Když dostane Robert Horyna, trenér brankářů hokejového Mountfieldu, otázku „Proč Maxwell?“ usměje se a vypálí: „Mám rád výzvy.“ A po chvíli doplní: „Je to hlavně kvalitní brankář.“

Především na něm je, aby Hradec vytěžil z Brandona Maxwella, Američana s cejchem potížisty, co nejvíc.

Je jasné, že tenhle chlapík umí chytat, vždyť se dostali do nominace Spojených států na letošní olympijské hry v Koreji. Jenže také se s ním táhne pověst kontroverzního borce. Může za to rozchod s Pardubicemi, odkud odešel ve zlém na podzim minulého roku.

„Hráč plně nerespektoval týmovou sounáležitost,“ vysvětlil ukončení spolupráce tiskový mluvčí klubu Jan Hrabal. Tehdejší generální manažer Pavel Rohlík později o Maxwellovi prohlásil, že není „vítězný typ“ brankáře.

Nastavená pravidla

Sám Američan vyhazov, po němž zamířil do Mladé Boleslavi, kousal velmi těžko. „Nikdo mi nic nevysvětlil,“ opakoval. A jeho agent Jiří Poner se v rozhovoru pro server iSport tvrdě opřel do Rohlíka: „V Pardubicích to dělali lidi, kteří hokeji nerozuměli. To bylo, jako bych já měl vést filharmonii, protože znám člověka, kterému patří opera.“

To už je historie. Ale i ona přišla na řadu, když se řešil Maxwellův přestup z Boleslavi do Hradce.

„Člověku se něco donese. Něco si zjistíte sám a musíte si udělat svůj obrázek. Je to o komunikaci. Na začátku jsme si sedli a nastavili si nějaká pravidla,“ popisuje Horyna. „Když to bude fungovat, tak jedině dobře. Když ne, tak se zasáhne.“

Horyna by rád využil hlavně Američanovy nejvýraznější přednosti. Gólman s hvězdami a pruhy na masce je podle něj neskutečně soutěživý.

Nakonec to sám přiznává v rozhovoru pro klubový web: „Rád si hraju s pukem, cítím se s ním dobře. Mám hrozně rád soutěžení a hlavně vyhrávání, takže doufám, že těch výher nasbíráme skutečně hodně.“

Přesně to už hradecký trenér brankářů vypozoroval. Je to – samozřejmě – velmi zajímavá vlastnost. Ale jak se říká: Všeho moc škodí. Navíc v posledních dvou letech měl tým za sebou superklidného Patrika Rybára, a rozhodně mu to vyhovovalo.

Duo s Pavelkou

„Brandon je strašně pro mužstvo. Do všeho jde úplně naplno, což je vidět i třeba při bruslení na tréninku. Budeme mít trošku snahu ho krotit, dát do toho trochu Patrikova klidu,“ plánuje Horyna.

Pokud se to podaří, měl by Mountfield mít velmi silné gólmanské duo. Maxwell v něm doplní Jaroslava Pavelku, který se perfektně předvedlv minulé sezoně, když dostal šanci místo jedničky Rybára.

Bude nová dvojka fungovat stejně?

Bratrská výpomoc: V Hradci trénuje i gólman Záhřebu

Jeden Rosandič, obránce Mislav, už v Hradci působí. Na tréninku se však zjevil další hokejista stejného přijemní – jeho brácha Vilim, který chytá za Záhřeb mezinárodní EBEL ligu.

„Domluvili jsme se, že se s námi může čtrnáct dnů připravovat. Ví, jaké máme tréninky, měl zájem,“ vysvětlil trenér gólmanů Mountfieldu Robert Horyna. „Soutěž jim začíná později.“

Na ledě se tak točí čtyři muži v maskách: Rosandič doplňuje hradecké kmenové trio Jaroslav Pavelka, Brandon Maxwell, Daniel Dvořák.

„Víme o něm a chtěli jsme ho vidět, jak je na tom v konfrontaci s našimi brankáři,“ řekl hlavní kouč mančaftu Tomáš Martinec.

Teprve se uvidí, zda dvaadvacetiletý brankář, který má stejně jako brácha Mislav chorvatské i slovenské občanství, bude Hradec v budoucnu zajímat. „Nějaké kvality má, ale průpravu by potřeboval,“ usmál se Horyna.

První - a to dvoutýdenní - už dostává.