Hokejisté Mountfieldu skončili v základní části na 5. místě, v play off však nevyhráli ani jeden zápas a se Spartou prohráli 0:4. Deník jejich snažení označil známkami jako ve škole. Někteří svoje kvality potvrdili, jiní zklamali.

Premianti třídy? Veterán Jaroslav Kudrna 
a sebevědomé mládí zosobněné v obránci Martinu Pláňkovi. Jedničky dostali ještě Jiří Vašíček, Karel Pilař, Zdeněk Čáp a Jiří Šimánek.

Brankáři

Hradec Králové - Liberec: Ondřej Kacetl a jeho zákrokONDŘEJ KACETL 2
(základní část: úspěšnost zásahů 91,78%; play off: 86,90 %)
Sezonu začal v Jihlavě, kde se nastartoval. Zahodil věčnou ukřivděnost, že není stabilní jedničkou, a po návratu do Hradce exceloval. Vyčapal si post prvního gólmana a v průměru obdržených branek na jedno utkání skončil v celé lize druhý! Play off? Ani skvělé, ani špatné. „Jen" solidní průměr, který nemohl na Spartu stačit.

PAVEL KANTOR 3
(ZČ: 90,05 %; PO: 73,33 %)
Ztratil výsostné postavení jedničky v brankovišti. Vybral si slabší rok. Na pohled byl nervózní, statistiky vykazovaly podprůměr. Když cítil, že se na něho začíná souputník dotahovat, nedokázal výkonnost vytlačit do vyššího patra. V létě bude muset pořádně makat, aby získal zpět ztracené území.

Nehodnocen: Jaroslav Pavelka (odchytal pouze 59 minut).

Obránci

Jiří Vašíček z Hradce Králové (vpravo) proti Slavii.MARTIN PLÁNĚK 1 (základní část: 5 branek, 13 asistencí; play off: 0 branek, 2 asistence)
Odehrál všechna utkání sezony a udělal veliký výkonnostní skok. Má přesnou rozehrávku, slušnou střelu, před bránou si umí zjednat respekt a v přesilovkách není nekňuba. Slabiny? Neodhaleny! Celou sezonu je umně skrýval.

KAREL PILAŘ 1 (ZČ: 0+9)
Přišel, uhranul a odešel zpátky do Sparty. V Hradci odehrál celý leden. V době katastrofálního nedostatku beků pozvedl obranu o level výš. Fanoušci mu po derby s Pardubicemi děkovali a dojemně se s ním loučili. Pilaře to dostalo. Proslýchá se, že i proto by rád v Hradci strávil příští sezonu.

JIŘÍ VAŠÍČEK 1- (ZČ: 2+5; PO: 0+0)
Neměl na růžích ustláno. Na začátku sezony často seděl na tribuně, Draisaitl více věřil jiným koňům. Vrchní brusič hradecké defenzivy ale nerezignoval, šlapal v tréninku
a od poloviny sezony patřil ke stěžejním postavám týmu. 
Do hry vnesl nový prvek – „vylehávání". V oslabení sebou v blízkosti brankoviště švihnul o led a soupeř měl smůlu. Právě proto ho lidi milují a trenéři oceňují.

ZDENĚK ČÁP 1- (ZČ: 3+4; PO: 0+0)
Zlobivé dítě hradeckého hokeje zmoudřelo. Narovnal pošramocený vztah s fanoušky, přijal zodpovědnost za své neuvážené výroky. Ale to hlavní: válel na ledě. Lidé zírali, co všechno svede. Stejně tak trenéři. Ihned se zařadil mezi nejvytěžovanější beky. V play off sesbíral tři minusové body. Ještě se musí učit.

RENÉ VYDARENÝ 2 (ZČ: 1+9; PO: 0+2)
Upletl si na sebe tak velký bič, že by mu ho záviděl každý rančer v Texasu. Mnozí čekali další velkou hokejovou parádu, jenže ono to trochu drhlo. Slovenský zadák hrál dobře, ale ne skvěle jako loni. Ani nemohl, trápily ho zdravotní obtíže. První branku vstřelil 
až na konci ledna na Spartě. V play off se už představil „starý dobrý" Vydarený.

STANISLAV DIETZ 2 (ZČ: 2+1; PO: 0+0)
Jestliže Pláněk udělal jeden výkonnostní skok, on hned dva. Tichý blonďáček měl fantastický nástup do sezony. 
V úvodních dvaceti zápasech snad neudělal chybu, rozhodl zápas v Olomouci. Pak měl starosti se zraněním, trochu zvadl, ale v play off byl opět velmi dobrý.

BOHUMIL JANK 2- (ZČ: 3+5; PO: 0+1)
V reprezentaci nabral tolik sebevědomí, až zapůsobilo na jeho výkonnost kontraproduktivně. Obránce musí jako počítač přesně analyzovat jednotlivé herní situace a volit optimální řešení. Tohle dokonale umí Vydarený, ale Jank ještě ne. Má tendence dělat z útočníků blbce, hrát si na hokejistu. Správnou cestou je ale návrat k pokoře. 
V zápasech, kdy takové choutky neměl, hrál skvěle.

