Novinka se nejprve zaváděla v Americe, mezi hráči NHL je nesmírně populární. „Jde o unikátní možnost rozvoje a zdokonalení bruslařských schopností a hráčských hokejových dovedností. Jeho nejmodernější technologie plně napodobí bruslení na skutečném ledě," říká Patrik Stehno, vlastnící licenci na trénink skatemillu.
Výhodou trenažéru je fakt, že hráč se pohybuje jako na běžícím pásu, což umožňuje trenérům detailně sledovat každý pohyb. Následný detailní rozbor slouží k odhalení nedostatků a k nastavení dalších kroků pro zlepšení bruslařské a hokejové techniky.
Trenér je po dobu celé výukové hodiny v přímém kontaktu s hráčem, upravuje rychlost pásu podle možností bruslaře a okamžitě mu dává cennou zpětnou vazbu. Trénink na skatemillu nabízí možnost detailní videoanalýzy, individuální a okamžitou korekci techniky a stylu ihned při tréninku.
„Trenažér nabízí velký rozsah cviků a technik se zaměřením na správné držení těla, postoj, pohyby nohou a rukou, na práci s hokejkou a pukem, periferní vidění, střelbu v jízdě, jízdu vpřed i vzad, bruslení na hranách, trénujeme obrat za jízdy, rychlý start, vytrvalost, propojení bruslení s vedením puku a střelbou," vykládá o přednostech trenažéru Stehno.
Bezpečnost je na prvním místě. Hráč je při tréninku na Skatemillu zavěšen ve speciálním úvazu, který zabraňuje pádu v případě bruslařské chyby. Navíc je stroj vybaven speciální pojistkou, která činí skatemill naprosto bezpečným a mohou jej využívat jak děti, tak dospělí. Populární je pro hokejisty, kteří jsou po zranění a potřebují bezpečnou postupnou zátěž pro rychlejší návrat na ledovou plochu. Trenažéru hojně využívají hokejisté hradeckého Mountfieldu například Martin Štajnoch, Zdeněk Čáp, nebo také Filip Hronek, který na trenažér chodil před odjezdem na nováčkovský kemp Detroitu Red Wings.
Skatemill je samozřejmě jen pomocník, nemůže fungovat sám o sobě. „Nezbytně nutná kombinace s běžným tréninkem na reálném ledě, který pod nohama neujíždí a kde je nutné pilovat odraz bez ubíhajícího pásu. Na jaro připravujeme individuální kempy zaměřené na kombinaci trenažéru a ledu v hale. Ideální stav je, pokud má hokejista podporu klubového trenéra, se kterým je možná konzultace a hledání společné cesty dalšího rozvoje," dodává Patrik Stehno. (abd)