Z postu konzultanta povýšil Václav Sýkora do funkce hlavního trenéra hokejistů hradeckého Mountfieldu. Erudovaný kouč vedení klubu předložil své představy o podobě kádru pro sezonu 2016/17. Mužstvo chce omladit a zrychlit.

„Teď je naším úkolem najít správné typy hráčů z těch, kteří jsou k dispozici. A uvidíme, co nám dovolí rozpočet," říká třiašedesátiletý expert.

V únoru, kdy jste přijal roli asistenta-konzultanta jste tvrdil, že v dohledné době nechcete být hlavním trenérem. Co vás vedlo k názorovému obratu?
S vedením hradeckého klubu jsme se bavili o možnosti další spolupráce, ale přesně to nebylo specifikované. Zájem byl oboustranný, ale určující bylo, kdo se stane hlavním trenérem. Vyřešilo se to tím, že Vláďa se dohodl s Třincem. V tu chvíli jednání nabrala jiný směr a objevila se varianta přijmout pozici hlavního trenéra. Hledali jsme různé možnosti složení realizačního týmu a dospěli jsme k dohodě, že já budu hlavní trenér a Tomáš Martinec asistent. Chtěl jsem, aby z realizačního týmu zůstalo co nejvíce lidí, tedy i Michal Tvrdík, včetně kustodů, masérů a lékařů. Každopádně doplnění realizačního týmu 
o dalšího člověka je v jednání. Mělo by se to dořešit v nejbližších dnech.

Necelé dva měsíce jste byl 
v pozici konzultanta. Naplňovalo vás to?
Rozhodně, jinak bych na to nepřistoupil. (usmívá se) Je to specifická práce, odlišná od hlavního kouče či asistenta. Byla to zajímavá zkušenost. Mohl jsem se na hru dívat s jiným odstupem a zároveň se seznamoval s novým prostředím. Neměl jsem žádné výrazné rozhodovací práva, spíš jsem se snažil dát podněty 
do hry a do tréninku.

Měl jsem na mysli, zda vám 
nevadilo, že jste neměl poslední slovo ve složení sestavy, nebo úpravy tréninkových jednotek. Takřka celou trenérskou kariéru jste byl v pozici klíčové figury.
V téhle branži jsem pětadvacet let, něco mám za sebou, takže mi to nedělalo problémy. K mužstvu jsem přišel až v závěru, moje působení se počítalo na týdny. Role odpovídala těmto okolnostem 
a neměl jsem problém se s ní ztotožnit.

Ještě nezazněl váš názor 
na krach s Mladou Boleslaví. 
Proč s ní Hradec Králové 
ve čtvrtfinále vypadl?
Boleslav nebyla absolutně pod žádným tlakem. Do play off šla z pozice, že má jako by splněno. Tým se s tím ale nespokojil, byl hodně hladový a vezl se na vlně, že chce jít dál a udělat pro klub historický úspěch. Hladovost - to byl nejmarkantnější rozdíl. Od Mountfieldu se hodně očekávalo, hráči cítili povinnost postoupit, což poněkud svazuje nohy. V žádném případě to ale tímto nechci omlouvat. Hlad po úspěchu měl být určitě větší. Nechci mluvit o hráčské kvalitě, protože to je v play off hrozně tenký led. Ostatně v sérii se to jasně ukázalo. U Mladé Boleslavi bylo pár hráčů, kteří ukázali velkou kvalitu, aniž by se jim taková 
i s ohledem na základní část přisuzovala. Naopak někteří hráči Hradce zůstali za očekáváním. Celkově to ale byla vyrovnaná čtvrtfinálová  série 
a vůbec nebyla náhoda, že se zápasy rozhodovaly v prodloužení nebo až v penaltách. Bohužel my jsme v nich z různých důvodů ani jednou neuspěli.

