Jak ten čas letí! Poslední extraligové derby mezi Pardubicemi a Hradcem Králové se konalo před dvaceti lety.

Že budou všichni aktéři už na penzi? Chyba!

Bitvy s velkým rivalem si pamatuje brankář Pardubic Dušan Salfický (41). Aktivně zasáhl do třetího utkání, které se hrálo v prosinci 1993 a jeho tým tenkrát vyhrál nad Hradcem 2:0. „Tohle utkání mi v hlavě zůstalo. Zvítězili jsme, nedostali gól a  já stál v brance. Byla plná hala, emoce…," vzpomíná gólman na hokejovou řež, která byla kvůli nepokojům v publiku na 15 minut přerušena.

Vášně v ochozech asi docela dost plály, co?
Bylo to vyhecované hodně, vzpomínám, že na led přiletěly nějaké lahve. Rivalita mezi Hradcem a Pardubicemi byla tenkrát mnohem větší než dnes.

Může něco takového hrozit znovu?
Podle mě ne. Hradec extraligu dlouho nehrál a na hokej bude chodit trochu jiná generace fanoušků než tenkrát. Navíc takové to zdravé jádro, nebo jak to mám říct, chodí spíš na fotbal a doufám, že mu zůstane věrné. Já sám hradeckému fotbalu fandím a přeji si, aby se zase vrátil do Gambrinus ligy. Doufám, že se lidi, kteří mají potřebu se projevovat jinak než fanděním, na zimáku objevovat nebudou.

Následující hokejová sezona bude pro východní Čechy díky hokejovému  derby hodně výjimečná. Souhlasíte?
Uvidíme, já si pořád tak trochu říkám, že je tahle situace trochu postavená na hlavu a hokej se do Budějovic ještě vrátí. Pokud stěhování ale vážně dopadne, bude sezona zajímavější. Na druhou stranu se ale trochu bojím, že by další klub v regionu mohl pro nás  znamenat odliv fanoušků z okolí Hradce. Jsem zvědavý, co to přinese.

Třeba emoce na ledě?
Jo, na hřišti to bude Hradec proti Pardubicím. Teď  si ale spíš říkám, že se nám postaví hodně kluků, co hráli za Budějovice, jenom se bude ten tým jinak jmenovat. Myslím, že pro fanoušky to bude zajímavější než pro nás.

Jen počkejte. Týden před zápasem začnou touhle bitvou žít všechny noviny a velké příběhy budou plnit i internet. Tohle semele i vás…
Ale jo (usměje se), rivalita se zase trochu oživí. Ten zápas se asi nebude odvíjet v duchu, že si jdou zahrát staří kamarádi. Ovšem čekám, že naše souboje budou mít nějakou úctu a hranici. Poslední roky je mezi Pardubicemi a Hradcem docela klid, teď  se to zase trochu nastartuje. Rozhodně bude mít zápas větší náboj, než kdybychom hráli v Budějovicích, to je jasné.

Vy se s Hradcem potkáte v sezoně čtyřikrát, fanoušci si navíc vychutnají i fotbalové derby ve druhé lize. Aby se taky mezi městy nekopal vodní příkop a nepouštělo se za něj jenom na občanku s trvalým bydlištěm. Nebojíte se?
Vážně doufám, že žádná nenávist tentokrát snad nehrozí. Sport je jenom sport. Je vidět, že v celých východních Čechách je na vysoké úrovni, vysokých soutěží se tady hraje hodně a v různých odvětvích. Byla by škoda si tenhle dobrý dojem kazit nějakými zbytečnými excesy mezi Hradcem a Pardubicemi.

Už jste to naťuknul, ale byl jste překvapený, že se tradiční hokejový klub najednou stěhuje jinam? Oficiálně šlo jenom o pár stánků s pivem…
Strašně mě to překvapilo. Na rovinu říkám, že nevidím do zákulisí a nevím, co se děje v českobudějovickém hokeji. Pokud jde ale o pivo… Povím vám můj názor a berte to jako slova člověka, který o tom problému moc neví.

Jen povídejte…
Třeba říkám nesmysl. Ale tohle je chyba ligy. Podepisuje smlouvu pro pivo na všechny stadiony? Jasně, v pořádku, ale mělo se říct: OK, bereme, jenom kromě Budějovic, protože ty tam mají svůj pivovar. Ten je místní, přispívá na hráče, na celý chod klubu… Myslím, že bychom měli být rádi, že se najdou podniky, které chtějí sponzorovat hokej.

A výsledkem je, že se tahle firma z hokeje vlastně vyšoupne. Proč by do něj dál cpala peníze, když tým bude v Hradci…
Přesně tak a do hokeje půjde kvůli tomu méně peněz. 
Je to fakt jenom můj názor, ale pokud skutečně šlo jenom o pivo a budějovický pivovar přispěl na stavbu haly, tak proč jít proti němu? Podle mě je tohle chyba. Liga mohla nasmlouvanému pivovaru říct: Jasně, budete na každém stadionu, budete vidět a i v Českých Budějovicích budou vaše nápisy. Ale pivo se tam bude točit jiné, protože ta místní firma tam hokej dlouhodobě podporuje. Ale tohle nikdo z nás už neovlivní.

