Jan Kolář: Nejstarší obránce

Možná to zní až neuvěřitelně. Jan Kolář je ve svých třiceti letech nejen nejstarším, ale co se týče počtu reprezentačních startů i nejzkušenějším obráncem ve výběru Josefa Jandače pro mistrovství světa. Pro pardubického odchovance to bude čtvrtá účast na šampionátu v řadě.

Zkušený bek, jenž získal s Pardubicemi dva mistrovské tituly v letech 2010 a 2012, zakončil svou pátou sezonu v Kontinentální hokejové lize. Druhým rokem hraje v Amuru Chabarovsk, s nímž se ovšem ani letos neprobojoval do play off. V šedesáti zápasech letošní sezo-ny nasbíral patnáct kanadských bodů.

Především na jeho defenzivní schopnosti bude kouč Jandač spoléhat i na šampionátu v Paříži. Kolář by neměl chybět v první skupině beků, která bude zapsána na soupisku. Stále sní o své první medaili z mistrovství světa.

Lukáš Radil: Letos to vyšlo

Poprvé na mistrovství světa. Lukáš Radil mohl jet již loni, ale boj o nominaci nakonec musel vzdát. „Mrzelo mě, že jsem se nemohl o šampionát poprat. Vyřadilo mě zranění, což k hokeji bohužel patří," vykládal během července v Pardubicích, kde dřel na soustředění se Spartakem Moskva.

S klubem, kde šestadvacetiletý útočník působí již dva roky, se v uplynulé sezoně do play off nepodíval. V dresu Spartaku odehrál 56 zápasů, v nichž vstřelil 12 gólů a na dalších 21 přihrál. Nyní si bude chtít spravit chuť na květnovém šampionátu.

Pardubický odchovanec a mistr extraligy z roku 2012 je v letošním ročníku nejproduktivnějším hokejistou české reprezentace. Jeho bilance? Patnáct bodů ve čtrnácti zápasech. Na šampionátu v Paříži by měla pokračovat jeho spolupráce s Janem Kovářem, dalším hráčem z KHL.

Tomáš Zohorna: Druhá výzva

Třetí hráč s pardubickou minulostí, který rovněž působí v Kontinentální hokejové lize. Tomáš Zohorna je spoluhráčem beka Jana Koláře v Amuru Chabarovsk, kde strávil předchozí dvě sezony. V té poslední odehrál 59 zápasů s bilancí 13 branek a 21 nahrávek.

Devětadvacetiletý útočník odletěl na svůj druhý šampionát. Poprvé si na světové akci zahrál loni v Rusku, kde český tým skončil ve čtvrtfinále. Tehdy se v jednom útoku potkal i s dalším bývalým pardubickým parťákem Robertem Kousalem a vstřelil na turnaji tři góly.

S Pardubicemi slavil Zohorna dvakrát extraligový titul, nyní je před ním mezinárodní výzva. Podruhé se představí na hokejovém mistrovství světa, kde bude usilovat s českým týmem o medaili. Ve výběru, do kterého trenér Jandač povolal i šest hokejistů ze zámořské NHL.