Příprava na MS
Bohumil Jank (obránce)
zápasy 4
body 3 (1+2)
pr. čas na ledě 15:57
+/- +3
tr. minuty 6

Tomáš Nosek (útočník)
zápasy 4
body 2 (2+0)
tr. minuty 0
pr. čas na ledě 14:21
+/- 0

Lukáš Radil (útočník)
zápasy 4
body 3 (2+1)
pr. čas na ledě 15:34
+/- +3
tr. minuty 0

Tomáš Zohorna (útočník)
zápasy 4
body 3 (1+2)
pr. čas na ledě 15:10
+/- +5
tr. minuty 0

„Ještě pořád jsme ve hře, co víc si přát," cítíte obrovské nadšení z Lukáše Radila. Ostatní jsou na tom stejně.

Ne, na dovolenou vůbec nepospíchají…

Plán číslo jedna zní: dnes a v neděli se vytáhnout ve Švýcarsku při dalších dvou zápasech Euro Hockey Challenge. Pak přežít další řez. A dál? Příští týden Švédské hry, tam se odehraje poslední bitva o letenky směr Bělorusko.

Největší senzací by byla účast jedenadvacetiletého Janka, který půl sezony odehrál v první lize a kouč Vladimír Růžička ho na startu přípravy povolal jako náhradníka.

On se přitom v nominaci drží jako klíště, hraje skvěle.

Větší šanci vyrazit směr Minsk ale přeci jenom má pardubické ofenzivní trio. „Jet na svůj první sraz před šampionátem  s tím, že není vůbec žádná možnost udělat mistrovství,  to by bylo asi blbý. Šance vždycky je. Teď se asi postupně může zvyšovat, ale zase strašně záleží na tom, kdo přijede z NHL. Tohle je pořád hrozně nevyzpytatelné," uvědomuje si Lukáš Radil.

On, Zohorna i Nosek za sebou mají životní sezonu.

Z řadových válečníků se staly hvězdy.

„Tohle jsou hráči, kteří by ještě několik let měli tvořit hlavní kostru týmu," okamžitě vypálí i sportovní manažer Pardubic Dušan Salfický.

Že vás napadne: „Jen, aby jim je někdo nevyfoukl jako v zimě Roberta Kousala?"

Tak snadné to už nebude.

Tomáš Zohorna v Pardubicích nedávno podepsal novou víceletou smlouvu.

„Tomáš Nosek je u nás pod dlouhodobým kontraktem. Lukáš Radil má platnou smlouvu ještě na příští sezonu, ale už teď probíhají jednání na jejím prodloužení," prozradil Salfický. Do zahraničí je plánuje pustit podobně jako dříve klub Petra Sýkoru, Petra Čáslavu nebo Tomáše Rolinka: Až to Pardubicím neublíží. „Koncepčně se s nimi počítá na delší dobu. Když to řeknu jednoduše, až se nám tady všechno podaří stabilizovat, budeme hrát takový hokej, který bude přinášet radost, tak pak kluky s radostí pustíme pryč."

Trochu odlišným případem je slovenský útočník Radoslav Tybor. S ním klub také podepsal novou smlouvu, ale s tím, že po něm během jara může sáhnout některý z klubů z KHL. Pokud slovenský hadimrška zazáří na mistrovství, do Pardubic se spíš nevrátí.

„U špičkových hráčů se neobejdete bez klauzule o odchodu do zahraničí, tohle je prostě v Česku fakt. Z pozice sportovního manažera bych si přál, aby tady zůstal, ale uvidíme, jaká bude realita," má trochu starosti Salfický.

A který z reprezentantů má zamotanou hlavu možná víc než on? Jednoznačně vysokoškolák Lukáš Radil: „Do konce měsíce musím odevzdávat diplomku, ale stojím si, myslím, docela dobře. Scházejí mi asi ještě dvě kapitoly," usměje se.

Třeba se v Bělorusku bude učit na státnice…

Další slušní kluci

Poznámka Pavla Ryšavého:

Hokejista musí být „hajzlík", aby se mezi ostatními vlčáky prosadil. Že tohle pravidlo taky znáte? Ale neplatí vždycky. I slušní kluci, co mají pod čepicí, to mohou dotáhnout daleko…

Petru Čáslavovi byste klidně svěřili PIN od své kreditní karty, oběma mládencům jménem Jan Kolář dáte do opatrování třeba celou mateřskou školku a tak nějak budete tušit, že během odpoledne naučí malé neposedy snad i násobilku.

Do téhle party patří i pardubičtí mladíci Lukáš Radil a Tomáš Nosek.

První si pár let protrpěl ve třetích a čtvrtých formacích. Na led chodil kvůli práci, ne za svými kličkami. Nikdy jste ho přitom neslyšeli remcat… Druhý je už v 21 letech příkladným profíkem, co si na veřejnosti hlídá každé slovo, každý pohyb.

Tihle dva by v příštích letech měli mít na hrbu celý pardubický hokej a teď mají velkou šanci se probojovat na mistrovství světa. Dám ruku do ohně za to, že pokud se do Minsku podívají, jim nos nahoru rozhodně  neporoste.

Slušní kluci se o šanci musí víc rvát a být trpělivější. Ale když se zadaří, stojí to za to.