Jak říká kouč Peter Draisaitl, mohlo to dopadnout daleko hůř. Ale taky lépe!

Hokejisté Hradce Králové se stali senzací prvních 40 extraligových kol, pak šla jejich forma strmě dolů. V play off to na postup přes Zlín nestačilo. Suma sumárum: hodně dobrý rok, výhrady se ovšem najdou.

Deník oznámkoval účinkování klubu jako ve škole:

Splnění cílů … 2

Byly vůbec nějaké? Nikdo totiž nevěděl, co očekávat. 
S velkým letním stěhováním nebyly zkušenosti, ve vzduchu létala hromada otázek. Hradec dělal krok do absolutního neznáma a jen se čekalo, jestli zavrávorá a spadne, nebo složitou situaci ustojí.

Stalo se to druhé.

„Byli jsme všemi podceňovaným týmem. Jsem na nás hrdý," s dojetím v hlase říkal po posledním zápase sezony útočník Jaroslav Kudrna.

Páté místo po základní části, urputné play off se Zlínem, které rozhodly jen stěží rozpoznatelné maličkosti. Ano, to je úspěch.

Nesmí však zapadnout, že Draisaitlův soubor měl na víc. V základní části měl skončit v první čtyřce, v play off mohl hrát semifinále. Tak třeba za rok.

Hit sezony
Vítězné rány kapitána: Hradecká dvaadvacítka nasměrovala do sítí soupeřů jedenáct vítězných zásahů, což je rekordní zápis v dějinách české extraligy. Jiří Šimánek byl nejvýraznější postavou Mountfieldu. V základní části nasbíral 42 bodů (25+17), v play off 5 (2+3).

Výkony v základní části … 2

Čtyřicet kol bez výhrad, na absolutní jedničku třikrát podtrženou. Tým, který měl podle mnohých expertů zápasit v baráži, se tři měsíce držel na druhém místě tabulky. Dvakrát skolil Spartu a Pardubice, třikrát Třinec…

V závěrečných sedmi kolech ale přišlo pět porážek v sedmi zápasech a strmý propad tabulkou. Vrabci na střeše stadionu u Orlice si štěbetali, že o olympijské pauze hráče na ledě skoro neviděli…

Buď, jak buď. V této fázi si Hradec zadělal na problémy. Do play off mohl vstupovat z lepší pozice a především na domácím ledě.

Vystoupení v play off … 3

Pád s loňským finalistou není ostudou, to rozhodně ne. Jenže ukájejte se tím, když víte, že postup byl kousek, doslova na dosah ruky.

Hradec vyšoupla ze hry tři (!) nezvládnutá prodloužení. Proto porážka 2:4 na zápasy.

„Zlín umí hrát play off hokej. Mají na něj postavený tým, vědí, jak to chodí. My se tohle musíme ještě naučit," říkal po pátečním krachu Peter Draisaitl.

Klíčovým se ukázal třetí zápas, kdy Východočeši pustili z rukou vedení 2:0 a podruhé v sérii padli v nastavení.

Ani jednou ve čtvrtfinále nevedli, Zlín si liché bitvy vždy dokázal pohlídat.

Noční můra sezony
Kolaps v prodlouženích: Třikrát  čtvrtfinále se Zlínem vrcholilo v nastaveních, třikrát se z rozhodující branky radoval soupeř.  Pokud chcete myslet v play off na úspěch,  maximálně vyšponované situace musíte zvládat lépe, jinak nemáte šanci. Hradec je nezvládl, proto už nehraje.

Přestupová politika … 2

Před sezonou přišly poštou registrace budějovických hráčů, tým byl prakticky složený. Deník od začátku upozorňoval, že zcela zásadní je smluvně zavázat Jaroslava Kudrnu.

Neobešlo se to sice bez prodlev, mediálních výlevů a osočování, ale nakonec došlo ke konsenzu. Pro obě strany nadmíru výhodnému.

Kudrna si našel pozici v extrémně produktivní první lajně, ta sbírala góly a pro tým body. Dres s Kudrnovým jménem šel na dračku, u Orlice ho nosili  tátové, děti i babičky.

Kudrnovi vyprší v dubnu roční kontrakt, druhé kolo licitací bude následovat. Obě strany chtějí dohodu, ale musí najít průsečík.

V prosinci přišel z Pardubic Josef Marha. Copak o to, nápad to byl dobrý, zkušený centr Mountfieldu vážně chyběl.

Davoská legenda ale neměla správně seštelovanou hlavu. Z Pardubic dorazila s rozsypanou psychikou, bídná štace se na něm podepsala víc, než by kdokoliv očekával. V kolonce střelců byste jeho jméno marně hledali. Logiku přesun měl, problém byl v Marhově v hlavě.

Manažera Aleše Kmoníčka čeká na přestupovém poli mnohem složitější léto.

Klíčové zadání? Sehnat druhého produktivního centra! Zn.: Odkudkoliv.

Výchova talentů … 2-

Blýská se na lepší časy. Mladší dorostenci vedení koučem Tomášem Martincem se stali na finálovém turnaji ve Zlíně mistry republiky. To je úspěch jako hrom! V novodobé historii hradeckého hokeje jde o unikátní počin.

No jo, jenže junioři se ani nedostali do baráže o extraligu, starší dorost hned vypadl.