Avangard OMSKSuverénně nejpopulárnější ruský v Česku. Zejména díky Jaromíru Jágrovi, jenž v Avangardu strávil tři sezony po odchodu z NHL (2008-2011). Za klub z jižní Sibiře hrával i Jaroslav Bednář. Omsk vyhrál v sezoně 2003/04 Superligu, v KHL byl v ročníku 2011/12 ve finále.

Luxusní obsazení má 1. ročník hokejového Mountfield Cupu, který zítra začíná dvěma úvodními zápasy. Z Ruska dorazili obři Salavat Ufa a Avangard Omsk, český hokej zastupují pořádající Hradec Králové a sousední Pardubice. Hraje se od pátku do neděle, během tří dnů se v turnaji potká každý s každým.

Proč strávit letní víkend zavřený na zimním stadionu u Orlice?

Protože chutnější hokejové menu jinde nedostanete!

Salavat UfaKlub je pojmenovaný po Salavatu Julajevovi, baškirském národním hrdinovi. I Ufa má v Česku solidní renomé. Tři roky zde hrál Michal Mikeska, celých šest sezon bývalý reprezentant Miroslav Blaťák. V ročníku 2010/11 vyhrál Salavat celou KHL. Spolu s Blaťákem byl u triumfu také Jakub Klepiš.

Nabité kádry ruských kolosů proti ambiciózním celkům z východu Čech. To je lákadlo jako hrom. V nedělním podvečeru pak na závěr turnaje slaďoučký desert – derby nesmiřitelných rivalů. Tohle prostě stojí za to vidět.

„Je to možná nejkvalitněji obsazený přípravný turnaj v Evropě," tvrdí jeho ředitel Robert Horyna. „Celý klub bereme turnaj nesmírně vážně. Nejen, že ho pořádáme, ale také se chceme dobře prezentovat na ledě."

Ruské celky se během přípravného období již tradičně připravují v různých koutech Evropy, přičemž hojně využívají zázemí českých ledových arén. Salavat Ufa, semifinalista minulého ročníku KHL, je v Hradci Králové od pondělí.

Mountfield HKPřed třemi roky se do Hradce Králové vrátila extraliga. Vznikl nový subjekt Mountfield HK. Ambiciózní vedení touží po velkém úspěchu, ale zatím na něj stále čeká. V uplynulých třech sezonách se tým vždy dostal do play off, ale ani jednou nepřešel 1. kolo.

„Včera jsem hovořil se zástupcem Ufy, jenž má na starosti servis okolo mužstva. Byl doslova nadšený. Říkal, že kamkoliv tým z KHL přijede, vždy se řeší nějaký problém. V Hradci ale ještě ne. Snažili jsme se jim už dopředu připravit ideální podmínky. Zajistit pitní a stravovací režim, odpovídající šatny, posilovnu, ledovou plochu v hlavní hale. Třeba rozpis tréninků Ufy jsem znal již na přelomu května a června. Mohli jsme se na to připravit," říká Horyna.

Největší problémem bylo připravit zázemí. V Hradci je dost stísněné, zejména pokud jde o kabiny. Přesto se vše povedlo. Ufa i Omsk mají komfort. Každý tým má k dispozici dvě prostorné kabiny plus jednu pro trenéry.

„Museli jsme vystěhovat mládež. Jinak to nešlo. Kabiny juniorky a dorostu zabere Omsk, Ufa je v kabinách pro hosty," vysvětluje Horyna. Rusové prý neměli žádné zvláštní požadavky, jen včera sháněli pět kol pro trenéry, aby nemuseli do Fortuna arény chodit pěšky. „I to se zařídilo," směje se ředitel turnaje.

Dynamo PardubiceTradiční český klub, který se honosí přízviskem „český Hockeytown". Celkem získal šest titulů, tři ve federální lize, tři v české. Ale od toho posledního v ročníku 2011/12 je na ústupu. V minulé sezoně se dokonce nevešel mezi 10 účastníků play off a vážně mu hrozila baráž.

Omsk dorazí k Orlici ve čtvrtek navečer. V tomto týdnu se ještě připravoval v Chomutově, v úterý odehrál přípravné utkání s chorvatským účastníkem KHL Medveščakem Záhřeb a v duelu hubeném na góly prohrál 0:1. „I pro ně máme vše nachystané. Neměl by nastat jediný problém," prohlašuje Horyna.

