Tyto příklady podvodů falešných bankéřů se neustále množí, všude se o nich mluví, ale vypadá to, jako by o tom nové oběti nikdy neslyšely. Nebo jsou tak důvěřivé, že podvodníkům naletí. Takový příklad zaznamenala hradecká policie i v pondělí 25. března, kdy se na ni obrátila devětašedesátiletá žena s podezřením na podvod.

„Do protokolu uvedla, že jí z neznámého čísla volal muž, který se představil jako zaměstnanec banky s informací, že si na ni někdo vzal úvěr. Následně jí měla volat nějaká další osoba z banky s tím, že aby nepřišla o své peníze, musí své úspory vybrat a vložit na chráněný účet. Svých 600 tisíc korun si žena chtěla vybrat, ale v hradecké bance neměli na pokladně tak vysokou hotovost. Pokladní ji domluvila výběr v Pardubicích. Neznámá osoba, kterou měla žena stále na telefonu, ji okamžitě sehnala taxi službu,“ popsala případ policejní mluvčí Iva Kormošová.

Podvody přes bitcoinmat nejsou ojedinělé, policie proto přímo k zařízením umisťuje varování.
Falešný bankéř opět úřadoval v Hradci. Z ženy chtěl vytáhnout půl milionu korun

Když si žena v pardubické pobočce peníze vybrala, vrátila se do Hradce Králové, kde v jednom obchodním domě pomocí zaslaných QR kódů začala vkládat do bitcoinmatu peníze.

„Naštěstí si jí všimla náhodně procházející osoba a řekla jí, ať tam nic nedává, že se jedná pravděpodobně o podvod. Poškozená žena, přestože ji osoba na telefonu stále utvrzovala, že jedná ve svém zájmu a přemlouvala v pokračování vkládání peněz, telefon položila a zavolala na linku 158. Díky všímavé osobě tak přišla „jen" o 70 tisíc korun,“ uvedla Kormošová.

Policisté zahájili úkony trestního řízení pro přečin podvod, za který pachateli hrozí až pětileté vězení.

„Opětně apelujeme na občany: Nevěřte neznámým lidem. Kdokoliv se může vydávat za kohokoliv. Banka nikdy takovým způsobem nejedná. Peníze v bance máte v bezpečí. Pokud vložíte peníze do bitcoinmatu a neznáte heslo do kryptoměnové peněženky, nikdy své peníze již bohužel neuvidíte,“ dodala policejní mluvčí.

Mohlo by vás také zajímat: V Hradci se splašil mustang, padesátiletý řidič ho nedokázal zkrotit. Neměl řidičák

Zdroj: PČR