Související články vpravo…

Naštvaný a zklamaný. Tak se cítí ROMAN VIŠŇÁK poté, co se dozvěděl o chystané protestní akci fanoušků, která je z velké části namířena právě vůči němu.

„Dotýká se mě to osobně a je mi to hrozně líto. Ti lidé zaměnili demokracii s anarchií, urážejí nás, vše by mělo mít své mantinely. Navíc v některých věcech nemají fanoušci pravdu,“ uvedl generální manažer HC VCES Hradec Králové.

Jaká je vaše reakce na protestní akci fanoušků, která má vyvrcholit zítra při utkání s Jihlavou?
Nechápu ji. Pokud bychom hráli s Pískem o poslední místo, dlužili, kam se podíváme a klub nefungoval, tak bych různé výpady chápal.

Zloba příznivců míří z velké části na vaši osobu. Vnímáte to?
Dotýká se mě to osobně a je mi to hrozně líto. Ti lidé zaměnili demokracii s anarchií, urážejí nás. Vše by mělo mít své mantinely. Osobně mi vadí, když vám někdo udělá parte. To není důstojné. Člověk pro klub odvedl a odvádí nemalý kus práce, což si možná řada fanoušků ani neuvědomuje. Vnímáme jejich argumenty, které jsme se dozvěděli až skrze média, což nás také mrzí. V některých věcech ale nemají pravdu.

Klub si nechal před čtyřmi lety vypracovat dlouhodobou strategii rozvoje hokejového klubu, kde jedním z naplánovaných bodů bylo získání strategického partnera a pokus o postup do extraligy. To se prozatím nepovedlo, což je trnem v oku fanoušků.

Ano, strategie byla vytvořena a schválilo ji zastupitelstvo města. Pokud se budeme bavit o strategickém partnerovi pro extraligu, tak ten musí do klubu přinést ročně částku mezi padesáti až sedmdesáti miliony korun. Pokud mi fanoušci zazlívají to, že jsem tohoto partnera nepřivedl, tak ho ani přivést z mé pozice nemohu. O strategickém partnerovi takového rozsahu nevyjednává žádný generální manažer. Všechny tyto věci se dějí v součinnosti představenstva klubu a majoritního akcionáře (Město Hradec Králové – pozn. red.). A jestli si někdo myslí, že bych ho měl do klubu přivést, tak se opravdu mýlí.

Co bylo předmětem strategie?

Prvním bodem bylo osamostatnění klubu od Pardubic. Pak zabudovat do A týmu mladé hráče a následně připravit klub na odkup akcií pro strategického partnera. Hradecký oddíl je již dva roky připravený, aby mohl někdo vstoupit. Byl jsem u toho, kdy se nám ve spolupráci s majoritním akcionářem podařilo do oddílu přivést hlavního sponzora – společnost VCES a.s. Když jsme před lety dávali hradecký hokej dohromady, tak ČEZ, potažmo VČE, nám na chod klubu přispíval částkou, o které se nesnilo nikomu v prvoligových klubech. A jen pro zajímavost. Rozpočet našeho klubu je zhruba na úrovni dvaceti milionů. Podobně jako Beroun nebo Kadaň. A kde jsou! (rozčileně) My stabilně hrajeme na špici první ligy. To je málo? Chomutov má rozpočet přes sto milionů a do extraligy se nedostal několik let.

Sportovní úspěchy klubu jsou nezpochybnitelné. Fanouškům to je však málo. Oni by v Hradci rádi viděli extraligu.

Podívejte, kde byli tihle lidé, co organizují protesty, před deseti lety? Kde byli? Tenkrát měli dělat pohřby. (opět zvedá hlas) Chodili jsme za potencinálními sponzory, ale hradecký hokej byl tak zadlužený, že do toho nikdo nechtěl jít. Za tu dobu jsme si vybudovali jméno. Všichni nás uznávají. Pokud partneři jen trochu mohou, pomůžou nám, protože vědí, že klub funguje. Hradecký hokej má najednou zvuk, výborně pracujeme s mládeží, nikomu nedlužíme, finančně je klub zdravý. Ode mě nikdo neuslyší slova o extralize. Momentálně na to prostě nemáme. Navíc extraliga tady už jednou byla a klub se z toho vzpamatovával deset let.

Další z výtek příznivců hovoří o tom, že dochází k úbytku sponzorů a do hlediště chodí stále méně fanoušků. Prý je to důsledek práce vedení. Co jim na toto odpovíte?
S nižší návštěvností se potýkají všude. I v Pardubicích. Samozřejmě nás to netěší a snažíme se dělat věci, které by měly diváky do hlediště přilákat. A pokud došlo k úbytku sponzorů, tak ne proto, že jsou s námi nespokojení, ale vzhledem k ekonomické situaci, která panuje všude ve světě. Je potřeba zdůraznit jednu věc, v čem jsme v Hradci a širokém okolí unikátnv. Klub si sehnal od sponzorů částku mezi deseti až patnácti miliony. Zbytek rozpočtu pokrývá město. Není to tak, že bychom jen čekali s nataženou rukou a prosili majoritního akcionáře o peníze, že nemáme na výplaty.

Neuvažovali jste o tom, že byste fanoušky vyzvali ke schůzce, kde byste si vyjasnili názory?

Nás nikdo neoslovil. Nikdo! A pak oni přijdou s takovou věcí. Úplně nás obešli. Fanklub se naposledy ozval, když chtěl před sezonou permanentky. Nevím, co si o tomto postupu myslet, vždycky jsme se snažili fanouškům vyjít vstříc, oni to i dobře vědí, proto nás takhle akce hrozně mrzí.