Banální příhoda na tréninku přivodila trenérům hradeckých hokejistů tíživé starosti. Ikona týmu, Martin Koudelka, si po pádu na mantinel ošklivě poranil rameno. Verdikt? Čtyři měsíce mimo led! „Je to hodně velký problém. Koudy je hráč, který má v mančaftu svoji hodnotu. Přiznávám, že je to hodně složitá situace,“ bezelstně uvedl hradecký asistent Jiří Slabý.

Co teď?

Kdo nahradí duši týmu v centru druhé lajny?

Koudelka je zraněný. Jak velký problém tím nastal pro hokejový Hradec?
(odmlčí se) Je to hodně velký problém. Koudy je hráč, který má v mančaftu svoji hodnotu. Přiznávám, že je to hodně složitá situace.

Jak se mu vůbec zranění ramene přihodilo?
Stalo se tak při obyčejném tréninku na ledě. Koudy dokončoval akci dva na jednoho, bruslí šlápl na puk a narazil do mantinelu.

Jaká zněla diagnóza?
Přetržená šlacha v rameně. Martin v úterý absolvoval operaci u doktora Holibky v Olomouci. Podle jeho vyjádření se rekonvalescence nedá uspíšit. Znamená to jediné: tři měsíce nečinnosti, pak měsíční rekonvalescence. Když to dobře půjde, tak potom vyjede na led.

Předpokládám, že jste s vedením klubu intenzivně debatovali o tom, kým Koudelku nahradit.
Určitě. Řešíme to stále. V přípravných utkáních jsme protočili už tři hráče (proti Liberci hrál v centru druhé lajny J. Hruška – pozn. red.). Stále vymýšlíme, jak ho nahradit. To však bude hodně těžké.

Koupíte hotového hráče, jenž může za Koudelku ihned zaskočit, nebo si dokážete poradit z vlastních zdrojů?
Takhle… Chceme mít tři silné pětky. To znamená, že potřebujeme nahradit Martina a zároveň kádr i doplnit. (usmívá se) Jak říkám, je to momentálně složité.

Může roli Koudelky zastat Jan Hruška?
Zkoušíme ho. V první řadě jsme potřebovali najít vhodného hráče na post pravého křídla Roubíkovy řady, teď přibyl i centr druhé formace. Preferujeme hráče, který dokáže využít střeleckých schopností Budíka (Budínského).

Hovořil jste o doplnění kádru. Kde vás nejvíce tlačí bota?
Jednoznačně v obraně. Zranil se Martin Táborský, který je po operaci kolene. Snad by se za čtrnáct dní mohl vrátit do přípravy. Máme vytipované některé hráče. Vše je ve fázi jednání. Uvidíme, jestli námi oslovení hokejisté budou chtít do Hradce přijít.

V posledním týdnu jste testovali několik hráčů (Škumát, Sojčík, Kubica). Mají šanci vybojovat si místo v kádru?
Musím se přiznat, že udělali sympatický dojem, ale je potřeba je vidět ve více utkáních.

Speciálně Kubica, který vstřelil váš jediný gól v utkání s Libercem, je vysoký urostlý borec. Hledáte typ důrazného útočníka, který se nebojí vlézt před branku?
Určitě. Když se nám naskytla šance Zdeňka Kubicu vyzkoušet, tak jsme toho hned využili. O nás se ví, že jsme technické mužstvo. Chceme malinko přitvrdit.

Dokdy chcete mít jasno o konkrétní podobě prvoligového kádru?
Do konce týdne chceme mít z pětadevadesáti procent jasno, abychom mohli pilovat přesilovky a další herní situace.

Jak hodnotíte účinkování v základní skupině Tipsport Hockey Cupu? Začali jste výhrou v Kladně, pak přišly tři porážky…
Herně jsme neodehráli špatné zápasy. Bohužel nás srážely hrubé individuální chyby, ale to je v každém přípravném období běžné. Navíc když jsme zkoušeli plno mladých hráčů.

Byla pro vás přínosná konfrontace s extraligovými týmy, nebo byste ji více přivítal až těsně před startem ligy?
Tipsport Cup je super soutěž. Obzvlášť pro nás, jakožto prvoligový tým. Hráči si uvědomují, že především rychlostně zaostávají za extraligovými celky. Když je v tréninku nutíme do rychlosti, tak nám možná kolikrát ani nevěří, ale samotné zápasy s Libercem nebo Mladou Boleslaví jim otevřou oči. Přesně jim ukážou, jak na tom jsou.

OČIMA MANAŽERA:
Roman Višňák, generální manažer HC VCES Hradec Králové: „Situace ohledně Martina Koudelky pro nás není příznivá, jelikož je to jeden z důležitých pilířů mužstva. Náš tým je složen velice dobře, ale tím, že máme užší kádr, tak při dlouhodobém zranění hráče formátu Koudelky nastává problém. My se ho však i v dnešní složité ekonomické době snažíme co nejuspokojivěji vyřešit. Chceme v nejkratší době přivést hráče, který by se svojí herní i charakterovou kvalitou přiblížil výkonům Martina. Musíme si však uvědomit, že to nebude jednoduché, protože Koudelka je Koudelka.“