Z pozice asistenta-konzultanta se Václav Sýkora přesunul na post hlavního trenéra hokejistů Hradce Králové. V nejbližší době třiašedesátiletého kouče čeká tvorba kádru pro příští sezonu. Bude to delikátní práce. Sladit se musí především dvě věci: konkrétní představy a finance. I když to ještě z klubu nezaznělo natvrdo, v Hradci podle všeho končí rozmáchlé časy. Rozpočet nebude tak nabobtnaný, jako tomu bylo v minulé sezoně.

Sýkorova mise začíná.

Role konzultanta, kdy do chodu mužstva mohl zasáhnout jen minimálně, je pasé. Uznávaný trenérský expert přebírá hlavní zodpovědnost.

„Do Hradce jsem přišel až začátkem února v průběhu sezony. V trenérském týmu byly jasně dané role, tedy i ta moje. O věci  budoucí jsem se nezajímal, ani to nešlo, všichni jsme se soustředili na play off," vzpomíná Václav Sýkora na březnové týdny. „Až po skončení sezony se tato otázka nastolila v závislosti vyhodnocování sezony vedením klubu. 
V tu chvíli se poprvé objevila možnost dělat hlavního trenéra. Nejdříve jsem se k tomu stavěl skepticky, ale věci se daly do pohybu poté, co se Vláďa Kýhos rozhodl podepsat v Třinci. Jednání se zintenzivnila, pak jsme si jen upřesňovali podobu realizačního týmu."

Ten je nyní následující: 
Sýkora jako hlavní kouč, Tomáš Martinec jeho asistentem s tím, že doplnění trenérského štábu o další figuru je možné.

Sýkora už pracuje na sestavení kádru pro sezonu 2016/17. „Změnu ve skladbě mužstva by to určitě chtělo," říká.

Limitovaný je ovšem skromnějším hráčským trhem a finančními možnostmi klubu. Jinak řečeno: Poučený Hradec už nechce rozhazovat. V klubu chtějí pracovat systematičtěji.

„Jednou věcí je, zda jsou typy hráčů, které hledáme, na trhu volní. Tou druhou - mnohem důležitější - je finanční stránka. Tedy zda si to klub může dovolit. Tohle výběr obrovsky limituje," přiznává jisté potíže Václav Sýkora, který by měl na startu přípravy přivítat minimálně tři nové hráče - obránce Blaže Gregorce z Pardubic a Martina Baču ze Znojma, měl by přijít také útočník Richard Jarůšek z Mladé Boleslavi.

Letní přípravu bude mít plně v režii kondiční trenér 
Marián Voda, který se zná se Sýkorou z angažmá v zaniklém Lvu Praha. Bude revoluční! Nově se budou střídat týmové a individuální cykly, 
výrazně se zkrátí červencové volno. Hráči se ke společnému tréninku sejdou poprvé až na konci května.