Co říkají pardubičtí fans na Hradec v extralize?
Facebook Pardubic:David Trojan: Abych pravdu řekl, tak je mi fuk, co se hraje v Hradci.

Přéma Bartoníček: Beztak to budu brát jako zápas Pardubice – Budějovice…

Petr Chalupník: To nebude žádný derby. Prostě zápas proti Budějkám, který na chvíli koupil Hradec…

Fórum hcpce.cz:kapitanPejsek: Hradec je ideální místo pro takové vykuky jako Lev nebo Mauntfíld, který chtějí něco přestěhovat, vyprat, vošulit… Místo, aby se snažili ve městě, kde není žádnej pořádnej sport, pozvednout svoje vlastní kluby, pouští se ze zoufalství do takových pochybných projektů. Říkám si, bude aspoň vyhecovaný derby. Ale ten klub, co tam bude, nebude žádnej Hradec, žádný derby. Jen pár vypatlanců z Hradce přijede dělat bordel.

radek67: To ale přece nebude žádné derby. Do HK se stěhuje klub z ČB, který tam bude hrát na jejich stadionu. Pro Motor Fans tragédie. Pro mě jedna ze tří nejsmutnějších zpráv poslední doby. Rolas ven, Sňozík z Bohemky ven a Motor z Budějek ven…

caesar: Z extraligy se stává fraška. Obdoba Gambrinus ligy.

Kely: Nevěřím, že město Budějovice nemá trumf v rukách. Ono ještě není konec přece to nepustí tak lehce. Právně to ještě není u konce.

Oldman: tak to je špatný :-(  To nebude dělat vůbec dobrotu. Uškodí to jak Motoru, tak Tesle. Dva extraligové celky na tak malém písečku ???

Odliv fanoušků a peněz? Nebojí se!

Pardubice – Už je to skoro tutovka, Hradec Králové se díky českobudějovickému „pivnímu nedorozumění" vrací po 20 letech do extraligy.
„Beru to tak, že  Mountfield má do Hradce nakročeno. Je před nimi ale ještě dost práce,  aby se  tohle stalo realitou," tvrdí pardubický generální manažer Ondřej Šebek.

Podobně rezervovaný je zatím i bývalý útočník Vladimír Martinec: „Přál bych si, aby Pardubice zůstaly jediným extraligovým týmem v regionu. Ale zavolejte, mi až to bude definitivní. Pořád to není stoprocentní."

Pravda, není. Ale je větší šance, že příští týden bude na Sahaře chumelit, než že tenhle sňatek nedopadne.

Pak dostane extraliga nový náboj. Nějaké „derbíčko" Slavie a Sparty?  Proti bitvě Pardubic s Hradcem to bude to samé jako vypít odvar z máty a nebo do sebe kopnout panáka slivovice.

Válka o východní Čechy se blíží! „Uvidíme, jak přiloží pod kotel hradečtí fanoušci. Ti jsou hodně známí. Ale myslím, že na hřišti to tolik znát nebude," domnívá se pardubický útočník Tomáš Nosek.

Na jednu stranu má pravdu. Hokejistům Mountfieldu asi bude nějakou chvíli trvat, než jim dojde, že tahle dvě města se nikdy dvakrát nemusela. Jenže atmosféra je může brzy strhnout a rychle pochopí…

Žádné sekačky, Béda Trávníček a podobné nesmysly. Je fuk, jaké jejich klub ponese jméno. Na ledě budou proti sobě stát Pardubice a Hradec. Větší rivalita v Česku neexistuje.

„V kabině zatím padají vtípky, že to nebudeme mít tak daleko jako do Budějovic. Jinak to moc neřešíme," usmívá se forvard pojišťováků Tomáš Nosek, který za prvoligový Hradec Králové odkroutil pár povedených zápasů v rámci střídavých startů.

Další klub v regionu by ale pro Pardubice mohl znamenat  dva problémy. Někteří fanoušci z Hradce a okolí přestanou  jezdit, jiný klub budou mít blíž. Může se i stát, že hradecký celek přebere konkurentovi pár sponzorů.

„Jsem přesvědčen, že fanoušek pardubického hokeje zůstane fanouškem pardubického hokeje. Máme co nabídnout – atmosféru, tradici, i hráče s vazbou na klub a region," vypočítává Šebek.

A odliv sponzorů? Zůstává v klidu. „Jsem optimistou. Nabízíme ověřený produkt a jsme nejnavštěvovanějším klubem v Česku," hlásí hrdě.

Ale může se stát, že by i on skřípal zuby. Stačí vyslovit jediné jméno – Tomáš Rolinek. Pardubice na fanoušky milovaného útočníka neměly peníze a on je stále bez angažmá. Dovedete si představit, co by se dělo, kdyby podepsal Hradci?