Před rokem a půl to byl Petr Koukal. Vloni Tomáš Linhart s Danielem Rákosem. Borci, kteří si velké jméno udělali v Pardubicích. Jenže ve chvíli, kdy se vraceli zpět domů z hokejových cest, přijali nabídku Hradce. Proto se dnes postaví v derby na stranu Mountfieldu.

I když o ně mělo Dynamo zájem…

Důvody jsou dva. Zaprvé finanční podmínky, zadruhé fungování klubu a s tím spojené ambice v extralize.

V obojím je nyní Mountfield mnohem dál, byť úspěchy i věhlas jsou jednoznačně na straně šestinásobných mistrů republiky.

„Pardubice jsou v historickém rozkladu,“ řekl serveru iSport legendární brankář Dominik Hašek. Naopak v Hradci hokej jede na pozitivní vlně.

Proč to tak je?

„Z mého pohledu se tam za poslední roky udělalo moc změn. Kolik tam bylo trenérů, manažerů, hráčů. Také v mládeži se to dost točí,“ upozornil Tomáš Martinec, kouč Hradce, který oblékal pardubický dres čtyři sezony.

Tipsport extraliga: BK Mladá Boleslav - HC Mountfield HK.
Kolaps: Tři góly za dvě minuty a osmička

Jeho slova sedí. Od zisku posledního titulu v roce 2012 se na lavičce Dynama protočilo jedenáct trenérů. Miloš Říha starší byl ve funkci za tu dobu dvakrát. Hradec od roku 2013, kdy vstoupil do extraligy, vedli tři muži. A nynější hlavní kouč Martinec dělal dvěma předchozím šéfům asistenta.

Ještě důležitější je však stabilita ve vedení klubu. V Hradci je jasný boss Miroslav Schön. Aleš Kmoníček pracuje jako generální manažer už od roku 2011.

„Koncepce je nastavená. Ve vedení jsou jasně dané pravomoce. V tom je, myslím, Hradec dál,“ okomentoval Martinec.

Hlavní rozdíl pak dělá postavení majitele. Pardubický klub vlastní město. V Hradci sice drží radnice 50 procent akcií, ale jasným hybatelem dění v klubu je společnost Mountfield. Proto je na tom tým finančně lépe. Proto si může dovolit hráče typu Radka Smoleňáka.

To vše dohromady dělá rozdíl. Hradec díky němu bojuje o špici tabulky. Pardubice jsou beznadějně poslední, míří do baráže.

Ale pozor! Derby jsou přece nevyzpytatelná.

Hokejové utkání Tipsport extraligy v ledním hokeji mezi HC Dynamo Pardubice (v bílém)  a HC Energie Karlovy Vary (v černozeleném) v pardudubické ČSOB pojišťovna ARENĚ.
Pardubice vedly jen necelou minutu, s Energií padly v prodloužení

Hokejová extraliga
39. kolo - sobota, 17.00: Hradec Králové – Pardubice (O2 TV sport).
Neděle, 15.00: Sparta – Liberec, Třinec – Mladá Boleslav, 15.30: Litvínov – Vítkovice, 16.00: Karlovy Vary – Plzeň (ČT2), 17.00: Brno – Zlín, Olomouc – Chomutov.