Předchozí
1 z 5
Další

Lídr kabiny

Má to v genech, Smoleňák je totiž přirozeným vůdcem. Ve své kariéře toho procestoval opravdu mnoho. Jako mladík nastupoval v zámoří, byl draftován Tampou Bay. V Evropě si zahrál ve Finsku, Rusku, Švýcarsku, Švédsku, byl kapitánem národního týmu.

Usadil se však v Hradci, kde mohl od začátku předávat svoje bohaté zkušenosti. Chránil spoluhráče před tlakem, když nastavoval na špalek svoji hlavu. Mountfield má i bez něj v týmu zkušené persony, které mají s extraligou velké zkušenosti, navíc se vydal jiným směrem. Ve vypjatých chvílích však může chybět. V těch bude naopak pomáhat Kladnu, i proto o Smoleňáka v jeho mateřském klubu tolik stáli.

Radek Smoleňák.Radek Smoleňák.Zdroj: Lubomír Douděra

Expert na špinavé góly

Každý moc dobře ví, kde je „kancelář“ Radka Smoleňáka. Samozřejmě v předbrankovém prostoru! Tam se cítí jako ryba ve vodě, je nepříjemný pro obránce i gólmany, nebojí se schytat ránu. Odtud dal nejvíce branek a ještě nespočet jich určitě dá i za Kladno. „Zkvalitní naší hru v předbrankovém prostoru, pomůže hlavně v přesilovkách,“ slibuje si od něj sportovní manažer Rytířů Jiří Burger.

Vtipálek i pohodář

Zkušený forvard je vyhlášeným šprýmařem, který se stará o pohodu v kabině. Nově příchozí hráči by mohli o jeho uvítacích rituálech vyprávět. Kdo přišel, musel zpívat či plnit další „výmysly“. Nic ponižujícího, naopak i tohle utužovalo kabinu, která byla za jeho působení v Hradci vyhlášená. Mountfield totiž krom jedné sezony, kde zářil finský ostrostřelec Oksanen, vždy spoléhal na týmovost.

Jeho loňské předsezonní „tmelení“ na horách kádru pomohlo a nakonec z toho byla historicky nejúspěšnější sezona klubu. „Nejhorší bude nahradit jeho přínos pro pohodu v kabině a na střídačce. V tomhle byl jedinečný,“ napsal jeden z fanoušků a rozhodně s ním lze souhlasit. V týmu Kladna bude vedle velkých hráčů, jakými jsou Plekanec či Frolík. Rytíři ale pohodu do kabiny potřebují.

Radek Smoleňák se během fotbalového utkání na Novém Hradci postavil do branky.Radek Smoleňák se během fotbalového utkání na Novém Hradci postavil do branky.Zdroj: Lubomír Douděra

Provokatér

Dostávat se soupeři pod kůži, to je motto, kterým se Smoleňák rozhodně řídí. Několikrát za zápas vypustí štiplavou poznámku k protihráči, diskutuje s rozhodčím jako na debatním kroužku, jindy zase popíchne gestem soupeřův kotel. Jasně, někdy to může být na škodu, ale většinou z toho jeho tým profituje. Smoleňák je přesně tím typem, kterého ve svém týmu chcete mít. Hrát proti němu je naopak za trest.

Spolehlivý sběratel bodů

2018/2019 – 34 bodů (12 gólů+22 asistencí), 2019/2020 – 38 (23+15), 2020/2021 – 37 (21+16), 2021/2022 – 37 (17+20). Loni sice pouze 12 kanadských bodů, což bylo zapříčiněno zraněním a následnou změnou role na ledě. Během sezon, ve kterých na soutoku Labe a Orlice Smoleňák působil, se Mountfield mohl spolehnout na jeho bodový přínos. Ten byl nadprůměrný a vzácně vyrovnaný. Teď to může ukázat i v dresu Rytířů.