Z východu Čech vyrazilo kolem sto dvaceti příznivců, stejně jako v minulém roce, kdy hradečtí fans ohromili pořadatele, soupeře, domácí diváky. „Oni jsou přece jeden z důvodů, proč jsme zase tady,“ připomněl útočník Rudolf Červený.

Je to tak, pozvánka na prestižní turnaj není automatická. Hradecký klub moc stál o to, aby ji po premiérové účasti dostal znovu. Stalo se, proto mohli Hradečtí znovu vyrazit směr Davos. V úterý si užili nejprve rozjezd ve fanzóně, poté duel s Kanadou, jež Mountfield prohrál 3:5. Ve středu pak souboj s domácími, který skončil výsledkem 5:1 pro švýcarský celek. Obě utkání byla – tradičně – vyprodána, na stadionu bylo 6300 lidí.

Není divu, je to klasika. „Spengler Cup je obrovsky prestižní. Z šestitisícového městečka se stane čtyřicetitisícové. Hlava na hlavě, nádherná atmosféra,“ řekl hradecký kapitán Jaroslav Bednář, jenž si klání vyzkoušel i v dresu Davosu. „Kdo to nezkusí, tak netuší, o co jde, je to něco speciálního. Je to největší událost ve Švýcarsku, co se sportu týče,“ doplnil.

Zapeklitost Spengler Cupu: Mantinely jsou jako trampolína

Věděli o tom. „Ale zvyknout se na to nedá,“ řekl matador Petr Koukal. „Mantinely tady zrychlují hru,“ upozornil na jednu zvláštnost Spengler Cupu brankář Patrik Rybár.

Také nečekané odrazy od hrazení měly vliv na to, že hradečtí hokejisté prohráli první duel na tomhle skvělém turnaji s Kanadou 3:5. Dva zásahy vítězů totiž přišly po zpropadených odrazech od „prken.“

„První gól byl šílená haluz,“ mávl rukou Koukal. Hradec v první třetině vedl, jeden z Kanaďanů nastřelil puk na zadní mantinel, odkud odletěl směrem k Rybárově pravé tyči. „Odrazil se mi rovnou na nohu. Padl tam se štěstím,“ popisoval gólman. Štěstí – logicky – pro Kanadu, smůla pro Mountfield.

Rovněž čtvrtá branka vítězů má pod sebou podpis mantinelu. Koukal se snažil sebrat puk od hrazení, ale ten od něj odlétl jinak a rychleji, než je obvyklé. „Pak jeli dva na jednoho a on to uklidil pod víko,“ připomněl český reprezentant. Šlo o klíčovou chvíli, Hradec měl v tu chvíli přesilovku, myslel na to, že srovná stav.

Nestalo se, místo toho přišla prohra a rychlá příprava na další utkání v základní skupině. V něm se Hradečtí střetli ve středu večer s domácím Davosem. Duel vyhrál jednoznačně domácí celek.

Spengler Cup ve výsledcích:

Skupina Torriani:

Švýcarsko – Dinamo Riga 6:1, HPK Hämmenlinna – Dinamo Riga 3:4 v prodloužení

Skupina Cattini:

Hradec Králové – Kanada 3:5 (1:2, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 13. Vopelka (Gernát, Kukumberg), 28. Cibulskis (Bednář, Zámorský), 59. Džerinš (Cingel, Šimánek) – 15. Bartley (McClement, Lapierre), 20. C. Hamilton (Davies, McClement), 30. Raymond (Noreau, Ebbett), 54. McIntyre, 60. Parenteau (McIntyre, Noreau). Rozhodčí: Lemelin, Stricker – Fluri, Kovacs. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6300. Hradec: Rybár – Graňák, Gregorc, Zámorský, Cibulskis, Pláněk, Vydarený, Gernát, F. Pavlík – Látal, Koukal, Červený – Jaroslav Bednář, Džerinš, Smoleňák – Köhler, Dragoun, Šimánek – Cingel, Kukumberg, Vopelka.

Hradec Králové - Davos 1:5 (0:1, 0:3, 1:1)