Dočká se kouč Jandač velkého triumfu a dovede české mužstvo k titulu mistrů světa?
Myslím, že ne, i když bych to našim klukům přál a samozřejmě jim fandím. Bohužel český hokej momentálně nemá takovou úroveň, jakou míval. Když jsme vozili medaile, hrálo v NHL podstatně více hráčů, než je to v současné době, navíc většina z nich plnila důležitou roli ve svých mužstvech a hrála rozhodující momenty utkání. Když pak tito hráči přijeli na MS, byli tahouny reprezentace, přidala se tehdejší „evropská“ kvalita, a pak to byl vždy silný tým. Bohužel nyní takové hráče prostě nemáme. Jestliže to chceme změnit, čeká nás dlouhá, tvrdá a trpělivá práce, nejen lidí, kteří se zabývají hokejem či jiným sportem, ale národa jako takového. Určitý posun v posledních letech tu určitě je, ale nám uteklo hodně roků nečinnosti.

Chybí vám někteří hokejisté v českém výběru a které hráče byste naopak nevzal?
Na to je těžké jednoznačně odpovědět, každý na to může a asi i má odlišný názor, ale pouze trenér a jeho asistenti mají hráče každý den na očích a musejí zohledňovat mnoho aspektů. Viděli je v řadě utkání a trénincích, pozorují je i mimo led, jak zapadají do party, která je vždy velmi důležitá. Nelze hodnotit pouze z jednoho nebo dvou zápasů, které jsem viděl z tribuny. Nevíme, jaké úkoly měli jednotliví hráči plnit, jak se hodí do herního systému, který trenéři chtějí hrát, jak zapadají do jednotlivých útoků, obranných dvojic a následně pětic. Mužstvo musí být vyvážené, mít hráče na přesilovky, oslabení a všichni musejí být připraveni pro úspěch padnout. Každý trenér chce postavit vítězné mužstvo a jsem přesvědčen, že i Josef Jandač se svými asistenty pro to udělali maximum.

Tipněte si medailisty na MS.
Myslím, že to budou opět týmy posledních let. Silná je Kanada, Rusko, Švédsko a přál bych si, abychom mezi posledními čtyřmi celky viděli i naše hráče, aby MS pro nás bylo napínavé až do konce. Možná se dočkáme nějakého překvapení jako na OH Německo.

Po šampionátu v Dánsku trenér Jandač končí. Kdo by měl převzít český národní tým?
Trénovat nebo hrát za národní tým je pro každého jeden z vrcholů kariéry, a je málo takových, kterým se to podařilo. Jmen by se našlo více, ale mám z posledních let pocit, že se tam moc trenérů nehrne. Dávají přednost každodenní práci v klubu, kde daleko více mohou ovlivnit výkon mužstva a jednotlivých hráčů. V národním týmu pracuje trenér pouze s tím, co mu někdo jiný vychová a to není vždy úplně jednoduché. Abych zmínil alespoň někoho, tak bych jmenoval Vladimíra Růžičku, který své trenérské kvality již několikrát prokázal, ale bohužel z jistých důvodů zřejmě nepřipadá v úvahu. Libor Zábranský, Filip Pešán, Martin Straka, Václav Varaďa - to jsou všechno trenéři či majitelé klubů, kteří převádějí v posledních letech se svými týmy u nás zřejmě nejmodernější hokej. Mají také výborné výsledky v práci s mládežnickými týmy a zařazováním mladých hráčů do dospělého hokeje.