Že jeho tým v závěru základní části víc prohrává, než vítězí? Že koketuje s účastí v předkole play off, což ještě před měsícem absolutně nebylo na pořadu dne?

Kdekdo by si z těžké situace cvrknul do gatí, ne tak Peter Draisaitl. Šéf střídačky hradeckého Mountfieldu napětí nedává znát. Je v klidu.

„I když se stane bůhvíco, tak nesmíte dělat unáhlené kroky. To je zásadní věc," říká v rozhovoru pro Deník před pátečním zápasem 49. kola ve Zlíně (17.30).

Nyní neprožíváte nejšťastnější období, prohráli jste šestkrát z posledních osmi utkání. Jste z té bilance zaskočený?
Ne, nejsem. Věci jsou prostě takové. Musíme se zabývat realitou. Vždycky je důležité, jak vyhráváte a zároveň, jak prohráváte. Máme trochu problémy s produkcí. Na druhou stranu je máme radši teď, než později.

Po prohraném utkání s Vítkovicemi říkal obránce Peter Frühauf, že je důležité zachovat klid a hlavně nevytvářet žádnou paniku. Jste s ním zajedno?
Samozřejmě. Klid musíte mít, jinak se pracovat nedá. I když se stane bůhvíco, tak nesmíte dělat unáhlené kroky. To je zásadní věc. Celou sezonu jsme věděli, že hrajeme na hranici našich možností. Hodně zápasů, které jsme vyhráli, jsme mohli taky prohrát. Už tenkrát jsme k tomu přistupovali realisticky, se skromností a s pokorou. Teď přišly nějaké porážky, ale přístup je stejný.

Ale asi se shodneme, že by byla škoda si báječně rozjetou sezonu na konci pokazit. Pořád ještě nad vámi visí hrozba pádu do předkola play off.
To nikdo nechce. Na druhou stranu i v play off si to musíte uhrát. Co vám pomůže, že skončíte druzí nebo třetí, když po čtyřech zápasech play off můžete jet tak maximálně na dovolenou? Pak bychom se bavili zase jinak. My jdeme krok za krokem. Máme ještě čtyři zápasy, ze kterých vytěžíme maximum. A pak uvidíme, co se stane.

Čtyřicet zápasů jste zvládli noblesním způsobem, dlouho jste byli na druhém místě tabulky. Co je v poslední čtvrtině jinak?
V tom s vámi nesouhlasím. Není pravdou, že jsme všechna utkání odehráli super.

Většinu z nich ale ano.
To máte pravdu. Sezona byla stabilní. A pořád je. Za tím si stojím.

I když prohráváte více, než je zdrávo?
Jistě. I když jsme teď párkrát nedosáhli na tři body, tak jsme paradoxně hráli lepší hokej, než v době, kdy jsme vyhrávali. Je potřeba si věci správně analyzovat.

Po pauze jste změnil složení tří formací. Budete v tom pokračovat, nebo se dnes ve Zlíně představíte s „vítkovickou" sestavou?
Za každou změnou stojí nějaký proces. Není to jen změna pro změnu. Kdy sáhneme do složení pětek, tak proto, že jsme přesvědčeni o správnosti věcí. Reagujeme na vývoj, ale zároveň chceme mít v „line up" stabilitu. Především co se týče formací na přesilovky a  na  oslabení.

Počítáte pro páteční utkání s Martinem Podlešákem?
Ještě ne. Musí si chvilku počkat. Teď jsme se rozhodli pro sestavu bez něj.