Určitě jste si stihl udělat názor 
o kvalitě kádru, o přínosu jednotlivých hráčů. Nakolik se mužstvo musí přebudovat?
Ano, nějakou představu mám. Z druhé strany nemohu hráče posuzovat kategoricky, protože s mužstvem jsem byl vážně krátce. Někteří mohli mít horší výkonnost než ve fázi sezony, kdy jsem ještě 
v Hradci nebyl. Nebo se rozehrávali po zranění, v sestavě byli třeba na jiné pozici než bývalo zvykem. Těch faktorů je více. Play off ale ukáže hodně, hráče to dost odhalí. Určité vodítko to je.

Shodneme se na tom, že Hradec potřebuje omladit a zrychlit?
Stoprocentně.

Jak toho chcete docílit?
Jedna věc je vědět a druhá jak to provést. Hodně záleží na možnostech klubu a nabídce hráčského trhu. Není jednoduché oboje skloubit dohromady. Víme, kde nás bota tlačí. Teď je naším úkolem najít správné typy hráčů z těch, kteří jsou k dispozici. A uvidíme, co nám dovolí rozpočet. Už jsme samozřejmě diskutovali nějaká jména, ale stále je to ještě v syrové fázi.

Spekuluje se, že do Hradce by měli přijít obránci Blaž Gregorc s Martinem Bačou a reprezentační útočník Richard Jarůšek. Můžete to potvrdit?
Konkrétní být nemůžu, ale 
s některými novými hráči už jsme domluveni. Do mužstva chceme zařadit také mladé odchovance, ale ti budou muset o místo bojovat a ukázat, že si ho zaslouží. Celkově chceme tým omladit, ale to neznamená, že do něj zařadíme jen samé mladé hokejisty. Zkušenost v týmu mít musíme, protože několik takových hráčů skončilo. Měnit kádr je potřeba citlivě a uváženě.

Máte zájem o Jaroslava Bednáře?
Je to ve fázi jednání a zvažování různých okolností. 
V tuhle chvíli bych se ke konkrétním hráčům nechtěl vyjadřovat.

Sportovním manažerem klubu se stal Jaroslav Kudrna. 
Kvitujete to?
Je výhodou, že Jarda vzešel z kabiny. Má přesné informace, jak to vypadá v klubu, jak 
v týmu. Má ke všemu hrozně blízko. Spolupráce mezi námi bude velmi těsná.

Jak bude koncipovaná letní příprava? Bude mít vše „na hrbu" kondiční trenér Marián Voda?
Ano. Samozřejmě jsme to spolu konzultovali, naše názory se víceméně shodovaly. Proto má Marián volnou ruku. Jako se vyvíjí hokej, tak se vyvíjejí i tréninkové metody. Mariána znám ze Lva Praha. Neustále se vzdělává, sleduje moderní trendy a pracuje kvalitně. Naprosto mu důvěřuji. Chceme, aby příprava byla pro hráče pestrá a zajímavá a odpovídala tomu, co budeme chtít po hráčích na ledě. Budou se prolínat individuální a týmová příprava. 
V Česku je to novinka, ale v nejvyspělejších hokejových zemích to není nic výjimečného.

Na odchodu je sedm hráčů
Vedení extraligového Hradce Králové oznámilo, že ve východočeském klubu končí pětice hráčů. Dres Mountfieldu nebudou nadále oblékat brankář Adam Svoboda, obránce Jiří Vašíček a útočníci Antonín Honejsek, Brian Ihnacak a Lukáš Vantuch. Na východě Čech by měli skončit i bek Karel Pilař a forvard Tomáš Knotek, kteří mají platné smlouvy, ale klub jim oznámil, že s nimi nepočítá. „Hráči i jejich agenti jsou s touto situací seznámeni a snaží se sehnat nové angažmá. Zda a kdy to bude, se uvidí v následujících dnech a týdnech. Do té doby jsou našimi hráči," uvedl generální manažer Aleš Kmoníček.

Po středečním jednání představenstva Hradec Králové zároveň oznámil, že novou smlouvu podepsal útočník Tomáš Bulík a před podpisem je kontrakt s Petrem Beránkem. Východočeši budou nadále spolupracovat s prvoligovými Litoměřicemi, které bude dál trénovat Miloš Říha mladší.