Premiéra jako hrom! Hokejisté Hradce Králové se skvěle předvedli ve svém prvním vystoupení v 90. ročníku Spenglerova poháru. Mountfield v zápase obratů porazil po výborném výkonu ruský Jekatěrinburg 4:3 a dnes se s Luganem (15.00) utká o první místo ve skupině Torriani a s ním spojený přímý postup do semifinále. Proti desátému celku Východní konference KHL se střelecky dvakrát prosadili Roman Kukumberg a Richard Jarůšek, který zápas rozhodl v čase 55:56.

SKVĚLÍ FANOUŠCI

Do Davosu dorazila i početná skupina hradeckých fanoušků, kteří byli pořádně slyšet a atmosféra v hledišti byla parádní. Výhra se však nerodila lehce. Bylo to drama. Už po jednatřiceti vteřinách se pohotovou tečí střelecky prosadil Dmitrij Monja, který krátce působil v Pardubicích. Jenže Jekatěrinburg, jehož barvy hájí i další expardubičtí útočníci Petr Koukal (nenastoupil) a Jan Buchtele, vedl jen čtyři minuty. Přesilovku zužitkoval Jarůšek chytrou střelou zápěstím.

„Dostali jsme rychlý gól, přesto si myslím, že jsme v první třetině byli lepší. Soupeře jsme předčili aktivitou, hráli jsme víc na puku. Bylo dobře, že jsme alespoň srovnali, i když jsme měli využít víc přesilových her," říkal po utkání trenér Václav Sýkora.

Ve druhé třetině poprvé dostal Hradec do vedení Kukumberg, který v 25. minutě usměrnil za záda brankáře ránu Gregorce od modré čáry. Jenže ještě do konce druhé třetiny se ruský celek vyšvihl do vedení. V 37. minutě skóroval Golyšev, aby o dvě minuty později dílo dokonal slovenský bek Čajkovský.

Hradečtí, které několikrát podržel skvělý gólman Rybár, ovšem prokázali bojovné srdce a ruského medvěda složili po druhém obratu. „Přestože jsme dostali gól těsně před druhou přestávkou, pozitivní bylo, že jsme začali třetí třetinu zase aktivně a podařilo se nám výsledek otočit. Celkově zápas hodnotíme velmi dobře a jsme rádi, že jsme získali první vítězství," uvedl Sýkora.

Sedm minut před koncem Kukumberg ukázal, jak se umí orientovat v tlačenici před brankou a našel skulinu v postoji gólmana. Úchvatnou bitvu pak rozsekl v další přesilovce střelou do odkryté branky Jarůšek.

Hradec Králové – Jekatěrinburg 4:3

Fakta – branky: 5. Jarůšek, 25. Kukumberg (Gregorc), 53. Kukumberg (Pavlas), 56. Jarůšek (Džerinš) – 1. Monja (TImašov, Torčeňuk), 38. Golyšev (Torčeňuk), 40. Čistov (Vasilevskij). Rozhodčí: Fonselius (Finsko), Vinnerborg (Švédsko) – Obwegeser, Wüst (oba Švýcarsko). Vyloučení: 6:7. Využití: 2:1. Diváci: 6155. Třetiny: 1:1, 1:2, 2:0. Mountfield Hradec Králové: Rybár – Vydarený, Pláněk, Dietz, Gregorc, Newton, Štajnoch, Ehrhardt, Pavlas – Šimánek, Džerinš, Červený – Dej, Kukumberg, Bednář – Picard, Dragoun, Jarůšek – Köhler, Lhoták, Monnet. Avtomobilist Jekatěrinburg: Sochatskij – Vasilevskij, Čajkovský, Ščitov, Megalinskij, Turbin, Timašov, Kivistö, Žuravljov – Čistov, Tičar, Buchtele – Golyšev, Gubin, Simakov – Česalin, Torčeňuk, Monja – Ivašov, Volkov, Mingalejev.