„Pavel mi řekl, že si vždycky chtěl vyzkoušet, jaké to je někoho zabít. Že toho kluka nebude nikdo hledat,“ uvedl ve své výpovědi svědek a bývalý kamarád obžalovaného, kterého znal už od školy.

Stejně jako obžalovaný byl uživatelem pervitinu a marihuany. V domě na Pohodlí několikrát přespal a postupně se i dozvěděl, co se v domě stalo. Původně se tedy doslechl, že přivezli kluka z Brna a zapomněli ho ve sklepě, kde zemřel.

"Já tady nejsem kvůli marihuaně, ale že jsi uvařil člověka," vybuchnul svědek.

„Svěřovali jsme si všechny věci, podvědomí tomu ale nechtělo věřit. Zavřeli ho do sklepa, staral se o něj spíš Ukrajinec Alex, když tam Pavel přišel naposledy, odvázal ho a spadl mu mrtvý do náruče,“ popisoval klíčový svědek.

U Krajského soudu v Hradci Králové pokračuje hlavní líčení v kauze brutální vraždy v Pohodlí u Litomyšle.
Kauza Pohodlí: Křovinořez a křik ze sklepa, jaké jsou klíčové důkazy u soudu?

Nakonec se však obžalovaný Pavel J. kamarádovi se vším svěřil. Podle všeho už v té době ani nedokázal sám spát v domě na Pohodlí, kde se otřesná vražda stala. „Řekl, že ho uvařili, něco dali prasatům, něco rozlili po poli. Prý měl ten kluk v hlavě kovovou destičku, asi titanovou, ale taky se jí nakonec zbavili. Nacpali kluka do kovového sudu a zatopili. Neřekl mi, kdo byl ten mrtvej, jen že ho přivedl Alex. Byl v pohodě, dělal si srandu. Asi zemřel na předávkování pervitinem. Tak to Pavel říkal,“ doplnil svědek.

O tom, že by si chtěl Pavel J. zkusit někoho zabít, prý mluvil už před několika lety. „Nápad“ se zřejmě zrodil při sledování televize. „Spoustu měsíců jsme koukali na seriál Vikingové, u toho mi to řekl. Přišlo mi to v pohodě, když máte jointa. On nebyl úplně normální. Nikdo není normální, ale každej to má někde jinde. Dal jsem si to dohromady, když jsme leželi s Pavlem na posteli a vyprávěl mi to,“ vzpomínal bývalý kamarád obžalovaného.

Alexandr G. je ve světlé košili. Podle obžaloby se Pavel J. z Litomyšlska a A. G. z Brna dopustili vraždy a na svém kontě mají i další trestné činy
Svědectví masakru v Pohodlí. Obžalovaný popsal soudu nebývalou krutost kumpána

Pamatuje si, že se mu z toho udělalo zle a potřeboval jít na vzduch. Pavel byl ale podle něho úplně v pohodě a ještě se mu smál, že je mu špatně. „Měl jsem z něj strach. Už jsem ho nebral jako kamaráda. Druhý den ráno na to řeč nepadla a od té doby jsme se neviděli,“ dodal svědek.

Na to, co mu Pavel J. řekl, ale nezapomněl. V lednu roku 2023 se dozvěděl, že ho Pavel J. nahání a nemohl najít svou přítelkyni, rozhodl se proto, že půjde na policii a vše tam řekne. „Nemohl jsem najít přítelkyni, slyšel jsem hlasy o pomoc z domu na Pohodlí. Obešel jsem dům, slyšel jsem Pavla i jeho přítelkyni. Šel jsem k sousedovi a zavolal policii,“ uvedl svědek.

Podle obžaloby se Pavel J. z Litomyšlska a A. G. z Brna dopustili vraždy a na svém kontě mají i další trestné činy
Já jsem nevraždil. Pavel J. v kauze Pohodlí rozdává u soudu úsměvy fotografům

Zřejmě dostal z obžalovaného Pavla J. strach a potvrzuje to i výpověď z přípravného řízení, kterou přečetla státní zástupkyně Lenka Faltusová. „Pavel byl v pohodě, než mu to přeplo, alkohol to v něm přepínal. Pak se choval jako úplnej opak, byl tvrdej, agresivní. Povídalo se o něm, že bije ženský, ale já jsem to nikdy neviděl,“ přečetla Faltusová z výpovědi.

Zdroj: Iveta Nádvorníková

Obžalovaný Pavel J. měl k výslechu klíčového svědka několik výhrad, vyptával se ho na užívání marihuany a pervitinu, nebo zda byl v době oznámení činu na policii pod vlivem drog. Emoce byly znát jak u předvolaného svědka, tak také u obžalovaného Pavla J. „Já tady nejsem kvůli marihuaně, ale že jsi uvařil člověka,“ vybuchnul v jednu chvíli svědek.

Výpověď svědka označil obžalovaný za nepravdivou a požaduje předvolání dalších svědků. "Není tam jediné pravdivé tvrzení, jeho výpověď beru za účelovou. Chci předvolat další svědky, více lidí tvrdí, že je to lhář," nechal se slyšet v závěru úterního hlavního líčení Pavel J. Za nevěrodné považuje svědectví i advokát Pavla J. Pavel Novotný.

Už nyní je jasné, že rozsudek v této kauze v pátek nepadne. Hlavní líčení je naplánované do konce tohoto týdne a pokračovat bude  od 13. května.