Vítkovice - Hradec Králové 0:1 po sam. nájezdech

Fakta - branky a nahrávky: rozh náj. McCormack. Rozhodčí: Pražák, Květoň – Ondráček, Zíka. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 9325. Třetiny: 0:0, 0:0, 0:0 - 0:0. HC Vítkovice Ridera: Stezka – Mikuš, Grman, Koch, Raskob, Gewiese, J. Stehlík – Bukarts, Krieger, Mueller – L. Krenželok, Dej, Lakatoš – Jarůšek, Kotala, Kalus – Fridrich, Chlán, Lednický – Lindberg. Trenér: Holaň. Mountfield Hradec Králové: Machovský – Jank, McCormack, Kalina, Blain, Rosandić, F. Pavlík, Marcel – Eberle, Lev, Werek – Perret, Lalancette, Jergl – R. Pavlík, Zachar, Okuliar – Pilař, Štohanzl, Smoleňák. Trenér: T. Martinec. Stav série: 0:1.

OPATRNÝ ÚVOD

Duel začal velice opatrně. V první třetině měl optickou převahu Mountfield, který svého soka přestřílel 14:6, avšak bez gólového efektu. Největší šanci úvodní dvacetiminutovky tak měli paradoxně domácí. Lakatoš napřáhl od levého mantinelu, jeho tečovaný pokus skončil až na tyči, s následnou dorážkou Krenželoka si pohotovým zákrokem betonem poradil Machovský.

Stejný obrázek byl k vidění i po změně stran. Hradec držel puk více na hokejkách, hrálo se převážně před Stezkou, ale bez výraznějších šancí. Tu největší měl sváteční střelec Marcel, ale jeho pokus zastavila tyč. V závěru prostřední části měly Vítkovice početní výhodu, ve které musel několikrát zasahovat Machovský. Na druhé straně si s únikem poradil domácí gólman.

SOUBOJ GÓLMANŮ

V poslední třetině byl hodně vidět Werek, když si nejprve odseděl dvouminutový trest za zdržování hry, poté dobrou střelou přes obránce trefil tyčku domácí branky. Oba celky si začaly vytvářet příležitosti, ale střelce převyšovali oba muži v maskách, kteří první mač série dovedli za bezbrankového stavu až do prodloužení.

První velkou příležitost v něm měl po přihrávce od Muellera Krenželok, který z otočky pálil do protipohybu Machovského, ale branku těsně netrefil. Hned vzápětí nešťastně fauloval Rosandič a Ridera si v přesilovce vypracovala další tutovku, když pěknou kombinaci zakončoval z mezikruží těsně vedle Krieger. Východočeši si z mírné herní převahy vypracovali pouze několik závarů, šance na překonání bezchybného Stezky však nepřišla. A když na druhé straně po pěkném průniku nepřekonal Machovského aktivní Krenželok, musely duel rozhodnout nájezdy.

Semifinále play off hokejové extraligy - 1. zápas: HC Vítkovice Ridera - Mountfield Hradec Králové, 4. dubna 2023, Ostrava. Oliver Okuliar z Hradce Králové.
Hradecká paráda proti Vítkovicím, takhle úspěšný v nájezdech nikdo nebyl

A hradečtí hráči se opravdu činili. Postupně Stezku překonali Jergl, Werek, McCormack i Okuliar. Na druhé straně se prosadili pouze Mueller a Fridrich a Lvi mohli slavit první veledůležitou výhru v sérii.

OHLASY TRENÉRŮ

„Zápas se mi samozřejmě hodnotí dobře. Byl to vyrovnaný duel, myslím si, že jsme se drželi plánu, který jsme měli připravený na domácí. Celý tým pracoval zodpovědně a dobře, co se týče defenzivní práce. Ve hře dopředu máme rezervy, protože jsme nebyli schopni dát gól. Nájezdy jsou loterie, ale dnes se šťastným koncem,“ řekl hradecký kouč Tomáš Martinec.

„Velice dobrý a vyrovnaný zápas. Od začátku byl Hradec trošku lepší, ve třetí třetině si myslím, že jsme už měli převahu my. Byly tam přesilové hry, z nich jsme měli udeřit a dát gól, ale vynikající byli oba gólmani, proto se rozhodlo v nájezdech. V ofenzivě se musíme učit, jak chodit do předbrankového prostoru, protože tam je potřeba dávat branky,“ zhodnotil i trenér Vítkovic Miloš Holaň.