Počínaje zítřejším zápasem s Litoměřicemi (18) naostro začíná nová éra hradeckého hokeje. Přebudovaný tým složený generálním manažerem Alešem Kmoníčkem chce hrát v první lize významnou úlohu. Šesté místo? Ne, radši čtvrté. S optimistickým výhledem do play off.

Ale pozor! I když představitelé klubu nepřikládají výsledkům v přípravě velkou váhu, statistika je neúprosná. Hradec prohrál osm (!) úvodních utkání a v letních měsících porazil jen polské Tychy a druholigový Trutnov. „Výsledky se mi nelíbily, ale nervózní z toho nejsem,“ uvedl Aleš Kmoníček.

Kouč Jiří Mička, jenž na postu hlavního kouče týmu zahajuje v Hradci svoji třetí sezonu, pracuje s výrazně pozměněným kádrem. Z různých důvodů v létě odešlo osm hráčů, přišlo deset. „Z padesáti procent je to jiný tým než loni. Bude trvat nějaký čas, než si všechno sedne. První zápasy musíme vybojovat. Moc dobře víme, a hráči jsou s tím i obeznámení, že to bude dřina,“ říká hradecký trenér. Už v průběhu předchozí sezony odešel do Ústí nad Labem dlouholetý lídr Východočechů Jaroslav Roubík, ze základní kostry týmu si v kabině sbalili věci ještě Jan Hruška (Skalica), Aleš Křetínský (Šumperk) či Daniel Volráb (Anglie). S kariérou skončil Martin Táborský.

A příchody? Největší posilou je extraligou zocelený útočník Michal Tvrdík, do branky přišel Jakub Čech ze Zlína, který se stal jedničkou týmu. Filip Luňák podstoupil v srpnu operaci kolena a do klece se postaví nejdřív v listopadu. Klub se výrazně posílil především na defenzivních postech. Z německého Freiburgu se vrátil produktivní zadák Karlíček, z Vrchlabí přišel urostlý Poživil a z extraligové Mladé Boleslavi Čížek. V případě potřeby může Hradec využít další hokejisty formou střídavých startů. Ti by se měli rekrutovat zejména z Pardubic a Třince. „Myslím, že letos nebudeme střílet tolik branek. Hodně jsme se soustředili na obranu, tak snad to bude na ledě vidět. To ale neznamená, že naše zápasy budou nudné,“ hlásí Jiří Mička.

Staronovým kapitánem mužstva se stal Martin Koudelka, vítěz loňského ročníku extraligy s Oceláři Třinec. „Moje úloha se moc nemění. Zodpovědnost za výsledky beru na sebe,“ dodal pětatřicetiletý mazák.

V Hradci se nezměnil jen hráčský kádr, ale velkým třeskem prošel kompletně celý klub. Nové představenstvo, jehož členy jsou i bývalí vynikající hokejisté Martin Hosták a Jan Hrdina, nová dozorčí rada, nový generální manažer a kupa dalších změn. Klub odstartoval etapu, která ho má přiblížit na úroveň extraligových týmů. A hlavně. Nastolil se jiný systém fungování mládeže. Spuštěn byl projekt nesvazové „akademie“ neboli Krajské centrum talentované mládeže. „Mládeži se chceme věnovat více než tomu bylo v minulých letech. Snížili jsme počet trenérů a těm zbylým vytvořili profesionální podmínky. Primárním úkolem je postup juniorů do extraligy,“ vysvětlil Aleš Kmoníček. Sportovním ředitelem KCTM se stal Miloš Říha, syn trenéra Petrohradu.

Klub bude pracovat s ročním rozpočtem okolo dvaceti milionů korun, z názvu stadionu mizí elektrárenský gigant ČEZ, jenž hokej přestal podporovat. V nejbližší době dojde i ke změně samotného jména klubu, z něhož vypadne stavební firma VCES. Sponzor, který by chtěl svoje jméno spojit s názvem oddílu, by musel přispět částkou minimálně čtyři miliony korun. Zatím se však takový nenašel.

Největší novinky:

- výrazná obměna kádru;
- nový GM i představenstvo;
- vznik Krajského centra talentované mládeže (KCTM);
- změna názvu stadionu, později i klubu;
- spolupráce s Pardubicemi a Třincem;
- profesionalize trenérů mládeže.