráče Jana Buchteleho potrvá minimálně šest až osm týdnů a během rekonvalescence bude hráč používat fixační límec.

Hráč bude transportován během víkendu do pardubické nemocnice. „Chtěli bychom tímto poděkovat libereckému klubu, lékařům a pracovníkům liberecké nemocnice za okamžitou pomoc našemu zraněnému hráči a péči během jeho pobytu v liberecké nemocnici,“ uvedl generální manažer klubu HC Eaton Pardubice a.s. pan Zbyněk Kusý.

tisková zpráva HC Eaton Pardubice

'Říkali, že se nehýbe,' trnul kouč

Je chvíle do konce zápasu mezi Libercem a Pardubicemi (2:1). Hlasatel nutí diváky k ohlušujícímu rambajsu. Narůstající počet decibelů možná vybudí domácího Jana Plodka k zákroku, který si mohl vyčítat po zbytek života. Kousek od hrazení sestřelí pardubického mladíka Jana Buchteleho, jenž nekontrolovatelně hlavou práskne do mantinelu. Ticho, jen pár stupidních blbců píská. Devatenáctiletý forvard leží nehnutě na ledě. Někteří hráči hledí do země, nemají sílu sledovat divadlo pro otrlé.

„Kluci příjížděli na střídačku a říkali, že se Buchta nehýbe. Bylo to hrozný,“ říká tichým hlasem pardubický trenér Václav Sýkora. „Byl tam chumel hráčů, snaha hrát do těla. Nechci nikomu ublížit nějakým nařčením. Nemyslím si, že Plodek jel do souboje s úmyslem někoho zranit. Dohrál ho a bohužel se tohle stalo.“

Plodek neměl po zápase chuť slavit sladké vítězství. Ošklivý faul, za který dostal trest ve hře, ho mrzel. „Když jsem zjistil, že Buchtele zůstal ležet, ihned se mi udělalo špatně a jel jsem se mu omluvit. Ještě jednou se moc omlouvám a doufám, že mu není nic vážnějšího.“

Buchtele byl ihned transportován do liberecké nemocnice, kde se podrobil vyšetření na CT. „Není tam neurologické postižení. V tuto chvíli můžeme jednoznačně říci, že mícha nebyla postižena,“ pronesl zásadní větu lékař libereckého celku Dušan Morman. „Hodnotím to jako zhmoždění krční páteře.“

Všichni držíme Buchtovi palce

“Doufám, že Buchta bude v pořádku. Všichni mu držíme palce,“ tlumočil hlas kabiny TOMÁŠ DIVÍŠEK. Zákrok libereckého Jana Plodka na pardubického juniorského reprezentanta Jana Buchteleho otřásl ve čtvrtek Tipsport arenou. Mladý forvard opustil kluziště na pojízdných nosítkách. Vypadalo to děsivě…

Tomáši, liberecký hráč dostal trest ve hře. Máte pro takový faul vysvětlení?
Sám jsem ten zákrok moc dobře neviděl. Nemyslím si, že v tom byl úmysl. Vyplynulo to ze situace. Takhle: bez diskuze to byl faul na trest do konce zápasu, ale neviděl bych v tom úmysl. Buchtovi držíme palce. Nejprve sice nevypadal nejlépe, ale když ho odváželi, byl už lepší.

Takže Plodka neviníte?
Ne. Nešel do souboje, aby někoho zranil. Seběhlo se to rychle, Honza náraz nečekal. Bohužel, takové zákroky se stávají, ale na nikoho vinu neházím.

Vinit však musíte sami sebe z nezvládnutého finiše utkání. Vždyť bitvu v Liberci jste ztratili gólem deset vteřin před koncem…
Byla to naše chyba, nedůslednost. Je to smutné.

Ovlivnilo zranění Buchteleho ten váš závěr?
Myslím, že ne. Byla to naše hloupost. Byli jsme ležérní a nedohráli závěr pořádně. Měli jsme přesilovku a dostali gól. Je to obrovská škoda.

Byl gól Bartoviče deset vteřin před koncem vyvrcholením vaší špatné přesilovky?
Určitě. Špatně jsme se domluvili na najetí do pásma a každý hráli něco jiného. Byla tam špatná komunikace všech pěti lidí, co jsme byli v tu chvíli na ledě. Koukali jsme po sobě a nakonec dostali gól.

Přitom jste celé utkání předváděli účinný hokej, jenže vás dovedl ke čtyřem výhrám v kuse na cizích stadionech.
Snažili jsme se hrát důrazně a do obrany, což se nám docela dařilo. Vytvořili jsme si i nějaké šance, bohužel jsme je neproměnili. Přesto byl výsledek 1:1 pro nás super. A pak si hloupě pokazíme devětapadesát minut práce.

Jedinou branku jste po teči zařídil sám a nahrával vám na ní právě Buchtele. Byl to z vaší strany úmysl, nebo spíše náhoda?
Bylo to štěstí. Honza mě po buly trefil do kotníku, pak ještě jednou, až z toho byl gól. Nevím, jestli to takhle hraje normálně. (usměje se) Každopádně hrál výborně a je blbý, že zápas pro něj skončil zraněním.

Pardubická sestava se mění prakticky každý zápas. Jak je to složité pro hráče?
Je to nepříjemné. Sám jsem dlouho nehrál, a kdyby byl zdravý Petr Koukal, tak bych asi proti Liberci nenastoupil. Jenže moc hráčů už nemáme. Na druhou stranu se ten tým víc semkne a bojuje. Žádné parádní zápasy hrát nebudeme, ale odjezdíme je na krev. Myslím, že to bylo vidět v Liberci. Až na poslední minutu. Ta byla hrozná.

V neděli přivítáte doma Litvínov. Dokáže vás nešťastná porážka vyburcovat k lepšímu výkonu?
Na tohle moc nevěřím. Litvínov bychom chtěli porazit, i kdyby to dneska skončilo 5:0 pro nás. Sice jsou takové prohry nepříjemné, ale musíme zapomenout.