Hradec Králové, Pardubice – Hokejový rok 2013 byl na východě Čech prošpikován mnoha zásadními událostmi. Deník vybral TOP 10 nejpozoruhodnějších momentů, na které se bude vzpomínat i po letech.
Zlato se houpe na krku Hradci Králové, který se po dvaceti letech vrátil do extraligy.
Na „bednu" se dostaly finanční peripetie rivala z Pardubic a dojemný večer na počest Dominika Haška.


1. Hradec zpátky v extralize. Po 20 letech
Datum 18. červen 2013 zůstane v historické kronice hradeckého klubu zapsáno červeným písmem. V ten den zastupitelstvo Města Hradec Králové jednoznačně odsouhlasilo přesun klubu HC Mountfield na východ Čech.
Pod Bílou věž se po dvacetiletém období tápání a přešlapování na místě vrátila extraliga. Fúzí s prvoligovými Královskými lvy vznikl extraligový celek s názvem Mountfield HK. „Stejně jako v případě fotbalu se město snažilo několik let najít významného partnera nebo sponzora. V hokeji se nám to podařilo nyní díky odchodu Mountfieldu z Budějovic," uvedl primátor Zdeněk Fink. Pohádka mohla začít. Ne všechno šlo hladce. Na přípravná utkání s evropskými celky bylo zvědavo jen pár stovek nedočkavců, na odbyt nešly permanentní vstupenky, klubová vrchnost byla nervózní… Bude celá akce průšvihem? Zachráníme se vůbec? Budou chodit lidi? Jaké jsou správné odpovědi? NE! ANO! ANO! K Orlici se chodí na hokejový karneval, fanoušci vytvářejí zápasům zábavnou kulisu, atmosféra si nezadá s vyhlášenou náladou v brněnském Rondu. Tým jihočeských vyděděnců našel v Hradci druhý domov. Klape to i na ledě. Co klape, šlape jako švýcarské hodinky. Po 31. kole má mužstvo  Petera Draisaitla 60 bodů, v tabulce je druhé hned za Spartou. Hradec prožívá nefalšovanou hokejovou renesanci.

2. Pardubice na pokraji krachu
Ne, tohle opravdu nebyla žádná švanda. Poslední roky stabilní a silný klub měl po minulé sezoně obrovskou díru v kase.
Klub se ústy generálního manažera Ondřeje Šebka hájil, že na mizinu přišel kvůli bídným sportovním výsledkům, když skončil jenom v předkole a pak i kvůli drahým pojistkám hráčů z NHL, co v klubu působili během výluky. Viník? Vyberte si sami. Každopádně rezultát zněl: mnohamilionový průšvih. Hokejový oddíl měl hlavně obrovskou sekeru za nájem haly vůči městu. Majoritní akcionář Roman Šmidberský se pak oháněl tím, že oproti ostatním extraligovým klubům je ten jeho značně znevýhodněn.
Jako jediný český oddíl měly Pardubice podle něj záporné saldo vůči městu, které činilo -9 milionů, v sousedním Hradci na tom byli o 27 milionů lépe…
Jakkoliv se to zdálo nepravděpodobné, Pardubice nakonec  odkleply stabilizační program a z klubu  už tolik peněz do městské pokladnice nepoteče.  Primátorka Štěpánka Fraňková zachránila hokej od katastrofy.
Otázkou je, na jak dlouho. Spekuluje se, že by měl po sezoně v klubu skončit generální sponzor. Navíc Fraňkové mohou voliči ve volbách její krok pořádně osolit…

3. Haškův dres visí u stropu
Tohle byla show, která se směle mohla rovnat těm v Americe. Pardubice se v prosinci rozhodly uctít legendárního brankáře Dominika Haška tím, že pod strop arény vyvěsí jeho dres s číslem 9.
Takhle to dělají v NHL! Červený koberec, speciální hosté na ploše, dojemné střihové video, proslov hlavního hrdiny… Bravo, pánové! Dost možná nejlepší gólman planety si na led pozval svoji dceru Dominiku, mládežnické trenéry, klubové legendy Vladimíra Martince s Bohuslavem Štastným a Jiřím Novákem a některé své spoluhráče. Jeho devítku už v Pardubicích na sebe nikdo nenatáhne. Je posvátná. Jediným kazem vydařené oslavy byly dva nevkusné momenty. První měli na svědomí domácí fans, když dost nevhodně vypískali majitele klubu Romana Šmidberského. Potom je ale trumfli příznivci Sparty, kteří při Haškově projevu začali skandovat: „My chceme hokej".
Česká společnost  evidentně ještě není tak vyspělá, jak se tváří.

