„Primátor města Hradec Králové a vedení prvoligového hokejového klubu HC VCES Hradec Králové se shodli na potřebě uklidnění situace související s nespokojeností hokejového fanklubu a rovněž na způsobu řešení celé situace,“ píše se v prohlášení.

Co znamená způsob řešení?

Současnému generálnímu manažerovi Romanovi Višňákovi končí k 30. dubnu 2011 smlouva a klub se zavázal do 30. března vypsat výběrové řízení na uvolněný post. Dále vedení na březnové radě města předloží návrh rozpočtu na příští sezonu, kde již nemůže počítat s dotací od ČEZ a VCES (zhruba 7 milionů). Rovněž dojde k výměně či doplnění stávajícího představenstva.

Hokejisté ve středu sehráli čtvrtou bitvu čtvrtfinálové série s favorizovaným Chomutovem. Po třech utkáních byl stav 1:2 na zápasy. Více se dočtete ZDE.

Hradecký hokej opouštějí sponzoři i manažer

Jak již Deník v minulém týdnu opakovaně uvedl, prvoligový hokejový klub HC VCES Hradec Králové opouštějí dva největší sponzoři, stavební firma VCES a společnost ČEZ. Pro příští sezonu od nich bude klubu chybět téměř sedm milionů korun, což představuje asi 30 procent rozpočtu letošní sezony.

Ke konci dubna z pozice generálního manažera klubu odejde po deseti letech Roman Višňák. Ve středu to řekli představitelé města, které v klubu drží 91 procent akcií.

Radnice nyní bude řešit finanční zajištění klubu pro příští sezonu, a to včetně možné dotace z rozpočtu města. Podle náměstka primátora a předsedy představenstva klubu Martina Soukupa (ODS) by řešením mohlo být i rozprodání nejlepších hráčů a odehrání sezony s juniory. „První ligu opustit nechceme,“ deklaroval jasně Soukup.

Podle primátora Zdeňka Finka, který na toto téma poskytl minulý týden Deníku exkluzivní rozhovor (čtěte ZDE), by klub mohl část chybějících peněz sehnat po menších částkách od nových sponzorů. Město klubu finančně pomohlo již loni, když mu formou navýšení základního kapitálu poslalo čtyři miliony korun.

Odchod ČEZ z hradeckého hokeje souvisí podle představitelů radnice s tím, že město vyměnilo dodavatele elektřiny, kterým byla právě skupina ČEZ. Firmě VCES končí smlouva s klubem v dubnu.

Radnice vypíše výběrové řízení

Město by podle Soukupa chtělo pro klub získat strategického partnera, kterému by přepustilo i majoritní podíl v klubu. Dosavadní hledání však úspěšná nebyla, na což prý měla vliv i hospodářská krize.

Radnice také hodlá změnit složení představenstva klubu a doplnit je o zástupce významných sponzorů a hokejových odborníků. Očekává se, že představenstvo opustí vedle Višňáka také například bývalý náměstek radnice Boris Herman a zástupkyně firmy ČEZ Šárka Beránková. Na místo generálního manažera radnice vypíše výběrové řízení.

Proti současnému stavu klubu začátkem února protestovali fanoušci. Při jednom utkání fandové z kotle opustili stadion. Žádali také odchod Višňáka a Soukupa z funkcí. Fanoušci vedení klubu vyčítají nízké ambice, odchody klíčových hráčů i plané sliby postupu do extraligy. Příznivci posléze své výtky předložili i primátorovi Finkovi.

(šp, čtk)