Už je to tu zase, třetí rok po sobě! Hokejový svátek, derby. Bitva Pardubic proti Hradci Králové neomrzí, znovu má být vyprodáno.

V jedné věci  páteční duel ale bude výjimečný. Ještě nikdy do něj ani jeden z rivalů nevstupoval v tak dominantní roli, jaká čeká na Mountfield.

Deník vybral pět aspektů, které mají na sezonu vliv. Hradec je ve všech lepší.

Kádr: Hradec

Mountfield stárne, Tvrdík už je pryč, Kudrna pořád drží. Jádro mají v Hradci ale rozhodně silnější než u sousedů. Stačí se podívat na obranu, v ní najdete devět beků, co v klidu mají na extraligu. Pardubice tenhle luxus neznají. Silnější je Hradec vepředu, i na postu brankáře. Skoro až komicky působilo, jak v Pardubicích hledali prvního centra. Najednou se rozjela extraliga a to bylo překvapení: chybí! Přišel na test Tomáš Divíšek. Nehrál tragicky, přesto ho klub vyhodil ještě dřív než jeho zkouška vypršela. Tyler Redenbach dorazil v 10. kole s nulovou šancí na sehrání se se Sýkorou. Že tady pálí bota se přitom vědělo už od července.

Fanoušci: Hradec

Problém Pardubic je, že 
v téhle oblasti těžce zaspaly. Za poslední tři roky se lidé proti vedení docela radikalizovali, Ondřej Šebek s nimi nekomunikoval, nevysvětloval…

V ochozech se rozšířila 
„blbá nálada" jednak kvůli jeho nekomunikaci, jednak kvůli tomu, že v kotli proběhla generační výměna a najednou chybí silný lídr fanclubu. Hradec tohle všechno má. 
Generální manažer Kmoníček je maximálně otevřený. Na stadionu pak vládne jasný řád a týpek s megafonem jménem Birkow.

Výběr posil: Hradec

V Mountfieldu sedí rybáři, co by na igelitový pytlík od žížal ulovili i sumce. Na koho boss Schön ukázal, ten v Hradci skončil. Nevyšel mu jen Tomáš Rolinek, který chtěl domů do Pardubic. Hradci se vyplácí Ihnačak, Courchaine i Pilař. A že hvězdný Bednář nedává góly? Tak na ně nahrává. Pardubice se v létě zatím docela dost spálily. Havlík skončil ve čtvrté lajně, Roupec v Šumperku, Šeda se trápí. Dobře zatím vypadají jen Štajnoch a Rolinek, který radši umře, než aby ošidil jediné střídání.

Herní pohoda: Hradec

Ne, Hradec nehraje tak, že ze stadionu odcházíte s otevřenou pusou a máte problém ji zavřít i doma. Jenže boduje, vyhrává. I hnusný zápas dovede ovládnout a přesně tohle se počítá. Pořád je to o hodně lepší než v Pardubicích, jim ošklivé góly chybí, útočníci zamrzli, beci chybují. Tady se o pohodě před derby rozhodně nedá mluvit.

Vedení: Hradec

Aleš Kmoníček je elegán, má charisma i zkušenosti. Občas vám přijde, že se pro roli generálního manažera narodil. Jeho šéf, majitel Mountfieldu Miroslav Schön občas působí jako neřízená střela, co si myslí, to taky rychle řekne. Že ho bytostně nesnášejí v Českých Budějovicích i v Praze? Vůbec nevadí, jeho posláním není být oblíbený. Má zařídit, aby organizace fungovala, měla peníze, rozvíjela se. A to se děje.

U sousedů je to horší. Majiteli Romanu Šmidberskému došla trpělivost a vyhodil generálního manažera Šebka. Pavel Rohlík teď začíná od nuly, musí se bleskově rozkoukat. Navíc v tom je tak trochu sám, Šmidberský se do hokeje rozhodně nemontuje tolik, co kolega Schön.

Pardubice - Hradec Králové 0:5
Hledáte aspekt, ve kterém jsou Pardubice momentálně lepší? Tak budete hledat dlouho a stejně nejspíš nenajdete, Dynamo je v krizi. Ale vsadit při derby čistou „dvojku" za pořádný balík na Mountfiled? Radši buďte opatrní, tohle je výjimečný zápas, kde se mohou stát výjimečné věci. 
Favorit nemusí automaticky brát výhru. Derby je jiný svět.