Když před pondělním srazem na turnaj Karjala Cup k Hadamczikovi dorazila omluvenka od Petra Sýkory, namíchl se a spustil. „Říhou jsem byl bombardován telefonáty, aby se pardubičtí hráči nezúčastnili Karjala Cupu. Z jeho strany byl na mě vyvíjen enormní tlak.“ Tolik trenér nároďáku.
Říhova reakce? Pořádně tvrdá! „Kauza Miloš Říha je naprosto trapná, alibistická a srabácká. To, co Hadamczik prezentuje veřejnosti, se vůbec nezakládá na pravdě,“ pálí ostrými MILOŠ ŘÍHA.

Jaká je tedy vaše verze?

Po zvážení situace v Pardubicích jsem zavolal trenérům Česka a Slovenska s prosbou, ať zváží, jestli hráče Pardubic nominovat do reprezentace. S trenérem Slovenska Júliem Šuplerem jsme komunikovali neustále, pana Hadamczika jsem oslovil ještě dvakrát. Myslím si, že z mé strany to byla prosba, a žádné bombardování.

Berete Hadamczikův výpad vůči vaší osobě za nekolegiální?

Jednoznačně. Vidím to jako naprostou sprosťárnu.

Proč jste se rozhodl požádat trenéry, aby hráče nenominovali?

Jsme na jedenáctém místě tabulky, máme devět zraněných hráčů a poslední dva zápasy jsme odehráli prakticky na dvě formace. Nominovaní hokejisté byli maximálně vytěžovaní. Na slovenské straně byla odezva kladná, na české straně velmi nevstřícná a odezva nesmyslná. Asi si už někdo dopředu hledá alibi v případě neúspěchu.

Měl jste už někdy v minulosti podobný požadavek?

Ne, nikdy. Ani jsem ho neměl důvod mít. V současné době jsem měl k tomu seriózní argumenty.

Teď to však vypadá, že stojíte proti reprezentaci.

Ale tak to není. Jsem hrdý na to, když někdo z mého mužstva může reprezentovat. Nikdy jsem hráčům nebránil. Když jsme před čtyřmi lety vévodili extraligové tabulce, tak jsme pravidelně dodávali do reprezentace dvanáct hokejistů. Myslím si, že ode mě to bylo naprosto seriózní. Musím říct ještě jednu věc.

Tak povídejte.

Pan Hadamczik navštívil před tímto incidentem Pardubice a sdělil mi, že by rád povolal obránce Píšu a Richtera. Opáčil jsem mu, že nevím, jestli by bylo vhodné, aby v současné formě reprezentovali. Petr Sýkora ani Tomáš Rolinek nefigurovali v předběžné nominaci. Pak si přečtete, že Sýkora je stěžejní hráč národního mužstva. To bych se musel vrátit o nějaký čas zpátky, kdy trenér reprezentace Sýkoru po mistrovství světa kritizoval. Naprosto mu za jeho výkony nakládal. A teď je Petr najednou stěžejním hráčem? Možná by stálo za to, zeptat se hráčů, jestli chtějí pod tímto trenérem hrát.

V prvních reakcích se za vás nepostavil ani generální manažer klubu a zároveň také reprezentace Zbyněk Kusý. Překvapilo vás to?

Vůbec ne. Takhle je to pořád. Ten se choval vždycky takhle. Musím říct, že jsem ho do toho vůbec nechtěl zaplétat. To, že se Zbyněk zachoval tímto způsobem, je jeho problém.

Určitě ve vás tato kauza zanechá nepříjemný pocit.

Jestli Miloš Říha škodí českému hokeji, to si nemyslím. Je to určitě nepříjemné a nechutné i s ohledem na moji další práci. To ji pak snad ani nemá smysl dělat.

 

CO ŘEKL HADAMCZIK?

„Tlak trenéra Říhy, aby nikdo z hráčů nejel, byl enormní. To přiznávám. Říha mě nesčetněkrát bombardoval s tím, že jeho hráči potřebují odpočívat a léčit se. To pak nemusíme nikam jezdit a můžeme zůstat doma.“