východní Čechy jsou zase na nohou. V novém ročníku již potřetí. Je tady derby! Úžasný seriál velkých hokejových bitev pokračuje v neděli v Hradci Králové. Zvedne se Mountfield před freneticky povzbuzujícím publikem? Nebo ho lepšící se Pardubice ještě víc zašlápnou do země? Otázky budou zodpovězeny zítra večer.

Mountfield má trable. Rozhodně největší od loňského přesunu z Českých Budějovic. Osm porážek z deseti zápasů, zisk mizerných čtrnácti bodů ve druhé čtvrtině soutěže a pád na 8. místo v tabulce. Aktuální hrůza (před včerejším utkáním s Libercem pětkrát v řadě bez vítězství) donutila k tvrdým slovům spolumajitele klubu Miroslava Schöna. Vršících se proher má dost.

„Kluci znali moji přívětivost, ale to neznamená, že jim teď neukážu odvrácenou tvář, která se jim asi líbit nebude. Já je z té předvánoční pohody už vyvedu," slibuje Schön.
Válku s Pardubicemi bere smrtelně vážně. „Věřím, že je rozsekáme na kusy," burcuje šéf Mountfieldu mátožný tým.

Mužstvu nepomůže veterán Jaroslav Kudrna, který léčí bolavá záda. První Mertlova lajna, na kterou se v Hradci spoléhá, tak bude hrát znovu v nestandardním složení.

„Když vypadne první formace, tak druhá nebo třetí nejsou schopné zaskočit," štve Schöna. Zítra má Kukumberg a spol. ideální příležitost utišit Schönův hněv.

Co Pardubice? Ty věří, že na rozdíl od Hradce je bídné období definitivně za nimi. Pět porážek v kuse? Hodně bolely.

Černá šnůra skončila až proti Litvínovu, kdy trenéři nasadili poprvé do akce osmnáctiletého brankáře Karla Vejmelku. Jenže tenhle trumf kouč Zdeněk Venera teď v derby rozhodně nevytáhne. Vejmelka, Jan Ščotka, Michael Špaček i Daniel Voženílek po pátečním zápase se Slavií vyrazili na kemp reprezentační dvacítky před mistrovstvím světa. Pardubice požádaly svaz o výjimku, aby mladíci jeli na soustředění až po derby. Neprošlo to…

Na tuty tak do brány půjde slovinský reprezentant Robert Kristan. „O něj strach nemám. Už minulou neděli v Boleslavi si vedl parádně, dvě utkání chytal Karel a Robert si odpočinul fyzicky i psychicky. Hodně zápasů leželo vyloženě na něm. Je naší oporou, potřebujeme ho," říká Venera.

Jeho hlavní trumf? Kličky a motanice Tyborovců? Taky. Ale hlavně Petr Sýkora. Snajpr s dělovým golfákem je zase v laufu…

Hradeckého brankáře Ondřeje Kacetla zřejmě čeká premiérové derby a říká:

,,Bude to asi pěkné maso"

Bombarďáka Petra Sýkoru bedlivě sledoval už jako jako kluk. Zítra se mu s největší pravděpodobností postaví tváří v tvář i na ledě a bude dělat maximum, aby některá z jeho pumelic neskončila za jeho zády. Hradeckého gólmana ONDŘEJE 
KACETLA čeká zkouška ohněm, ostře sledované derby s Pardubicemi zažije premiérově. ,,Bude to asi pěkné maso," předpokládá.

Pokud byste nastoupil, jak výjimečný by to pro vás byl zápas?
Hlavně bych si ho chtěl užít. Ještě jsem žádné derby nechytal, těším se moc.

Řekněte upřímně: Byla by před úvodním buly větší tréma než před ,,běžným" extraligovým utkáním?
Je to samozřejmě ohromně vyhecované derby. Každý je před začátkem malinko nervózní, ale pak to hnedka spadne a snažíte se podat co nejlepší výkon.

Pardubice určitě po očku sledujete. Čím je pro vás tenhle soupeř zajímavý?
Hlavně tam má velmi dobré střelce. Kromě Petra Sýkory jsou tam i jiní hráči, kteří umějí být pořádně nebezpeční.

Například?
Třeba Lukáš Radil. To, co předvedl v Mladé Boleslavi, kdy si v útočném pásmu pohrál snad se čtyřmi protihráči, to byla pro diváka nádhera. Ale u nás se to nestane, naši beci by tomu zabránili.

Zmínil jste hlavně Petra Sýkoru. V čem podle vás tkví jeho kouzlo? Ještě jste proti němu nechytal, půjde tedy o zajímavou konfrontaci, že?
Těším se na něho i celé Pardubice. Má výbornou střelu, je rychlý… Ještě když jsem na extraligu koukal jako malej kluk, tak si pamatuju, jak na ledě řádil. Prostě hráč velkého formátu.

