Fanoušci mají pohotovost. Hokejové tábory Hradce Králové a Pardubic jdou v přípravném období konečně do ostré akce. Pod Bílou věží v pátek odpoledne startuje 1. ročník Mountfield Cupu. Turnaj má zatím nulovou tradici, ale jeho obsazení vše vynahrazuje. Proti českým celkům vyrazí ruská špička - Avangard Omsk a Salavat Ufa. Jedná se o možná nejlépe obsazený letní podnik v Evropě.

Vstupenek je dostatek, jejich cena je vzhledem k nabízenému produktu sympatická - 100 Kč na hlavu.

Začíná boj o sestavu

„Čeká nás hodně ostrá konfrontace. Prověří nás to," pokyvuje hlavou Pavel Hynek, asistent trenéra pořádajícího týmu. „Už se těšíme. Je to parádně obsazený mezinárodní turnaj."

Mountfield vstoupí do turnaje v pátek v 18.30 proti Salavatu Ufa, semifinalistovi posledního ročníku Kontinentální hokejové ligy, který má v sestavě švédského bůžka Linuse Omarka nebo obránce Samiho Lepistö, jenž se dostal do nabitého kádru Finska pro zářijový Světový pohár.

„Kluci mají cíle dostat se do KHL nebo NHL, teď se můžou s těmi nejlepšími konfrontovat. Omsk i Ufa jsou špičkové evropské týmy, Pardubice zase náš největší  rival v extralize," soudí Hynek, který dal jednoznačně najevo, že Hradec během turnaje protočí kompletně celý tým.

„Někteří kluci jsou na hraně, pro ně dnešním dnem začíná boj o sestavu," dal na srozuměnou zejména mladším hráčům.

Hradec poprvé ukáže nové posily. Reprezentanta Richarda Jarůška, lotyšského centra Andrise Džerinše 
či expardubické beky Blaže Gregorce a Martina Štajnocha.

Hodgman s otazníkem

První zápasový test čeká také na hokejisty pardubického Dynama. Do Mountfield Cupu vstoupí odpoledne duelem s Omskem.

„Určitě se nejedeme pouze zúčastnit. Chceme zápasy vyhrát a poznat mentalitu našich hráčů při zatížení. Pravděpodobně odehrajeme všechna tři utkání v totožné sestavě," uvažuje lodivod Dynama Peter Draisaitl, do loňského listopadu šéf hradecké střídačky.

Pardubicím včera dorazila poslední posila - kanadský útočník Justin Hodgman, jenž by měl plnit roli klíčového centra.

„Nedokážu v tuto chvíli odpovědět, zda do turnaje zasáhne. Justin si projde klasickou lékařskou prohlídkou, veškeré další kroky se budou odvíjet od výsledku zdravotního posouzení," říká Draisaitl, který je zvědavý hlavně na nedělní duel s Hradcem.

„Poznáme hráče, jak dovedou pracovat pod tlakem a únavou, bude to náš třetí zápas ve třech dnech. Tam se velmi jasně a výrazně projeví mentalita našich hráčů," usuzuje.

Program Mountfield Cupu(Fortuna aréna v Hradci Králové)

Pátek 5. srpna
Avangard Omsk – Dynamo Pardubice (14.30)
Mountfield HK – Salavat Ufa (18.30)

Sobota 6. srpna
Salavat Ufa – Dynamo Pardubice (14.30)
Mountfield HK – Avangard Omsk (18.30)

Neděle 7. srpna
Salavat Ufa – Avanagard Omsk (14.00)
Mountfield HK – Dynamo Pardubice (18.00)

(Poznámka: Hraje se systémem každý s každým. Při stejném počtu bodů rozhoduje vzájemný zápas. Utkání se hrají do rozhodnutí s pětiminutovým prodloužením a případným penaltovým rozstřelem. Vítěz získá zbrusu nový pohár.)