Loni v dubnu vystřídal Aleš Kmoníček kritizovaného Romana Višňáka na sledované pozici generálního manažera prvoligového hokejového klubu HC VCES Hradec Králové.

A užil si svoje.

Permanentně čelil tvrdé kritice fanoušků, kteří bažili po odvolání hlavního kouče Jiřího Mičky, uprostřed sezony řešil vleklou krizi, prožíval čtvrtfinále s Jihlavou, na které se bude i přes porážku vzpomínat.

„Je to něco jiného než ve Vrchlabí,“ vzpomněl na předchozí manažerskou štaci. V Hradci sezonu bilancují jako částečně úspěšnou. „Odehráli jsme to se ctí, ale konec v play off mě hodně mrzí. Měli jsme na postup,“ štve Kmoníčka.

Byl to pro vás nejtěžší rok v pozici manažera prvoligového klubu?
Zcela určitě.

V čem především?
Je to něco jiného než Vrchlabí. Hradec je velký klub ve velkém městě, logicky více mediálně sledovaný. Všechno bylo profesionálnější a složitější. Myslím, že hodně věcí se nám povedlo, ale máme co zlepšovat. Začínali jsme od nějakého stavu, v nějakém čase a vše bylo dost hektické.

Můžete být konkrétnější?
Radost mám z pátého místa po základní části, jelikož kádr před sezonou prošel výraznou obměnou. Někdo to sice neocení, ale osobně si toho vážím. Nicméně zklamáním je play off. Měli jsme na postup, hráčsky byl náš kádr lepší. Dále mě štve nevyrovnanost našich výkonů během sezony.

A dál?
Zrealizovali jsme hodně věcí na zimním stadionu, změnili jsme přístup k fanouškům, snažili se jim vyjít vstříc, i když se to na návštěvnosti moc nepromítlo.

S fanoušky čile komunikujete prostřednictvím klubových stránek. Není vám líto, že příspěvky jsou povětšinou negativní?
Je mi to líto. Celý tým se snaží odvádět stoprocentní práci, hodně věcí jsme změnili k lepšímu. Kdo nechce, tak to nikdy nebude vidět.

Musel jste si zvykat na velkou míru kritiky?
Chvilku mi to trvalo a mnohokrát jsem o tom přemýšlel. Najdou se ale i reakce, které jsou pozitivní. Dostávám souhlasné maily, často mimo internetovou sekci „Ptejte se“.

Každý den fanouškům odpovídáte. To musí stát dost nervů, ne?
Lidé mají právo se ptát. Dal jsem jim takovou možnost, z Vrchlabí jsem byl zvyklý na tuto formu komunikace. Nehodlám nic měnit, i když nervy to někdy jsou. (usměje se)

V průběhu play off jste dostával sodu kvůli neangažování Martina Filipa, který zářil v dresu Jihlavy a významně se podílel na vašem vyřazení. Tak naposledy: proč Filip nehrál za Hradec?
Před sezonou Martin Filip figuroval na seznamu možných posil, ale rozhodli jsme se jinak. Pozice centrů jsme měli obsazené, Martinovi bychom v žádném případě negarantovali místo v prvních dvou pětkách. Jistě, mohl jsem nařídit, aby tady byl, ale konečné rozhodnutí jsem nechal na trenéru Mičkovi. On je v Hradci dlouho, mužstvo zná, navíc kouč za výsledky nese největší zodpovědnost.

S odstupem času, byla chyba Filipa nevzít?
Když vidím, jak hrál proti nám, tak asi ano. Na druhou stranu si myslím, že kdyby Martin celou sezonu působil v první lize, tak by jeho výkonnost vypadala jinak. Je to můj názor umocněný tím, že loni hrál ve Vrchlabí prvního centra a vzhledem k jeho věku a vytížení toho na něj bylo hodně.

Jihlava ho získala těsně před uzávěrkou přestupů. V tu chvíli jste o něj nestáli?
Ne. V lednu jsme chtěli kádr udržet, stabilizovat a připravit se na play off.

V něm jste vypadli ve čtvrtfinále, v základní části se umístili na páté příčce. Berete to?
Pokud bychom postoupili do semifinále, tak bych sezonu považoval za úspěšnou. Neúspěšná však také nebyla. Je to něco mezi. Jsem zklamaný, že jsme skončili takhle brzo, ale zase jsme si vytvořili dobrou startovací čáru pro příští rok. Víme, s kým můžeme počítat a s kým ne.

S kým tedy?
Jednáme. V tuto chvíli nechci být konkrétní. Na rovinu řeknu, že pro následující rok chceme mít ještě lepší tým.

Smlouva končí Martinu Koudelkovi a Jiřímu Kadlecovi. Co bude s nimi?
V úterý jsem s oběma hovořil. Jirka je spjatý s kolínským hokejem, dělá tam práci, která ho baví a má pro něho větší perspektivu. Uvidíme. A Koudelka? Je to ikona hradeckého hokeje, i když ani on nemůže říct, že měl výbornou sezonu. S oběma budu ještě jednat. Mám o ně zájem.

Jako červená nit se sezonou táhly tlaky na odvolání trenérské dvojice Jiří Mička – Jiří Slabý. Bylo těžké tomu nepodlehnout a neučinit líbivé gesto?
Určitě bych získal z řad fanoušků nové příznivce. (směje se) Jenže by to bylo krátkozraké. Situace, která nastala uprostřed sezony, k tomu nevybízela. Mnohokrát jsme to v klubu řešili a jsem rád, že jsme se rozhodli složení trenérské dvojice ponechat.  Správnou volbou bylo její doplnění  o Martina Hostáka v období před Vánocemi a jeho zapojení v rámci tréninku individuáních dovedností . I díky tomuto kroku jsme sezonu zvládli se ctí.

Budou trenéři v tomto složení pokračovat?
Na tom, že jsme skončili pátí, mají neoddiskutovatelný podíl, stejně tak na vypadnutí v play off  a na nevyrovnaných výkonech během sezony. V rámci hodnocení, které přednesu představenstvu zkraje dubna, budu podávat návrh na složení realizačního týmu pro příští sezonu. V tuto chvíli nejsem schopný říct, jak bude vypadat. Svůj názor musí vyslovit i představenstvo. Nejprve se to dozvědí hráči a trenéři, až pak ostatní.