PETER MIKUŠ 2- (ZČ: 1+4)
„Pecháček" letošního ročníku. Zvládl porci pouhých osmadvaceti utkání. Na Slavii ho málem zabil bláznivý Micka. Elitní bek ležel v tratolišti krve a nehýbal se… Strašná chvíle. Po pár týdnech se vrátil, ale sezonu mu ukončil nešťastným pádem na koleno spoluhráč Troliga.

PETER FRÜHAUF 2- (ZČ: 1+7)
Není vhodné hodnotit hráče, který svádí boj s ošklivou nemocí. Tak jen krátce: začátek na nic, forma neznámo kde. Po zranění, které mu v Třinci způsobil svištící puk, se vrátil do své tradiční fazony. Mohutně slavil branku v derby. O devět dní později podstoupil operaci zhoubného nádoru na varleti… Léčba probíhá úspěšně.

KAREL PLÁŠIL 3 (ZČ: 1+2)
Tři čtvrtiny sezony se obouchával v Litoměřicích, pak dorazil povolávací rozkaz  z Hradce a vojín Plášil si okamžitě získal uznání generála Draisaitla. S ničím si nelámal hlavu, hrál jednoduše, tvrdě, bez pardonu. V závěru slevil, sem tam se mu do hry vloudila chyba. V play off se nevešel mezi šest nasazovaných beků.

TOMÁŠ SLOVÁK 3 (ZČ: 2+15)
Přišel, aby řídil přesilové hry. S drobnými výtkami úlohu plnil. Jenže vzadu často nestíhal. V hodnocení účasti na ledě při vstřelených a obdržených brankách byl na nule, což je při jeho 17 kanadských bodech minimálně k zamyšlení. Když se rozehrával a byl jednoznačně nejlepším obráncem, natřel ho v médiích spolumajitel klubu Miroslav Schön. Bek kritiku nevydýchal a v prosinci rozvázal smlouvu.

RENÉ PIEGL 3 (ZČ: 0+0)
Rozkoukával se. Jeho úkolem bylo nabrat zkušenosti, přičichnout ke špičkovému hokeji. V devatenácti letech má kariéru před sebou. S jeho parametry (191 cm, 87 kg) a šikovností bude brzo útočit na základní sestavu.

Nehodnocen: Filip Hronek (odehrál pouze jeden zápas).

Útočníci

Jiří Šimánek z Hradce Králové se snaží překonat brankáře Pardubic Roberta Kristana.JAROSLAV KUDRNA 1 (ZČ: 13+21; PO: 3+1)
Může po něm chtít někdo víc? V devětatřiceti letech? Všechny statistické ukazatele má nejvyváženější z celého mužstva. V hodnocení plus/minus, které věrně odráží přínos týmu, je úplně nejlepší (+13). Trenér Peter Draisaitl říká, že cena hráče je odvislá od výkonů v play off. Kudrna ji v tom případě výrazně navýšil. Byl nejproduktivnější hráč týmu.

JIŘÍ ŠIMÁNEK 1- (ZČ: 14+21; PO: 2+1)
Možná neměl tak výjimečnou sezonu jako loni, ale pořád byla parádní. Opět mu sedla derby. Proti Pardubicím má pravidelně exkluzivní fazonu, vítězným slalomem ve čtvrtém vzájemném zápase se navždy zapsal do srdcí hradeckých fanoušků. Škoda, že se čtvrtfinále nehrálo na plný počet zápasů. Forma mu raketově rostla.

TOMÁŠ MERTL 2 (ZČ: 24+26; PO: 0+0)
Hlava je potvora. Pětačtyřicet kol hrál fantastický hokej. Skoro dokonalý. Úchvatný na obou stranách hřiště. Rozhodoval zápasy. Jenže odmítnutí nové lukrativní smlouvu a vidina štace v zahraničí se na něm fatálně podepsala. Od agenta žádná povzbudivá zpráva nedorazila, Mertl se utápěl v nejistotě.  V hlavě mu šrotovalo, zda dělá dobře. Zkrátka už to nebyl on. Výrazně ubyly body, zároveň ztratil šanci vyhrát produktivitu celé extraligy. V play off nebodoval vůbec…

TOMÁŠ TROLIGA 2 (ZČ: 1+5; PO: 0+1)
Borec z Trenčína, který před osmi lety málem přišel o nohu, není žádný Sidney Crosby. Má handicap v bruslení, v práci s kotoučem, ale strašně chce. Na ledě se vždy obětoval, makal na 150 procent. V každém zápase hrál na hranici svých možností.

PETR BERÁNEK 2 (ZČ: 5+5; PO: 0+0)
První rok v české extralize nedopadl zle. Chytil se hned zkraje. S Knotkem a Červeným v první čtvrtině řádili. Zbožňuje kanadsko-americký styl hokeje a umí ho účinně praktikovat. V útočné třetině vše hrne na branku, vyžívá se v agresivním napadání. Smůla, že se v prvním zápase proti Spartě zranil.