Na turnaji se představí řada zvučných jmen světového hokeje. Osmk dorazí se zkušeným Derekem Royem, bývalou hvězdou Buffala, Ufa má zase v kádru švédské eso Linuse Omarka a další plejádu skvělých ruských borců. Také kádry východočeských týmů se blýskají zajímavými hráči. „Očekávám velmi zajímavé zápasy se závěrečnou třešničkou v podobě derby. Bude to skvělý turnaj," predikuje Robert Horyna.

Program Mountfield Cupu
Pátek 5. srpna
Avangard Omsk – Dynamo Pardubice (14.30)
Mountfield HK – Salavat Ufa (18.30)

Sobota 6. srpna
Salavat Ufa – Dynamo Pardubice (14.30)
Mountfield HK – Avangard Omsk (18.30)

Neděle 7. srpna
Salavat Ufa – Avanagard Omsk (14.00)
Mountfield HK – Dynamo Pardubice (18.00)

Poznámka: Hraje se systémem každý s každým. Při stejném počtu bodů rozhoduje vzájemný zápas. Utkání se hrají do rozhodnutí s pětiminutovým prodloužením a případným penaltovým rozstřelem. Vítěz získá zbrusu nový pohár.

Největší hvězdy turnaje

Tomáš Rolinek
Klub: HC Dynamo Pardubice
Pozice: útočník
Věk: 36
Kariéra: Vrchol jeho kariéry přišel na mistrovství světa v Německu, kde v roli kapitána dovedl tým k šokujícím zlatým medailím. Hrál skvěle, vedle Jaromíra Jágra patřil mezi klíčové postavy tehdejšího mužstva. S Pardubicemi vyhrál titul ve výlukové sezoně 2004/05. Čtyři sezony odehrál v Magnitogorsku, po nevydařené štaci V Ufě se poctivý útočník vrátil do Česka.

Jaroslav Bednář
Klub: Mountfield HK
Pozice: útočník
Věk: 39
Kariéra: Mašina na góly a nahrávky. Kde byl, všude dělal body na požádání. Extrémně nadaný hokejista s nenapodobitelným herním projevem a neskutečnou prací s pukem. V Hradci je od letošní sezony kapitánem. Má zlato ze tří evropských soutěží – z Česka se Slavií (2008), z Ruska s Omskem (2004) a ze Švýcarska s Bernem (2013). V NHL hrál za Los Angeles a Floridu.

Dominik Fucrh
Klub: Avangard Omsk
Pozice: brankář
Věk: 26
Kariéra: Od mládí platil za nesmírně talentovaného brankáře. Drsnou školou si prošel pod Vladimírem Růžičkou ve Slavii, který z něj v teenagerovském věku udělal týmovou jedničku. Furchova kariéra chvíli stoupala (titul v roce 2008), pak umdlévala. Fantastická minulá sezona v Omsku mu zajistila maximální kredit. Na květnovém MS v Rusku byl poprvé v kariéře jedničkou nároďáku.

Derek Roy
Klub: Avangard Omsk
Pozice: útočník
Věk: 33
Kariéra:  Malý velký muž s obřím hokejovým srdcem. Měří jen 175 centimetrů, ale v NHL nastřádal celkem 738 zápasů, v nichž nasbíral 524 bodů! Nejlepší léta prožil v Buffalu Sabres. Životní sezonu měl před osmi lety, kdy skončil základní část s 81 body v 78 duelech. S Kanadou získal dvě stříbra na mistrovství světa. S Davosem vyhrál loni Spenglerův pohár. Teď je prvním rokem v Omsku.

Sami Lepistö
Klub: Salavat Ufa
Pozice: obránce
Věk: 31
Kariéra:  Ofenzivní bek s geniální přihrávkou, skvělou střelou a výjimečným přehledem. V září s Finskem vyrazí na prestižní Světový pohár. Už to samo o sobě ho řadí mezi top osobnosti Mountfield Cupu. V roce 2011 vyhrál se Suomi mistrovství světa na Slovensku. V NHL odehrál pět sezon (Washington, Phoenix, Chicago, Columbus). Pak se vrátil do Evropy, hrál i v zaniklém pražském Lvu.

Linus Omark
Klub: Salavat Ufa
Pozice: útočník
Věk: 29
Kariéra: Nikdo zatím nepřišel na to, proč tak fantastickému obousměrnému útočníkovi nevyšlo angažmá v NHL. Kdyby se dostal do silnějšího mužstva než byl Edmonton, možná by byl doteď za mořem a veleben jako superstar. V Evropě má Omark mnohem větší renomé. V Ufě loni sesbíral 73 bodů! O rok dříve v Jokeritu 55…V 29 letech čeká na velké vítězství na klubové i reprezentační úrovni.