Měl to být tahák. Borec s více než stovkou startů v NHL. V klubu si plácali dlaněmi, jak skvostné jméno ulovili. Nadšení ale střídá  nepříjemné vystřízlivění. Angažmá Ryana Potulnyho v Hradci Králové spěje k rozvázání smlouvy. Americký útočník se pod Bílou věží  ukrutně trápí. Jestli se nezlepší, v listopadové reprezentační přestávce z klubu vyhučí.

Je den zápasu. V myslích koučů i pomazaných hlav ve vedení Mountfieldu běží dokola jedna otázka: bude to dnes Ryanův den? Ukáže konečně, proč jsme ho přivedli? Odpověď většinou přijde už během prvních střídání.

Tak zase NE!

Tu ztráta puku, tu přihrávka napříč pásmem na hůl soupeře, tu prohraný souboj u mantinelu. K tomu hoďte do kalkulačky špatné bruslení a pochybné zaujetí do hry. Co vyleze? Všechno špatně! Ale vážně všechno… I když chcete mít při vší úctě k americkému hráči snahu se něčeho chytit, ani při podrobnějším zkoumání Potylnyho projevu se k ničemu pozitivnímu nedoberete.

„Spokojení být nemůžeme. To je snad každému, kdo hokej trochu sleduje, jasné," říká Aleš Kmoníček, generální manažer Mountfieldu HK.

A tak se řeší, co s ním dál. V pondělí muselo Potulnymu zvonit v uších. Na jednání představenstva byl hitem. Jeho jméno se skloňovalo ve všech pádech. Opakovaně.

„Shodli jsme se, že do reprezentační přestávky mu dáme šanci, aby nám ukázal, proč jsme ho vzali. V případě, že by jeho výkony pokračovaly v podobném duchu, museli bychom situaci řešit," na rovinu prohlašuje Kmoníček.

Hráč, co v NHL hrával za Philadelphii, Edmonton, Chicago a Ottawu, a který byl platným členem americké reprezentace na mistrovství světa v Německu 2010, má ve svém hradeckém trápení jednu obrovskou výhodu.

Je fajn kluk. Nekonfliktní. Maká na sobě. A aktuální herní bídu si plně uvědomuje. Není to fracek typu Justina Hodgmana, jehož z Pardubic vymetli po pěti kolech, protože už nemohly dál snášet jeho neustálé remcání a banální stížnosti v kombinaci s pochybným herním příspěvkem.

„Ryan nehledá vinu v okolí, ale v sobě. V tom se liší od mnoha zahraničních hráčů, kteří svoje pochybení nikdy nepřiznají. Je to pohodový kluk, nemá u nás žádné problémy, i proto ho chceme podržet a dát mu ještě šanci. V tom jsem zajedno s trenéry," vypravuje Kmoníček.

Jak už zaznělo, Potulny má šanci do reprezentační pauzy. Pokud se do té doby plně neaklimatizuje na českou extraligu, Hradec ho dál platit nebude a nabídne ho dalším evropským klubům.

Je těžké si po jedenácti bídných kolech představit Potulnyho obrodu, ale existují dvě indicie, jež by mohly útočníka vykreslit v jiných barvách než šedivých.

Ta první je, že loni ve finském Pelicans Lahti také zkraje sezony tápal, rozjel se až po pár měsících a nakonec mu statistické počítadlo ukázalo na severské poměry velmi solidních 36 bodů.

Druhou nadějí Potulnyho je příchod krajana Jakea Newtona, rodáka z Kalifornie. Ve dvou se to lépe táhne. Obzvlášť na jiném kontinentu. To vám řekne každý. „Jake je obrovsky pozitivní, má strašnou chuť do hokeje. Takového cizince jsem ještě nikdy nezažil. Skvěle zvládl oba zápasy. Ryanovi jistě pomůže v adaptaci," věří Kmoníček.

Pokud ale selže i faktor Newton? Pak si bude muset obránce vystačit v Hradci sám… Bez Potulnyho.

Zámořští hráči 
v dalších klubech
Plzeňská ekipa: Ryan Hollweg (USA) je zavedená firma vyznávající chlapský přístup k práci, vybudoval si respekt napříč ligou. Nicolas Johnson (USA) to víc než holýma rukama umí hokejkou. Pravidelně válí v play off. Od letošní sezony je třetím do zámořské party Kanaďan Colton Yellow Horn. „Žlutý roh" si mezi indiány pomalu zvyká, už dal čtyři góly.

