Zahučet po skvěle odpracované větší části sezony do předkola play off by bylo trestuhodné.

Ne, o krizi stále nemá smysl mluvit. O výrazném zhoršení už ale ano.

Od sedmých Vítkovic, s kterými v úterý Hradec prohrál po samostatných nájezdech 2:3, ho dělí čtyři kola před koncem základní části jen čtyři body…

Stát se může ještě hodně věcí.

„Není proč panikařit. Jsme na čtvrtém místě a musíme si tuhle pozici uhlídat," říká obránce Peter Frühauf, proti Vítkovicím autor jednoho gólu a elegantní nahrávky u branky Tomáše Pospíšila.

Sice jste dal gól v přesilovce, ale mnohem víc fanoušky nadchla přihrávka na druhý gól. Pospíšilovi stačilo trefit jen odkrytou část branky…
Hráč se tam musí především ukázat. Pospec to pěkně přečetl a objevil se mi u branky úplně volný. Hodně mi to ulehčil.

Kdybyste předvedli víc takových překvapivých akcí, Vítkovice jste porazili. Nemyslíte?
Měli jsme tlak, což míváme v posledních zápasech ke konci stále. Jen se to štěstí nechce přiklonit na naši stranu. Ale když budeme příště hrát jako proti Vítkovicím druhou a třetí třetinu, tak věřím, že se štěstí přikloní na naši stranu.

V duelu s Vítkovicemi šlo o hodně. Uvědomovali jste si, že v případě vítězství, byste měli pozici v první šestce skoro jistou?
Pro nás je každý zápas důležitý. Kvůli chemii v kabině chceme  vyhrávat každý zápas. To, že byl soupeř blízko v tabulce, na nás nijak nedolehlo. S Vítkovicemi hrajeme neustále vyrovnané zápasy.  Když si vzpomenu na loňské  play off, tak to bylo podobné.

Zatrnulo vám při zranění René Vydareného?
Spíš nás to nastartovalo. Ten moment jsem neviděl, nemůžu říct, zda se jednalo o faul. Ale jakmile nám vypadl nejlepší bek, nakoplo nás to k lepšímu výkonu.

Čtyřicet kol jste zvládli excelentně, drželi jste se dlouho na druhém místě tabulky. Nedochází vám nyní dech?
Nemyslím si. Předtím jsme dávali některé góly i se štěstím, to nám momentálně chybí. Ve chvílích, kdy je hra vyrovnaná, nejsme schopni výsledek otočit na naši stranu. Nehrajeme nikterak zle, proti Vítkovicím jsme s hrou ve druhé a třetí třetině spokojeni.

Nemáte strach, že byste přišli o pozici v první šestce?
Ne, paradoxně jsme i přes porážku poskočili na čtvrté místo. (usmívá se) Máme to ve svých rukou, a to je vždy lepší, než čekat na ztráty  soupeřů. Není třeba dělat paniku, jsme na čtvrtém místě a budeme se tuto pozici snažit ubránit.

Tabulka je v rozmezí od čtvrtého do sedmého místa našlapaná. Nemrzí vás, že jste potřetí za sebou ztratili body v prodloužení?
Trochu ano. Vzpomínám si na hodně zápasů, kdy jsme mohli získat bod navíc. Teď musíme hrát sami za sebe, na nikoho se neohlížet. Když to ustojíme, tak na čtvrté příčce nebo ještě někde výše skončíme.

Z vašich slov cítím, že hlavní je zachovat především chladnou hlavu. Je to tak?
Několikrát jsme prohráli, ale ne způsobem, že by nás soupeř vysloveně přehrál. To jsou prohry, které vyplynou z vyrovnané hry. Jeden gól padne třeba v prodloužení, jeden dvacet sekund před koncem. Chybí nám prostě ty šťastné branky.