„Na základě loňských zkušeností by bylo obrovským alibismem říct, že chceme jen do play off. Tento tým má na to poprat se o finálovou účast," říká přesvědčivě v rozhovoru pro Deník.

Už dříve jste prohlásil, že chcete medaili. Tušíte, jaký to vyvolalo poprask?
Prosím vás, nejsem si toho vědomý. (směje se)

Především mezi fanoušky to mělo velikou odezvu. Z vašich slov byli nadšení.
To jsem moc rád. Myslím, že je správné, že útočíme na vysoké mety. Extraligu nehrajeme proto, abychom se jí účastnili, ale abychom vyhrávali. Cíle mít musíme. Otázkou je, zda jsou reálné.

A jsou?
Všichni si pamatují, že jsme z play off vypadli s budoucím mistrem, který nás v základní hrací době porazil jen jednou! Rozhodla větší zkušenost hráčů Zlína a naše slušnost. Soupeř nás otloukal a my jsme nebyli schopní se bránit. S trenérem jsme si to vyhodnotili a udělali celou řadu změn. Kádr jsme významně zúžili a jsem hluboce přesvědčený, že jsme ho velmi vhodně doplnili. (důrazně) Vyztužili jsme už takhle dobrou obranu a podařilo se nám posílit útok, abychom nebyli závislí jen na první lajně. Na základě těchto skutečností by bylo obrovským alibismem říct, že jen chceme do play off. To považuji za samozřejmost. Tento tým má na to poprat se o finálovou účast.

V byznysu nejste zvyklý prohrávat…
(skočí do řeči) To rozhodně ne!

Jenže ve sportu rozhoduje mnohem víc faktorů. Mužstvo může být silné na papíře, ale ve skutečnosti nemusí být konkurenceschopné. Medaile nejde naplánovat.
Jsem si toho vědom. Z loňské sezony budiž příkladem Sparta. Ale my jsme připraveni způsobem, že pokud se nám vyhne série zranění, tak z hlediska kondice, psychiky a herního umu náš tým může hrát velmi vysoko. O tom jsem přesvědčený.

Jak jste během prvního roku „načichl" rivalitou s Pardubicemi? Dostala se vám pod kůži?
Teď už ano. (směje se) Při prvním derby jsem byl v Jiříkově vidění. Byl jsem „speech less", neschopen slova. I naši kluci na tom byli podobně, protože přišli do něčeho, o čem neměli ani tušení. Rivalita s Pardubicemi mě začala bavit. Vnímám to soupeření velmi pozitivně. Už rozumím tomu, že s Pardubicemi musíme vždy hrát nejen na sto, ale na tisíc procent. Abychom je byli schopní pravidelně porážet.

Platí to i na obchodním a marketingovém „hřišti"?
Vím, že v Pardubicích to tak vnímají, já ovšem tolik ne. Je pravda, že někteří sponzoři přešli od nich k nám, jiní své prostředky rozdělili mezi obě organizace. V Pardubicích  z nás moc nadšení nejsou. Takový je ale život. Nejsou sami, kteří mají v regionu konkurenční klub. Podívejte se na severní nebo střední Moravu. Všichni se s tím musíme nějakým způsobem popasovat.

Předchozí sezona se po přesunu z Českých Budějovic povedla nad očekávání. Zvýšila se na hokejovém poli prestiž značky Mountfield?
Mountfield k hokeji patří a je nedílnou součástí extraligy. Loňské stěhování jsem nevymyslel já, nechtěl jsem být kvůli tomu zajímavý, naopak to pro mě byl velice obtížný půlrok života. Do té situace jsme byli vmanévrováni, ale osobně toho vůbec nelituji. V Hradci jsme našli velice přátelské prostředí.

Jak funguje spolupráce s Městem Hradec Králové?
Hokej děláme ve městě, které má o něj zájem. Nejen že  je spolumajitelem klubu, ale město svůj zájem projevilo i tím, že významným způsobem investovalo do vylepšení arény (skoro 40 milionů korun - pozn. aut.). Za což se hluboce klaním. Už nám nikdo nebude říkat, že hrajeme na oraništi a že máme poslední dřevěné mantinely.