RUDOLF ČERVENÝ 2- (ZČ: 10+4; PO: 0+1)
Skvostný začátek, pak těžký propad a zářivý konec. Deset gólů v základní části není špatná vizitka. Trošku horší je, že většinu z nich nasypal v první části sezony. Nevyrovnanost mu špiní renomé. 
V play off výtečný. Bruslením, otravností a drzostí mučil sparťanské beky. Takhle by měl pokračovat.

MICHAL TVRDÍK 2- (ZČ: 2+5; PO: 1+1)
Nepatří zrovna mezi Draisaitlovy oblíbence. Jakmile se dělal škrt v sestavě, většinou to odnesl usazením na tribunu. Jde mu ke cti, že nefňuká a stále maká. Už to není hráč do prvních dvou pětek, ale pořád je moc platný. Nejlepší hokej hrál ve čtvrtfinále.

TOMÁŠ KNOTEK 2- (ZČ: 9+12; PO: 0+1)
Výrazný posun oproti loňské sezoně se nekonal. Také jeho sráží nevyrovnanost. Střídá dobré zápasy s horšími. Kvalitu hry by měl stabilizovat, už to není žádný nováček, ale pětadvacetiletý borec.  Špatné to nebylo, ale vrcholu svých možností se nepřiblížil. Snad příští rok.

ONDŘEJ KOPTA 3 (ZČ: 0+1; PO: 0+1)
Gólu se nedočkal. Nejblíže byl v play off, branka se ale zapisovala Valcourtovi. V derby zapojil vypracované svaly a postavil se ranaři Cetkovskému. Odehrál polovinu zápasů, a ne zrovna zle.

TOMÁŠ POSPÍŠIL 3 (ZČ: 5+7; PO: 0+1)
Škubne rameny, zapojí šikovné ruce a obránce se točí jak korouhvička na střeše. Má největší ofenzivní talent z celého mužstva, ale neumí s ním nakládat. Zoufale mu chybí přímočarost. Tah na branku. Dvanáct bodů za sezonu je vzhledem k jeho kvalitám málo.

RASTISLAV DEJ 3 (ZČ: 12+14, PO: 0+0)
Kdyby každý nasbíral šestadvacet bodů jako on, bylo by Hradci Dej. Pardon, hej. Jenže „Rasty" ví, že úplně TOP to od něj nebylo. Chvílemi se zle trápil. A v play off? Vlastně neviditelný. Proto ta trojka.

LUKÁŠ VANTUCH 3 (ZČ: 5+1, PO: 0+2)
Dvoumetrový kolos s rozpětím paží kondora přišel v polovině sezony. Sem tam se trefil, v sestavě vydržel hodně dlouho. Draisaitl s ním ale ztratil trpělivost po množství hloupých faulů a vyhnal ho ze sestavy. Proti Spartě si na pomezí třetí a čtvrté lajny odvedl své.

LUKÁŠ NEDVÍDEK 3 (ZČ: 3+0)
Talent z hradecké líhně strávil většinu sezony ve čtvrtém útoku. Jen jednou si vyzkoušel post křídla vedle Tomáše Mertla. Hokejově mu to pálí, umí si najít střeleckou pozici v útočné třetině. Klidně už příští rok může sestavou putovat vzhůru.

COLLIN  VALCOURT 3- (ZČ: 2+2; PO: 2+0)
Taky chcete znát odpověď na otázku, proč skoro jediné pořádné zápasy odehrál až v play off? Najednou bruslil, neúnavně se cpal do branky, otravoval všechny okolo. I proto se ho drželo střelecké štěstí. Jenže tři podařené duely proti Spartě nemohou smazat celou sezonu. A v ní to povětšinou byla velká bída.

ROMAN KUKUMBERG 4 (ZČ: 7+14; PO: 1+0)
Nelze mu upřít bojovnost, snahu a zápal. Snad by si za to zasloužil i nějaký metál. Pravdou ale je, že do Hradce přišel na pozici druhého centra, který má výrazně zvednout kulhající produktivitu mužstva. Nevyšlo to. Slovenský centr se životopisem, který mu každý druhý může závidět, se výrazněji neprosadil. Sezonu završil totálním zkratem ve čtvrtém zápase play off.

DÁVID SKOKAN 5 (ZČ: 3+10; PO: 0+0)
Propadák. A totální. Na smlouvě měl vytištěné podobné úkoly jako krajan Kukumberg. Výsledek zní: Nesplněno! Že se hokejově nedaří, se stává. Každá sezona nemusí být super. Ale ze Skokana čišela otrávenost, nezájem, uraženost. Takové vlastnosti se nenosí nikde na světě, natož 
v Hradci Králové.

Nehodnoceni: Radek Pilař (5 zápasů), David Švagrovský (4), Tomáš Rousek (1), Radovan Pavlík (1), Jiří Uhlík (1), Ondřej Kovářů (9).