Místo aby začal den skleničkou šampaňského na oslavu, musel ve čtvrtek po ránu vysvětlovat hradeckým hokejistům, že většina z nich bude hrát od příští sezony v jiném klubu a městě.

„Vím, co se hráčům honí v hlavě. Není to nic příjemného," říká Aleš Kmoníček, generální manažer Královských lvů s tím, že chce dát šanci všem, aby se pokusili do extraligového kádru HC Mountfield probojovat.

S hráči jste mluvil hned ráno před tréninkem. Co jste jim sdělil?
Víceméně informace, které proběhly tiskem. Tedy, že možnost působení extraligy 
v Hradci se přiblížila. S tím, 
že směrodatné bude úterní jednání zastupitelstva. Pokud dojde ke schválení, tak počínaje touto sezonou se bude 
u nás hrát nejvyšší hokejová soutěž.

S jakými reakcemi jste 
se setkal?
Rozhodně vím, co se hráčům honí v hlavě a je mi jasné, že to není nic příjemného. Snažil jsem se jim vysvětlit proč a jak to celé vzniklo. A samozřejmě co bude dál následovat. Mají uzavřené platné kontrakty, takže se svým způsobem o svoji budoucnost bát nemusejí. Nikomu samozřejmě nemohu garantovat, kde bude hrát, ale v Hradci dostanou šanci se do extraligového kádru probojovat. Pokud se jim to nepovede, existují další možnosti. Odejít do mužstva, které od nás převezme prvoligovou licenci. Pokud o ně bude zájem v jiných klubech, nikomu bránit nebudeme.

Stejné platí i pro členy realizačního týmu?
Do konce týdne bych se měl sejít s budějovickým manažerem a nastíníme si, jak by mohl realizační tým vypadat a fungovat. Ale nechci, aby to vypadalo tak, že bychom jen přijímali podmínky druhé strany. Oni nám ani nechtějí něco direktivně nakazovat. Zatím jsme se na všem bez problémů domluvili.

Co se bude dít dál? Kdy dojde 
k velkému „stěhování"?
Především musíme počkat, jak to v úterý dopadne. (směje se) Obě mužstva trénují do 28. června. Přáním prezidenta budějovického klubu, se kterým souhlasím, je, aby se oba týmy potkaly ještě do konce suché přípravy na krátkém minisoustředění. Pokusíme se pro to udělat maximum.

Předseda představenstva HC Mountfield Miroslav Schön prohlásil, že jemu by se zamlouval model, že v červenci vyjedou na led obě mužstva a hráči si to mezi sebou rozdají o místenky 
v extraligovém týmu. Jde to vůbec zvládnout? Navíc byste všechny hráče (53) museli po celou dobu platit…
Záleží to především na trenérech a jejich představě. Ale naším záměrem je, a s tím budu s panem Schönem souhlasit, dát šanci bez výjimky všem. Uvidíme, jestli se nám to podaří zrealizovat.

Jenže hokejisté, kteří v Hradci Králové hráli třetí nebo čtvrtou lajnu, reálně moc šancí nemají.
Hráčům jsem řekl, že za mnou mohou kdykoliv a s čímkoliv přijít. V případě, že se z jakéhokoliv důvodu rozhodnou v Hradci nepokračovat, budu se jim snažit pomoci najít  odpovídající angažmá.

Ředitel budějovického Budvaru Jiří Boček po středečním krachu jednání vydal prohlášení, že Mountfield utíká z města kvůli dluhům ve výši 71 milionů korun…
V hokeji jsou nastavená taková pravidla, že každý klub musí před sezonou doložit bezdlužnost. Jinak nesplní licenční podmínky. Šéfům politických klubů a zastupitelů jsem dnes (ve čtvrtek) ráno rozeslal zprávu s vyjádřením pana Schöna, jak tato informace vznikla a jaká je její validita. A v neposlední řadě je jisté, že pokud město půjde do spolupráce s HC Mountfield, tak v akcionářské smlouvě bude, kromě dalších důležitých informací,  zakotveno, že klub nezodpovídá za ztráty, které vznikly ještě před plánovanou fúzí.

Nemáte i přesto strach, že taková informace může změnit názor zastupitelů na celou záležitost?
Ne, myslím, že nemají důvod být v nejistotě. A pokud bude potřeba, tak vše ještě můžeme dovysvětlit. Jak my, tak lidé z Mountfieldu.

Budějovický klub měl v minulé sezoně rozpočet blížící se 100 milionům korun. Je reálné se 
k němu přiblížit?
Nevím přesně, kolik to bylo. Ani předběžně nehodláme stavět rozpočet v takové výši. Každopádně máme svoji představu a mělo by se nám ji podařit naplnit. S Mountfieldem někteří dlouholetí partneři přijdou, my také máme početné portfolio sponzorů, které doufám není konečné a samozřejmě nesmíme zapomenout i na další příjmové položky. Ale počkejme si na úterý.