Zmodernizovanou halu ocení nejen hráči, ale i fanoušci. Věříte, že hráčům připraví stejnou kulisu jako v minulém ročníku?
Stoprocentně. Ještě jednou bych jim za minulý rok chtěl poděkovat. Předvádějí neuvěřitelné věci, jsou nejlepší v extralize. Za to jim chci slíbit, že celý tým bude dělat vše proto, aby jim přinášel radost a vyhrával. Budeme se rvát o každý bod. Ale je to sport, slabší chvilky přijdou na každého. Proto bych je chtěl požádat: zachovejte nám přízeň i v okamžiku, kdy se nám nebude dařit. Mužstvo má mentální a fyzickou sílu, aby takovou situaci zlomilo a zase všem dělalo radost. A pokud  se bude moci opřít o fanoušky, tak zlom přijde výrazně rychleji.

Vy sám dokážete být trpělivý a skousnout sérii porážek?
Neumím to. Pokaždé se snažím něco dělat, ale zároveň se bráním unáhleným rozhodnutím. Jsem přímo jejich nepřítelem. Ano, když se týmu nedaří, tak chci něco podniknout. Někdy to jde, jindy ne. V případě zranění hledáte náhrady, jednáte o hostování. To je racionální přístup. Pokud jde o nalomenou psychiku, tak s hráči rád mluvím a snažím se je nakopnout.

Takže jakmile mužstvo počtvrté za sebou prohraje, trenér Draisaitl nevyletí komínem…
Ne, v žádném případě. Přece to nejde hned řešit odvoláním trenéra nebo sportovního manažera, případně odesláním čtyř hráčů do první ligy. Samozřejmě, že i takové věci mohou nastat, nezříkám se jich, ale až po zralé úvaze. Je potřeba, aby i vedení klubu projevilo loajalitu hráčům v případě, že se jim nebude dařit.

Maximální prioritu má juniorský tým

Ilustrační fotografie.Praha, Hradec Králové - Dlouhodobé cíle hradeckého hokeje? Absolutní prioritu má mládež. Nejen o tom mluvili vrcholní představitelé Mountfieldu HK na středeční předsezonní tiskové konferenci.

„Juniorku jsme pro tuto sezonu přetáhli k A-týmu, aby měli mladí hráči co největší šanci se zapojit do tréninku 'áčka' a být tak v co největším kontaktu s dospělými hráči. A ti, kteří na to mají, aby mohli přičuchnout k extralize. Pro celý klub je tak absolutně prioritní, aby juniorka postoupila do extraligy," řekl prezident klubu Miroslav Schön.

Důvodem je touha doplňovat postupně extraligové mužstvo co nejvíce z vlastních zdrojů. „K tomu potřebujeme mít v Hradci juniorskou extraligu, proto je to taková priorita," vysvětlil Schön.

„Loni jsme si nastavili nějaké cíle, a když se ohlédnu zpět, ve všech směrech jsme tu sezonu zvládli velmi dobře a stali jsme se stabilním článkem extraligy. Výkony byly velmi dobré a rádi bychom na to navázali," přál si generální manažer klubu Aleš Kmoníček.

„Extraliga přinesla do města nový náboj a na hokej chodí spousta lidí. Ti byli navíc nadšení z výkonů týmu," zhodnotil příchod Mountfieldu primátor města Hradec Králové Zdeněk Fink.

Rozpočet na extraligový tým se bude pohybovat okolo 80 milionů korun. Město rovněž průběžně investuje do rekonstrukce stadionu, která spolkne celkově asi 40 milionů. „Proběhla řada rekonstrukcí a oprav, výměna mantinelů a ledové plochy, doplnění sedaček, máme nové chlazení a osvětlení. Diváci uvidí velký rozdíl už při příchodu na stadion," přiblížil místopředseda představenstva Martin Soukup.