Mountfield přitom vstoupil do zápasu perfektně. Nejprve ukázal gólman Rybár při Martynkově stoprocentní šanci, že si udržel formu ze základní části, a v 8. minutě to přišlo. Kapitán Bednář objel celou třetinu, geniálně prostrčil puk na centra Kukumberga a ten překonal Januse.

Jenže gól vlastně pomohl Litvínovu. Hosté se postupně dostali do hry. Jejich úder přišel v 19. minutě, kdy Válek dorazil Kubátovu ránu. Verva do toho šla s vervou také ve druhé části - i dál byla aktivnější. Paradoxně se však prosadila v době, kdy byl Hradec v tlaku. Domácí totiž při vlastní přesilovce ve 32. minutě zmateně střídali, do úniku se dostal Lukeš a ukázal, proč je vyhlášeným kanonýrem. Rybár neměl na jeho perfektní střelu nárok.

Třetí třetina začala obřím domácím náporem. Jenže v litvínovské bráně stál precizní Janus, jenž zastavil Červeného šanci či vyčíhal Picardův manévr u tyče. Janusovo představení však nebylo jediným problémem. Velká potíž přišla v 51. minutě, kdy po Rybárově chybě skóroval Martynek.

A bylo jasno. Džerinšova branka 20 vteřin před koncem už nic neřešila.

Hradec Králové - Litvínov 2:3

Fakta – branky a nahrávky: 8. Kukumberg (Jaroslav Bednář, Gregorc), 60. Džerinš (Köhler, Šimánek) – 19. Válek (Kubát, Doležal), 32. Lukeš, 51. Martynek (Pilař, Sklenička). Rozhodčí: Hradil, Lacina – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:4. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 6890 (vyprodáno). Třetiny: 1:1, 0:1, 1:1. Stav série: 0:1.
Mountfield Hradec Králové: Rybár – Pláněk, Vydarený, Gregorc, Dietz, Štajnoch, Newton, Pavlas – Červený, Džerinš, Šimánek – Jaroslav Bednář, Kukumberg, Dej – Jarůšek, T. Knotek, Picard – Köhler, Dragoun, R. Pavlík. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.
HC Verva Litvínov: Janus – Kubát, Sörvik, Gula, F. Pavlík, K. Pilař, Z. Sklenička – Martynek, V. Hübl, Lukeš – Jurčík, M. Hanzl, J. Černý – M. Hořava, Gerhát, Trávníček – Válek, K. Reichel, J. Doležal. Trenéři: Rulík a D. Stránský.

Hvězda zápasu

Jaroslav Janus: Brankář Litvínova měl zásadní podíl na úspěchu svého mužstva. Především v prvních deseti minutách závěrečné třetiny byl jako skála. Rozbila se o něj snaha Červeného či Picarda.

Hlasy trenérů po 1. čtvrtfinále

Václav Sýkora (Hradec Králové): "Dostali jsme se první do vedení, ale bohužel jsme ho neudrželi dlouho. Byl tam důležitý moment v naší přesilovce, kdy jsme inkasovali gól po špatném střídání, kdy jsme neodhadli situaci. Soupeř nám odjel do přečíslení dva na jednoho a dal gól. Znervózněli jsme a poznamenalo to výkon v celé druhé třetině, který nebyl dobrý. Ve třetí třetině jsme se zvedli, byli jsme aktivnější v útoku a trošku víc jsme se udrželi na puku. Měli jsme i pár šancí, ale nedokázali jsme vyrovnat a pak jsme ještě inkasovali dost nešťastnou třetí branku. Snížení na 2:3 přišlo pozdě, až 20 vteřin před koncem. Ztratili jsme první utkání a musíme zítra podat lepší výkon."

Radim Rulík (Litvínov): "Inkasovali jsme první, a abychom měli v tom zápase šanci, tak jsme potřebovali první třetinu neprohrát. To se nám podařilo, dali jsme na 1:1, což bylo pro naši hru strašně důležité. Potřebovali jsme, aby se Hradec nedostal do nějakého náskoku a neuklidnil se. Druhou třetinu jsme vůbec nesehráli zle a ve třetí jsme to ubojovali. Cesta k vítězství byla, že jsme dali v oslabení z brejku gól. Podařilo se nám naše oslabení sehrát dobře."

Hokejová extraliga - čtvrtfinále play off, 1. zápas (3. vs. 6. tým po základní části):
Sparta Praha - Kometa Brno 2:3 (2:0, 0:1, 0:2). Branky: 5. J. Hlinka, 5. P. Vrána - 23. V. Němec, 56. Nečas, 57. Mallet. Stav série: 0:1.