Východočeská „mission impossible“ začíná. Hokejisté Hradce Králové a Vrchlabí v pátek zahájí čtvrtfinálovou sérii proti horkým adeptům na vítězství v první lize. Bude to opravdu nemožná mise? Ukáže se v následujích dnech.

 Favorité na svých internetových stránkách burcují fanoušky. V Ústí nad Labem vsadili na militantní klip se sloganem:
Lvi jdou do války!

Chomutov se už loni oblékl do pirátského. Letos znovu. Tváří týmu se stal v bukanýrském obleku kanonýr David Hruška. Zdařilé kompozici dominuje motto:
Pirátská cesta!
Společně za pokladem!

Na Východočechy čeká hokejové peklo. Pokud jím projdou, budou za hrdiny.

V Hradci Králové si všichni uvědomují, s kým mají tu čest. Přesto na čtvrtečním tréninku vládla pohodová nálada. Vtípky, srandičky, úsměvy. No idylka. „Nemáme se čeho bát. Naopak se moc těšíme,“ sype ze sebe hradecký kouč Jiří Mička.

Po úspěšném osmifinále s Třebíčí působí mnohem uvolněněji. Dřívější svázanost je ta tam. Teď Mička spřádá plány na Chomutov. „Máme výhodu v tom, že jsme v zápřahu. Soupeř není rozehraný, vlastně až teď nastoupí poprvé v sezoně kompletní. Pokusíme se toho využít,“ uvažuje.

Chomutovská sestava je prošpikovaná borci s hromadou extraligových zkušeností – Havíř, Kraft, Skořepa, Hruška, Kántor, Schnabel a samozřejmě Radek Duda. Na hostování v Plzni dokázal svoji extratřídu. Nyní má svým entuziasmem a umem dotáhnout do baráže Chomutov. „Víme, co na ledě dokáže, ale rozhodně na něho nebudeme hrát osobní obranu. Na druhou stranu má i svoje negativní stránky. Myslím, že víme, jak ho případně dostat ze hry,“ hlásí Mička.

Program čtvrtfinále
1. zápasy, pátek 17.30: Chomutov – Hradec Králové, Jihlava – Znojmo, 18.00: Ústí nad Labem – Vrchlabí, Olomouc – H. Brod.
2. zápasy, sobota 17.00: Ústí nad Labem – Vrchlabí, Olomouc – H. Brod, 17.30: Chomutov – Hradec Králové, Jihlava – Znojmo.
3. zápasy, úterý 22. února 17.30: Znojmo – Jihlava, H. Brod – Olomouc, 18.00: Vrchlabí – Ústí nad Labem, Hradec Králové – Chomutov.
4. zápasy, středa 23. února 17.30: Znojmo – Jihlava, H. Brod – Olomouc, 18.00: Vrchlabí – Ústí nad Labem, Hradec Králové – Chomutov.
Případné 5. zápasy se hrají v sobotu 26. února, 6. zápasy v pondělí 28. února a 7. zápasy ve středu 2. března.

Hradecká sestava je plná síly, kromě drobných šrámů netrápí nikoho závažnější zdravotní problémy. K týmu se už připojil i reprezentant do dvaceti let Zdeněk Čáp. „Nastoupíme ve stejné sestavě jako proti Třebíči. Hlavně musíme přečkat začátek,“ zdůrazňuje hradecký kouč.

Série mezi Ústeckými lvy a Vrchlabím slibuje divácky atraktivní řež. Favorizovaní Severočeši lákají své příznivce na webových stránkách a jejich hala se rozhodně naplní již dnes při úvodním střetnutí. Horalé se o přízeň publika bát určitě nemusí. V předkole totiž sehráli úctyhodnou sérii s Berounem, v níž zmátli sázkaře a vyřadili tým, jenž byl po základní části o příčku výš než mužstvo z Krkonoš.

„Favoritem samozřejmě nejsme, ale určitě se necítíme předem poraženi. V předkole jsme odehráli čtyři zápasy, a během nich bylo na týmu poznat, že když hraje disciplinovaně a hlavně zodpovědně, může se postavit každému soupeři, takže i favorizovanému Ústí,“ potvrdil ohodlání vrchlabských hokejistů jejich kouč Josef Řeháček.

Čím bude moci východočeský celek držet soupeře na uzdě, to je defenzivní hra týmu. Její kvalitu prokázali horalé již v základní části, ještě lépe se prezentovali v předkole. Vždyť hned třikrát udržel gólman Vladislav Koutský nulu na svém kontě. Tentokrát na tým čeká soupeř mnohem kvalitnější v útočném pojetí. Ví to i hrdina dosavadních vyřazovacích bojů. „Ústí má ve svém středu hned několik hráčů, kteří góly střílet umějí. Pokud bych měl říct jedno jméno, pak je to Jaroslav Roubík. Znám ho z působení v Hradci a vždycky dokáže být pro brankáře soupeře hodně nepříjemný,“ prozradil Vladislav Koutský, na koho si bude od dnešního večera dávat největší pozor.

A přání Vrchlabských pro úvodní duely na ledě soupeře? Samozřejmě jedna výhra!

Čtyři rady Deníku, jak vyzrát na favority
VĚRTE SI
Nehleďte na známá jména v dresu soupeře. Sestřeste ze sebe obavy a věřte ve vlastní schopnosti. Jinak nemáte šanci.
ŽE NEMÁTE CO ZTRATIT? OMYL!
Klasické české myšlení vyžeňte z hlavy. Lépe se vám stejně bojovat nebude. Hrajete o postup, o svoji čest, o svoje jméno, o nové lukrativnější smlouvy. Kde jinde se ukázat, než v play off.
HRAJTE AGRESIVNĚ
Dohrávejte souboje, chovejte se nekompromisně. Jen ať to soupeře pořádně bolí. Favorit bude reagovat podrážděně.
VYUŽIJTE SVÉ ŠANCE
Nečekejte, že budete mít tolik šancí ke vstřelení gólu jako o kolo dřív. Proto se snažte vytěžit z minima maximum. Nabouráte tak sebevědomí favorita.

RADEK ŠPRYŇAR
TOMÁŠ OTRADOVSKÝ