4. DERBY – BITVY O KRÁLE VÝCHODNÍCH ČECH
Co je pro fanouška nejvíc? Vyhrát ligu? Pche!
Přece vidět na kolenou nenáviděného regionálního rivala. Derby Pardubic s Hradcem Králové mají grády, obě byla beznadějně vyprodaná dlouho dopředu.
Zatím je to 1:1. Premiéru Pardubicím osladila gólová rána Václava Benáka v prodloužení.
Druhé utkání hrané v Hradci Králové zase gólem v závěrečném rozstřelu rozhodl místní rodák Jaroslav Kudrna. Třetí třaskavý mač je za rohem – hraje se už 28. prosince.
Máte už lístky?

5. PERSONÁLNÍ ROŠÁDY
V PARDUBICÍCH
Také jste si mysleli, že těch změn v Pardubicích proběhlo v roce 2012 mraky?
Tehdy skončil v křesle generálního manažera Zbyněk Kusý a nahradil ho Ondřej Šebek.
Minulý rok vypadal podobně. Na jaře se pakoval trenér Mojmír Trličík. Tým narychlo převzal Miloš Říha, ale v létě ho zase přebíral Zdeněk Venera.
Špatné výsledky za uplynulou sezonu nakonec v létě odskákal sportovní manažer Petr Hemský.
Slyšel „sbohem" a žádné díky.
V létě se v klubu objevil výkonný ředitel Jiří Beran, co měl mít pod palcem finance, ale potichu skončil…
Těch změn je nějak moc, ne?

6. VÍTĚZNÝ SPOR S ABD 
INVEST
Nechutným tahanicím je z velké části konec. V prosinci Město Hradec Králové rozbalilo první vánoční dárek. Hokejový stadion u Orlice už zase spravuje jeho právoplatný majitel, a ne brněnská firma ABD Invest.
„Hokejisté získávají jistotu používání stadionu a mohou se soustředit jen na hokej. Řízení provozu stadionu nyní bude výrazně pružnější," řekl vedoucí odboru správy majetku města Ondřej Votroubek.
Právníkům ale bude v hlavě hučet pořád. Až soud rozhodne o finančním vyrovnání vyplývajícím z velmi drahé rekonstrukce stadionu.

7. BAREVNÝ PODZIM 
JAROSLAVA KUDRNY
Podepíše, nepodepíše. A za kolik. V létě došlo na velké tahanice ohledně výše gáže pro domácího veterána. Obě strany ustoupily a Jaroslav Kudrna se mohl vrátit na rodnou hroudu.
Jaký to byl návrat?
Ve stylu rockové hvězdy!
Populární útočník zaparkoval  v první lajně, dává góly nebo na ně přihrává. V kabině je jednou z hlavních postav. Dresy s číslem jednadvacet jdou na dračku.

8. VÍTEJ DOMA ANEB 
NÁVRAT PETRA SÝKORY
Bombarďák, jehož kanonu se bojí celá extraliga, se vrátil z Davosu do Pardubic. Kanonýr Petr Sýkora se po švýcarské misi objevil zase doma.
Problémem bylo, že ho ale znovu trápila záda a přes velice slušný začátek sezony se k němu nepodařilo najít vhodného centra, se kterým by si rozuměl.  Resumé? Zatím průměr. Umí víc.
Stále je na tom ale mnohem lépe než jeho kamarád Josef Marha, který přišel z Davosu s ním. Sedmatřicetiletého veterána klub předčasně propustil.
V civilu ohromný sympaťák hrál bohužel hodně mizerně. Teď se zkouší nakopnout v Hradci. Bude to lepší?

9. ZLÁ SEZONA. NEPOMOHL ANI ŘÍHA
Neuvěřitelná bída. Pardubice si vedly v minulém ročníku příšerně, zoufale a tragicky.
Na jejich hru se nedalo dívat, bolely oči. S nástupem kouče Mojmíra Trličíka bylo ještě hůř.
Takže se volalo do Blaníku a na pomoc přicválal zachránce Miloš Říha. Tým pod ním ožil, vyhnul se potupnému play out. Ale ani charismatický náčelník na lavičce nedokázal mužstvo protlačit přes Kladno do čtvrtfinále play off.

10. SYNOVÉ SLAVNÝCH OTCŮ V KRAJSKÉ LIZE
Janecký, Lubina, Šejba, Musil.
Slavnými jmény pardubické hokejové historie je vyladěna soupiska Závodní hokejové. Synové slavných otců společně dovádějí v krajské lize. Stejného věhlasu už nikdy nedosáhnou.
No, a co.
Hokej je baví a oni baví stovky fanoušků. Jsou prvotřídní atrakcí soutěže.