Čekal na laso z ciziny, které by mu sedělo. Jenže nepřišlo a Radek Smoleňák je zpět v Hradci. „Je to vzájemná láska,“ chechtal se respektovaný útočník po duelu 4. kola hokejové extraligy, v němž Mountfield zdolal Olomouc 4:1.

On nastoupil poprvé v sezoně, dosud trénoval doma na Kladně.

Proč Hradec?
No, mě sem zavolali jako Dana Nekonečného, abych tady udělal pohodu. Mám ještě tygry v autě.

A vážně?
Byli jsme s vedením a trenéry pořád v kontaktu. To je prostě hokejový byznys. Někdy se člověk domluví, pak to z nějakých důvodů nejde. Jsem ale rád, že tady můžu být. Už loni jsem se tady cítil výborně, vzali mě za svého, hodně mi pomohli i lidi. Jsem rád, že to tak vyšlo.

Vaše smlouva je postavená tak, že můžete kdykoli odejít, že?
Smlouva je prostě daná. Dohodli jsme se, že teď jsem tady, a jsem za to rád. Co bude zítra nebo pozítří, to nějak extra neřeším. Čím déle tady budu, tím líp pro mě, protože se tady cítím dobře. Může se stát, že tady zůstanu do konce sezony, za což bych se vůbec nezlobil. A může se stát, že se mnou vedení nebude spokojené a okamžitě mě pošle do auta a zpátky na Kladno.

Řekl jste, že nepůjdete pod cenu. Je vaše cena jiná pro extraligu a cizinu?
Já jsem hrozně drahej (směje se) Lhal bych, kdybych řekl, že budu hrát zadarmo. To zase nejsem blázen a jestli někdo říká, že chce hrát za pár korun, tak prostě lže. Finance samozřejmě hrajou roli, ale pro mě je důležitější to, abych se cítil dobře, a aby mi to dávalo smysl do budoucna. Potřebuju trenéra a manažery, kteří mi budou věřit. Vloni, když jsem sem přišel, tak jsem viděl, že mi věří, a okamžitě jsem se cítil dobře. To je pro mě důležitější než peníze. Ty jsou super, ale ve finále co s nimi.

Seděla vám kooperace s Petrem Koukalem a Mětějem Chalupou?
Kouky je jeden z TOP tří centrů v lize. Chajda, když bude takhle makat, tak má před sebou docela pěknou kariéru. Já jsem se tam tak nějak motal a čekal, co pro mě vymyslí.

Šéf Koukal: Přišel bez ohňostroje. Ale…
Už spolu hráli v reprezentaci i v minulé sezoně v Hradci. Kapitán Petr Koukal si fakt lebedil, že do hokejového Mountfieldu dorazil Radek Smoleňák.

„Říkal, že je Dan Nekonečný? Ale přišel bez ohňostroje. Tygři asi budou zítra. Nemůže hned vytáhnout všechny trumfy,“ reagoval na Smoleňákova slova o tom, že je hlavně dobrý do kabiny.

„Ne, na ledě je obrovsky platný, hlavně v předbrankovém prostoru. Vím, co od něj čekat. Řekli jsme si nějaké věci na přesilovku. Ale člověk už nic světoborného nevymyslí.“