Odchytal jste poslední čtyři zápasy. Cítíte se v laufu, přestože výsledky týmu v poslední době nebyly nejlepší?
Hlavně jsem rád, že jsem si konečně zachytal a snad i dokázal, že chytat můžu. Člověka to hodně povzbudí do další práce. Bohužel nám zatím tolik nepřeje štěstí. Třeba ve Vítkovicích jsme nastřelili čtyři tyčky. Prohráváme těsně. Pokud ale začneme hrát jako ve třetí třetině proti Spartě, zákonitě se musí dostavit i lepší výsledky.

Co tedy bude platit na Pardubice?
Jednoduchost, musíme se cpát před branku a často střílet. No, a samozřejmě je potřeba se vyvarovat hrubých chyb.

Fanoušci obou táborů jistě vytvoří pekelnou atmosféru. Lze to jako brankář pozorovat?
Speciálně ti naši si zápasy ohromně užívají. Patří jim za to obrovský dík. Pokaždé něco vymyslí a nelze si nevšimnout nápaditého chorea. V neděli to bude asi pěkné maso v hledišti i na ledě. (směje se)

V letošních derby padlo pět a sedm gólů. Je vůbec reálné, aby gólman vychytal v takto vypjatém duelu nulu?
Na to se takhle nelze dívat. Hlavně chceme jako mužstvo urvat více než jeden bod.

Kapitán Pardubic Petr Čáslava se strojil v šatně rivala a rozesmátý vzpomíná:

„Já měl radši zavřené oči"

Sehrával se s osmnáctiletým Janem Ščotkou, a když spolupráce začala klapat opravdu na jedničku, je po ní. Kapitán Pardubic PETR ČÁSLAVA si musí na derby hledat jiného defenzivního parťáka. Ščotka, Michael Špaček i Daniel Voženílek se od sobotního rána připojili k reprezentaci do 20 let, která se chystá na mistrovství světa v Kanadě. „Kluci patří do základní sestavy, určitě to pro nás bude oslabení. Ale máme tady dost jiných hráčů, musí je nahradit," velí šéf kabiny, který se před derby kvůli videu strojil v hradecké šatně.

Jan Ščotka vedle vás neskutečně vyrostl. Vnímal jste, jak mu stoupá sebevědomí?
Hraje výborně celou dobu, je hodně šikovný. Možná si teď třeba začal jen víc dovolovat do útoku, proto je víc vidět.

Musíte někdy jeho ofenzivní choutky krotit?
Ne, ne. Právě mu říkám, ať jezdí do útoku co nejvíc. Já se tam moc nehrnu, takže je dobré, když jednoho z toho páru to dopředu táhne. Jde mu to, proč by neútočil.

Vzpomínáte na poslední derby, které se hrálo v Hradci?
Aby ne. Nevzpomíná se ale moc dobře, porážka 2:3.

Byl jste hodně naštvaný…
Naše lajna dostala tři góly, odehráli jsme tam utkání plné zbytečných chyb. Moc dobře vím, jaký to byl zápas.

Poučili jste se, a doma se vám povedlo Mountfield sestřelit 5:2. Může se něco podobného opakovat i v neděli?
Rozhodně se o to budeme snažit.

Kde číhá na hradeckém ledě největší nebezpečí?
První lajna je hodně šikovná: Šimánek, Kudrna, jestli nastoupí… Ale celkově je derby hodně specifické, každý dupe na 120 procent. My musíme hrát hlavně naši hru a nepřizpůsobovat se jim.

Majitel Mountfieldu Miroslav Schön před derby říkal, že vás jeho tým musí rozsekat na kusy. Co byste mu odpověděl?
Že s tím samým jdeme do zápasu i my (usměje se). Bude to pěkná bitva. My taky chceme vyhrát, měli jsme takovou blbou sérii a musíme ji nějak smazat.

Nepřekvapilo vás trochu, jak moc se derby všude řeší a že je tak vyhecované?
Ani ne, je to hlavně super. Když je rivalita zdravá, tak to nemá chybu. Třeba jak se při minulém zápase Cecek a Marci (Cetkovský a Marcinko) poprali s hradeckými kluky, patřilo to k tomu, takové by derby mělo být. Když rozhodčí pustí tvrdou hru, vše bude 
v mezích fair play, tak zápas baví lidi i nás.

V Hradci jste byl nedávno natáčet jeden reklamní spot před derby. Jak vám to šlo?
Hlavně byla ta moje role rychlá, takže nebyl problém.

Docela by mě zajímalo, kde jste se tam převlékal…
(usměje se) V hradecké šatně.

Nepálila vás pak výstroj?
Při strojení jsem měl celou dobu zavřené oči (rozesměje se).