Stál na ledě, před sebou přeplněný kotel, nejhalasnější část vyprodaných tribun. Miroslav Schön, boss hradeckého Mountfieldu, spustil kulomet slov k nadšeným fanouškům: „Tohle je pro nás jen začátek play off."

Bylo pár minut po konci čtvrtfinále, v němž Hradečtí poslali na dovolenou celek z Litvínova a poprvé se prodrali mezi elitní čtyřku extraligy. „Sezonu bych zkusil ještě protáhnout," pronesl brankář Patrik Rybár, jeden z hrdinů série.

A obránce Martin Pláněk byl ještě odvážnější: „Teď už chceme všechno, úplně nejvíc."

Překlad jeho slov je jednoduchý. Pětadvacetiletý zadák se zkušenostmi z národního mužstva si dělá zálusk na královskou korunovaci, na zisk majestátního Masarykova poháru.

„Já se rozhodně nebudu bavit o titulu, to ode mě nečekejte," mírnil trošku mladíky kapitán Jaroslav Bednář. Přesto i on prohlásil: „Mužstvo má obrovskou sílu, podpořenou gólmanem, a jde o to, abychom to z kluků vyždímali."

Jsou tedy myšlenky na první místo reálné?

Je tu několik důvodů, proč zní odpověď ano. Tím prvním – a rozhodně ne zanedbatelným – je euforie, jaká zasáhla Salon republiky. Červenočerné barvy, jakýsi znak letošního play off, jsou všude. Fanoušci mužstvo neopustí, ani když se mu nebude dařit. „Atmosféra je neskutečná," řekl brankář Rybár. „Ani se na ledě neslyšíme," na oko hořekoval Pláněk.

Druhým zásadním faktorem je kvalita mužstva. Litvínov ji pocítil v plné síle. Ač vyhrál první zápas, pak už byl Hradec na koni. „Tahali jsme za kratší konec, zaslouženě jsme vypadli," uznal kouč Radim Rulík.

Sílu Mountfieldu tvoří gólman Rybár, jehož klidný projev mužstvu vyhovuje. Před ním se vytvořila silná defenzivní sestava, ustálené páry a k nim jako žolík sedmý obránce Zdeněk Čáp. „Kluci hráli skvěle, pomáhali mi," ocenil spoluhráče Rybár.

Mančaft však především získal příchodem některých hráčů vyšší odolnost a agresivitu – tolik potřebné ingredience pro hokej, jež se hraje v play off. Tuto změnu symbolizují Richard Jarůšek, Alex Picard, Michal Dragoun, Martin Štajnoch…

„Mužstvo je celkově lepší než v minulých letech," porovnává pamětník Pláněk. „Máme i kvalitnější realizační tým," ocení kouče Václava Sýkoru a jeho asistenty generální manažer Aleš Kmoníček.

To vše dohromady tvoří mix, který může uspět.