Chomutovská síla: Produktivní Kanaďan Brett Skinner je hvězdou Pirátů, v létě k němu do obrany přibyl krajan a jmenovec Brett Flemming.

Pardubická neznámá: Notorický brblal Justin Hodgman už dostal padáka, za něj přišel vyzkoušený centr Tyler Redenbach, což byl skvělý kauf. Za očekáváním jsou dva Kanaďané: útočník Alexander Mallet a obránce Jerome Leduc. Naopak výtečně se jeví postavou drobnější americký zadák Nicolas Schauss. Na loňské výkony jen vzpomíná gólman Brandon Maxwell (USA).

Třinecký objev: Americký útočník Cory Kane se stal zjevením začátku sezony.

Vítkovická star: Jeden ze synů slovenské legendy Petera Štastného je Yan Stastny. V NHL odehrál 91 zápasů. Před pár dny se upsal Vítkovicím. V prvním duelu hned skóroval.

Posily Mountfieldu Hradec Králové pod drobnohledem

Richard Jarůšek
Proč přišel: Aby se stal lídrem týmu a zvýšil agresivitu.
Splňuje očekávání? Stoprocentně. Po 11 kolech je s bilancí šesti branek a stejného počtu asistencí na 4. místě bodování celé ligy. Ale jen o to nejde. Drží si konzistentní výkonnost. Má svůj styl, ale nesmírně účinný. Jakmile dostane puk, nejkratší cestou si to štráduje k brance. V neděli rozštípl šlágr s Třincem.
Známka Deníku: 1

Patrik Rybár
Proč přišel: Aby kryl záda Kacetlovi a pomáhal Litoměřicím.
Splňuje očekávání? Víc než to. V posledních zápasech se prosadil do role brankářské jedničky. Odchytal tři utkání v řadě, třikrát odjížděl jako vítěz. Zmákl nájezdy proti Liberci i Třinci. Jeho styl? Úsporný, nicméně nesmírně efektivní. V brance sebou zbytečně neháže, většinu situací ustojí.
Známka Deníku: 1

Andris Džerinš
Proč přišel: Aby zastal úřad prvního centra a byl k ruce kapitánovi Bednářovi.
Splňuje očekávání? Téměř. Po omračující přípravě začala spolupráce s Bednářem skřípat. Trenér Sýkora je dal od sebe a oba hned pookřáli. Lotyš si užívá v „živočišné" lajně s Jarůškem a Šimánkem. Lahůdkový gól vstřelil Liberci, skóre otevřel i proti Třinci. Nefláká ani defenzivu.
Známka Deníku: 2

Blaž Gregorc
Proč přišel: Aby řádil v přesilovkách a uplatnil cit pro přihrávku.
Splňuje očekávání? Napůl. Někdy hraje skvěle. Chytře, přesně, důrazně i pozičně. Jindy v tom od prvního střídání „lítá". Světovými šampionáty otřískaný Slovinec je klíčovým bekem do přesilovky, řídí je slušně. Mezery má ale v rychlosti a obratnosti, čímž logicky trpí obranná fáze.
Známka Deníku: 2-

Martin Štajnoch
Proč přišel: Aby zvýšil důraz a dodal defenzivě živelnost.
Splňuje očekávání? Úplně ne. Někteří experti tvrdí, že jeho schopnosti vysoce převyšují mantinely české extraligy. Výkony tomu ale moc nenasvědčují. Hraje příliš hazardně, nedrží prostory a v rejstříku má i hloupé fauly. Z druhé strany, potenciál má vážně obrovský. Když se trochu zklidní, bude skvělý.
Známka Deníku: 3

Ryan Potulny
Proč přišel: Aby zaplnil mezeru na pozici druhého centra a ukázal drajv bývalého hráče NHL.
Splňuje očekávání? Absolutně ne. Nevyniká v žádné herní činnosti. Až srandovně snadno přichází o puky, ve hře do těla je nevýrazný, zpackaným pasem „umí" poslat soupeře do brejku, pro svoji lajnu je brzdou, ne pomocí. České extralize na chuť zatím nepřišel.
Známka Deníku: 5